افزايش 4 درصدي مساحت جنگل‌هاي كشور
1387/12/11

رييس سازمان جنگل‌ها در گردهمايي روحانيت و منابع طبيعي شمال كشور در رامسر گفت: روند تخريبي جنگل‌ها در كشور نه تنها متوقف شده بلكه روند احياي آن بر روند تخريبي پيشي گرفته است و طي ساليان اخير 4 درصد به ميزان جنگل‌هاي كشور افزوده شده است.

به گزارش (ايسنا)، دكتر فرود شريفي ـ معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور در مراسم گردهمايي روحانيون و منابع طبيعي استان‌هاي شمال كشور كه در اردوگاه فرهنگي تربيتي شهداي هفتم تير بسيج رامسر در مازندران برگزار شد، اظهار كرد: براساس اصل‌هاي 45 و 50 قانون اساسي حفاظت از محيط زيست وظيفه همه مردم تلقي و تخريب محيط زيست ممنوع شده است و باتوجه به فرمايشات پيامبر (ص)، امام خميني، مقام معظم رهبري و ساير بزرگان ديني بارها بر اهميت منابع طبيعي تاكيد شده است. شريفي با اشاره به اينكه علت برخي از نابساماني‌ها به دلايل تاريخي برمي‌گردد، گفت: در گذشته حكومت‌ها و خواسته‌هاي مردم هم راستا نبودند ولي امروز حكومت ما و دين ما با يكديگر هم راستا هستند. وي تاكيد كرد: ما درباره بحث رباخواري، شراب خواري و ساير بحث‌هايي از اين دست فرهنگ‌سازي كرده‌ايم ولي هنوز در جنگل‌خواري و زمين‌خواري كار فرهنگي صورت نگرفته است كه يك بخش از اين مسائل به مسائل اقتصادي برمي‌گردد كه البته قوانين نيز ضعف‌هايي دارد. رييس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداري كشور تصريح كرد: ما هنوز به ارزش افزوده زمين توجه مي‌كنيم و رابطه و آمايشي هم نداريم كه اينها همه سبب تبعات سوء مي‌شود و اگر امنيت سرمايه‌گذاري نداشته باشيم در تمامي بخش‌هاي ديگر به غير از زمين نيز رسوخ خواهد كرد.

وي گفت: بايد به علل پرداخت و نبايد به معلول آنقدر توجه كرد، كار فرهنگي در فضاي فرهنگي مي‌تواند رفتارهاي غلط را تصحيح كند و در طول انقلاب اسلامي ما بدان گونه عمل كرده‌ايم و بايد امروز نيز از اين گونه رموز استفاده كنيم.

شريفي تاكيد كرد: در كنار بخش اجرايي و با حضور علما مي‌توان در بحث احيا و توسعه محيط زيست و منابع طبيعي موثر عمل كرد.

وي ضمن اشاره به اين موضوع كه با همكاري يگان حفاظت منابع طبيعي دستگاه قضايي امر حفاظت بهتر انجام خواهد شد، تصريح كرد: بايد ابزارهاي فرهنگي را بشناسيم و با كمك رسانه‌ها، كتب تبليغات شهري با شناخت مخاطب به امر حفاظت بپردازيم و اين بار را منابع طبيعي به تنهايي نمي‌تواند از زمين بردارد و توسعه پايدار با بهره‌برداري صحيح از طبيعت محقق خواهد شد.

رييس سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداري كشور گفت: در طول چهل سال گذشته نزديك به يازده و نيم درصد از مساحت جنگل‌هاي كشور تخريب شده است و نيز در طول سال‌هاي اخير توانسته‌ايم 4 درصد به ميزان جنگل‌ها اضافه كرده و روند تخريبي آن را كاهش دهيم. شريفي با اشاره به سياست‌هايي كه دولت نهم درباره اين بحث در پيش گرفته است، گفت: علاوه بر خدماتي كه در طول اين دولت انجام شده است استقرار دفتر نمايندگي ولي فقيه در سازمان و تشكيل شوراي فرهنگي اطلاع‌رساني و نيز استقرار فرماندهي يگان حفاظت در سازمان از جمله اقدامات مهم صورت گرفته در دولت نهم بوده است و اميدواريم با تقويت يگان حفاظت از اين به بعد كمتر شاهد تخريب جنگل‌ها باشيم. وي خاطرنشان كرد: ما زماني موفق خواهيم بود كه مردم در كنار ما باشند و طبيعت‌گردي يكي ديگر از ظرفيت‌هاي بهره‌گيري از جنگل‌هاست و مسلمانان جهان مي‌توانند با سفر كردن به شمال ايران سبب اشتغال جوانان شوند و با سياست‌هاي در پيش گرفته شده ظرفيت‌هاي بهره‌برداري از جنگل‌ها يك اصل قرار گيرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal