ساختار بازار محصولات کشاورزی با مشارکت اصناف و تشکل های خصوصی اصلاح می شود
1393/03/19

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تصریح کرد: شاید در سال های گذشته اختلاف نظرهایی میان وزارتخانه‌های تجارت و کشاورزی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی وجود داشت اما از امسال اجرای قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی در دستور کار دولت قرار گرفته و وزارت جهاد کشاورزی مسئول بازار این محصولات است و اختلاف نظری بین این دو وزارتخانه نیست.

به گزارش ایسنا، حسین صفایی در نشست خبری خود که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی نیز که از صدر تا ذیل مسئولیت‌های بخش کشاورزی را از تولید تا بازار بر عهده گرفته باید پاسخگوی ماموریت‌ها و وظایف خود باشد.

ساماندهی واحدهای صنفی کشاورزی در قالب قانون انتزاع

وی اعلام کرد: واحدهای صنفی بخش کشاورزی در قالب قانون انتزاع به گونه‌ای ساماندهی می‌شوند تا بتوانند در اجرای این قانون و اصلاح ساختار بازار محصولات کشاورزی به وزارت کشاورزی کمک کنند.

صفایی گفت: اصلاح ساختار بازار محصولات کشاورزی یکی از سیاست‌ها و برنامه‌های این سازمان در دوره کنونی است تا بتوانیم سهم تولیدکنندگان را از فروش محصولاتشان افزایش دهیم که در این راستا از تشکل‌های بخش خصوصی برای ارائه برنامه در راستای اصلاح ساختار بازار محصولات مورد ماموریتشان کمک خواهیم گرفت.

وی افزود: در حال حاضر 560 هزار واحد صنفی در بخش کشاورزی در نظام صنفی بخش کشاورزی ساماندهی شده‌اند.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تاکید کرد: تشکل‌های تولید و اصناف کشاورزی در اجرای هر چه بهتر قانون انتزاع و اصلاح ساختار بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی کمک خواهند کرد.

صفایی تاکید کرد: اصناف کشاورزی که به همراه تشکل‌های بخش خصوصی حوزه تولید در اصلاح ساختار بازار محصولات کشاورزی مشارکت خواهند کرد و براساس قانون نظام صنفی کشاورزی ساماندهی می‌شوند اصنافی هستند که توسط خود کشاورزان در بخش کشاورزی راه اندازی شده است.

وی افزود: اصناف بخش کشاورزی که در حوزه توزیع وجود دارد در هنگام تدوین و تصویب قانون انتزاع یا قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی در نظر گرفته نشده‌اند درحالی که این اصناف حلقه پایانی عرضه محصولات کشاورزی بوده و نقش بسیار مهمی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی دارند.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: باید صبر کرد تا در حین اجرای قانون انتزاع و در راستای اصلاح خلاءهای قانونی آن بتوانیم نقش اصناف بخش کشاورزی را نیز در این حوزه پیش‌بینی کنیم.

صفایی ادامه داد: نظام صنفی بخش کشاورزی که از سال 87 با 50 سال تاخیر تاسیس شده است مشاغل کشاورزی و واحدهای صنفی این بخش را شامل می‌شود که تاکنون 560 هزار واحد صنفی کشاورزی از این طریق پروانه فعالیت دریافت کرده و نظارت با فعالیت‌های این واحدها انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی هم که در حال حاضر مورد بازنگری قرار گرفته است آماده تحویل به هیات دولت برای تصویب است که دراین اصلاحیه موضوع نظارت دقیق‌تر بر فعالیت‌های واحدهای صنفی مورد تاکید قرار گرفته است.

اصلاح ساختار بازار کشاورزی با تشکل‌های بخش خصوصی

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور خاطرنشان کرد: اکثر کارشناسان بخش کشاورزی معتقدند که ساختار بازار محصولات کشاورزی با مشکلات و نقایص متعددی مواجه است که این ناکارآمدی باعث می‌شود سهم اندکی از ارزش افزوده تولید محصولات کشاورزی نصیب کشاورزان شود.

صفایی افزود: در این راستا اصلاح ساختار بازار محصولات کشاورزی در سازمان تعاون روستایی به عنوان یکی از ماموریت‌ها در نظر گرفته شد که برای اجرای آن از مشورت و مشارکت تشکل‌های بخش کشاورزی نیز استفاده می کنیم؛ به گونه‌ای که هر یک از تشکل‌ها می توانند برنامه‌های مورد نیاز خود را برای اصلاح ساختار بازار محصول مورد ماموریتشان برنامه های خود را تدوین کنند.

وی ادامه داد: یکی از اتحادیه هایی که دراین زمینه پیشرو بوده و برنامه خود را برای اصلاح ساختار محصول مورد ماموریتش ارائه داده است اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم گذار است که در نخستین فاز سامانه الکترونیکی مدیریت تخم مرغ در کشور را که به صورت متمرکز بر روند تولید تخم مرغ از جوجه ریزی تا تولید محصول نهایی مدیریت می‌کند راه اندازی کرده است و امیدواریم مشابه چنین سامانه‌ای در تولید دیگر محصولات کشاورزی نیز به کار گرفته شود و بتوانیم آن را به دیگر محصولات کشاورزی نیز تعمیم دهیم.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تاکید کرد: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که در این راستا باید انجام شود این است که باید بتوانیم بازار تامین نهاده‌های تولید بخش کشاورزی توسط تشکل‌های بخش کشاورزی به گونه‌ای مدیریت کنیم تا آن‌ها بتوانند نهاده‌های مورد نیاز خود را تامین و هزینه‌های تولیدشان را مدیریت کنند چرا که به عنوان مثال حدود 70 درصد از هزینه‌های تولید محصولات دام و طیور به نهاده‌های تولیدی بازمی‌گردد که عمدتا وارداتی است و نوسانات تند قیمت این محصولات به گونه‌ای است که تولیدکنندگان نمی‌توانند هزینه‌های تولیدشان را مدیریت کنند.

صفایی ادامه داد: سازمان تعاون روستایی دراین زمینه سیاستی را دنبال می‌کند تا ساختار تجارت نهاد‌ه‌های دام و طیور سامان بخشی شود و از طریق تشکل‌های بخش خصوصی خوراک مورد نیاز تولیدکنندگان تامین شود البته از حضور و مشارکت تجار بخش خصوصی نیز استقبال می‌کنیم.

خرید تضمینی 2 میلیون تن گندم تاکنون

صفایی اظهار کرد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی جزو وظایف قانونی و ذاتی سازمان تعاون روستایی است که دراین راستا سازمان تعاونی روستایی از نیمه فروردین ماه تاکنون دو میلیون و 50 تن گندم از کشاورزان خریداری شده که این میزان 35 درصد بیشتر خرید تضمینی گندم در روز مشابه سال گذشته است.

وی ادامه داد: افزایش میزان خرید تضمینی گندم نشان می‌دهد که سیاست‌گذاری‌های دولت و جهاد کشاورزی از تعیین نرخ خرید تضمینی، تامین نهاده‌های مورد نیاز گندم کاران، چگونگی و تعداد مراکز خرید و غیره به گونه‌ای که توانسته انگیزه آن‌ها را افزایش دهد.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور افزود: تاکنون حدود 86 درصد از مطالبات کشاورزان پرداخت شده و مابقی گندم کاران نیز تا دو سه روز آینده بهای گندم تحویل داده شده به دولت را دریافت می کنند.

صفایی گفت: یکی دیگر از برنامه‌هایی که سازمان تعاون روستایی درصدد است تا سال آینده را در نظر بگیرد شاخص‌های کیفی در تولید گندم است.

خرید تضمینی 70 هزار تن کلزا

وی عنوان کرد: یکی دیگر ازمحصولاتی که خرید تضمینی آن آغاز شده و سازمان تعاون روستایی به آن ورود پیدا کرده کلزا است و از آنجا که قیمت خرید تضمینی این محصول از کیلویی هزار تومان در سال گذشته به 1900 تومان افزایش یافته انگیزه مضاعفی در تولیدکنندگان برای افزایش توجیه و فروش آن به دولت ایجاد شده است.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ادامه داد: کلزا در 26 استان کشور تولید می‌شود که تا امروز خرید تضمینی آن از 19 استان کشور آغاز و تا نیمه مرداد ماه امسال ادامه دارد.به گونه‌ای که از ابتدای آغاز خرید تضمینی کلزا تاکنون 70 هزار تن از این محصول از کشاورزان خریداری وبه صنایع روغن کشی تحویل داده شده است.

به گفته صفایی، محصولات دیگر نیز مانند جو، انواع حبوبات از جمله نخود و ... نیز جزو محصولاتی است که خرید تضمینی آن‌ها برنامه ریزی شده و تا پایان شهریور ماه انجام می‌شود.

خرید توافقی گوجه فرنگی از جیرفت

وی اظهار کرد: خرید توافقی محصولات جالیزی به دلیل افزایش قیمت حمل و نقل این محصولات با شیب تند طی ماه‌های اخیر یکی از ماموریت‌هایی است که سازمان تعاون روستایی در دستور کار خود قرار داده تا حاشیه سود تولیدکنندگان را افزایش دهد به عنوان مثال قیمت محصول گوجه فرنگی در جیرفت و کهنوج تولید می‌شود به کمتر از کیلویی 200 تومان رسیده و کشاورزان حتی انگیزه برداشت و جمع‌آوری این محصول را هم نداشتند.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور افزود: در این راستا این سازمان خرید توافقی این محصول را در قالب خرید توافق محصولات جالیزی در دستور کار خود قرار داد به گونه‌ای که حدود 30 هزار تن گوجه فرنگی از این مناطق به صورت توافقی از کیلویی 300 تومان تا کیلویی 370 تومان خریداری و با اختصاص یارانه حمل به کارخانه‌های صنایع تبدیلی مورد تفاهم تحویل داد.

صفایی اظهار کرد:‌این کار سبب شد تا قیمت گوجه فرنگی به شرایط متعادلی در حدود کیلویی 350 تومان برسد و کشاورزان کمتر از فروش محصولشان زیان ببینند.

ارتقای کیفیت بذور کشاورزی با تعاونی‌ها و شرکت‌های سهامی

وی گفت: یکی از پروژه‌هایی که در سال جدید آغاز کردیم فعال کردن تعاونی های تولید که 1350 شرکت تعاونی و چهار میلیون هکتار زمین در اختیار دارند و شرکت‌های سهامی زراعی که 29 شرکت و 100 هزار هکتار زمین در اختیار دارند به گونه‌ای که در اجرای این سیاست‌ ارتقای کیفیت تولید بذور به عنوان مهمترین نهاده تولید کشاورزی در دستور کار قرار گرفت.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ادامه داد: از آنجا که ساختار تولید بذر گواهی شده طی سال‌های اخیر آسیب دیده و حدود 25 درصد از مجموعه بذور مصرف شده در بخش کشاورزی گواهی شده است درصددیم تا با تقویت تعاونی‌های تولید و شرکت های سهامی زراعی که حدود 40 درصد از بذور مصرفی کشور از جمله گندم، جو و چغندرقند را مصرف می‌کنند بتوانیم بذرهای با کیفیت و گواهی شده تولید کنیم و در اختیار این اعضا قرار دهیم.صفایی خاطرنشان کرد: در کشور مصر که به مراتب شرایط اقلیمی پایین تر نسبت به ایران دارد دو رقم بذر اصلاح شده برنج را در دستور کشت قرار داده‌اند که توانسته طی یک دوره میان مدت تولید شلتوک در هر هکتار را از شالیزارهایشان را به 10 تن برسانند.

وی تاکید کرد: برای ارتقای تولید بذر در ایران برنامه ریزی‌ برای چند محصول صورت گرفته که از جمله مهمترین بذور گندم، جو و یونجه است که برای آن از کارشناسان داخلی و بین المللی استفاده خواهیم کرد.

برنامه ریزی برای راه اندازی 11 شهرک کشاورزی

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اظهار کرد: تاسیس شهرک‌های کشاورزی توسط تعاونی های تولید و شرکت‌های سهامی زراعی نمونه یکی دیگر از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی واین سازمان است به گونه‌ای که از میان این تعاونی‌ها و شرکت‌های نمونه 11 شرکت را که شرایط اقلیمی مناسبی را دارند انتخاب کردیم تا بتوانیم دراین 11 منطقه شهرک‌های کشاورزی را تاسیس کنیم.

صفایی گفت: در حال حاضر مطالعات فاز صفر راه‌اندازی این 11 شهرک انجام شده و پس از انجام مطالعات فاز نخست، راه اندازی این شهرک‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد:‌ براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته هر یک از 11شهرک کشاورزی در حدود صد هکتار از اراضی در اختیار این شرکت ها و تعاونی‌های تولید انجام می‌شود تا بتوان بسته مشخصی از محصولات کشاورزی براساس توانمندی هر یک از شرکت‌ها را در این شهرک‌ها تولید کرد.

کاهش چشمگیر واردات گندم در سال جاری

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اظهار کرد:‌ میزان نیاز مصرفی گندم در هر سال حدود 9 میلیون تن است که حدود هشت میلیون تن آن برای خبازی‌ها و یک میلیون تن آن برای واحدهای صنعتی در نظر گرفته می شود واگر میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری را به حدود هفت میلیون تن برسد می توان امیدوار بود تا میزان واردات گندم در سال جاری از بیش از پنج میلیون تن درسال‌های گذشته به حدود یک میلیون تن برسد و درصددیم تا در سال‌های آینده با افزایش تولید کمی و کیفی گندم، واردات آن را قطع کنیم.

معرفی 5 محصول کشاورزی به بورس

صفایی تصریح کرد: براساس ماده 33 قانون افزایش بهره وری وزارت جهاد کشاورزی از سال 89 موظف بود تا محصولات خودش را برای عرضه به بورس معرفی کند که البته این قانون در آن زمان اجرا نشد اما درحال حاضر پنج محصول شامل گندم، جو، سویا، کلزا و تخم مرغ به بورس معرفی شدند.

 

وی ادامه داد: در این راستا کشاورزان می‌توانند محصول خود را به بورس ارائه دهند واگر قیمت فروش محصولاتشان پایین تر از نرخ خرید تضمینی اعلام شده دولت باشد می توانند مابه التفاوت قیمت فروش محصولات خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کنند.

 


تعداد مشاهده خبر47 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal