پيام وزير جهاد كشاورزي به كنفرانس تهديدات و امنيت زيستي در كشاورزي ايران
1387/09/16

وزير جهاد كشاورزي گفت: اين وزارتخانه به‌دليل سابقه درخشان خود در هشت سال دفاع مقدس و در پشتيباني از جبهه‌هاي جنگ و همچنين نقش بارز آن در تامين مواد غذايي به عنوان يكي از فاكتورهاي تعيين‌كننده در افزايش پايداري ملي در زمان بحران و جنگ، جايگاه‌ ويژه‌اي را براي ارتقاء توانمندي‌هاي دفاعي در حوزه پدافند غير عامل به خود اختصاص داده است.

به گزارش (ايسنا)، مهندس محمدرضا اسكندري صبح امروز شنبه با ارسال پيامي به كنفرانس تهديدات و امنيت زيستي در كشاورزي ايران كه توسط مهندس محمدرضا رضانيا، رييس كميته پدافند غيرعامل وزارت جهاد كشاورزي قرائت شد، اظهار كرد: بررسي سوابق جنگ‌هاي گذشته نشان مي‌دهد پدافند عامل در حال حاضر به تنهاي قادر به مقابله با سلاح‌هاي نوين و مخرب آفني و جلوگيري از اثرات ويران‌گر آنها بر مراكز حياتي و حساس نيروي انساني نيست، از اين رو پياده‌سازي الزامات پدافند غير عامل براي تكميل زنجيره دفاعي كشور امري حياتي است كه تاكيدات مقام معظم رهبري مويد اين امر مهم است. ايشان با تاكيد بر عملي ساختن تدابير كارساز در موضوع پدافند غيرعامل و پيشگيري و خنثي كردن اراده تعرض دشمنان،‌ تدابير و فرامين لازم را به منظور ساماندهي و اجراي الزامات پدافند غير عامل ابلاغ فرموده‌اند.

وي ادامه داد: همچنين در ساليان اخير، تغيير استراتژي‌هاي جنگي (از جنگ سخت به نبردهاي نرم) و توجه به انهدام زير ساخت‌ها، ‌براي درهم شكستن پايداري يك كشور، ميدان‌هاي جنگ را از خطوط مقدم به تمامي اركان حياتي كشورها كشانده است، بنابراين باتوجه به احتمال تحريم‌هاي مختلف به منظور اعمال فشار و ايجاد حس بي‌اعتمادي و عدم پايداري در كشور، مهمترين وظيفه وزارت جهاد كشاورزي در زمان بحران، تامين نيازهاي غذايي مردم و برقراري امنيت غذايي با هماهنگي ساير دستگاه‌هاي اجرايي است.

به گفته وزير جهاد كشاورزي علاوه بر حفظ نيروي انساني، اماكن و تاسيسات خود و همچنين زيرساخت‌هاي تداوم توليد در جنگ‌هاي متعارف، به دليل شرايط ويژه حاكم بر حوزه فعاليت وزارت جهاد كشاورزي، مقابله و آمادگي در مقابل تهديدات نامتعارف (بيولوژيك) اعم از بيوتروريسم و اگروتروريسم نيز بايد در محور توجهات پدافند غير عامل قرار گيرد.

او تصريح كرد: در اين زمينه انتظار مي‌رود همكاري موثر و پيوسته همه سطوح بالاي مديريتي، سازمان‌ها، موسسات و ... در وزارت جهاد كشاورزي با طرح پدافند غيرعامل در تمامي ابعاد، به واسطه تاثير اين همكاري بر امنيت غذايي و در پي آن بر ‌امنيت ملي، تبيين و اعلام شود. كميته پدافند غير عامل وزارتخانه با توجه به جايگاه خود در تامين اهداف پدافند، ضمن اعلام مسووليت كامل تمامي سازما‌ن‌ها، در زمينه همكاري براي پياده سازي الزامات پدافند غير عامل، با حفظ ارتباط موثر با سازمان پدافند غير عامل كشور، موانع و محدوديت‌ها را مرتفع سازد.

 

وي افزود: همچنين انتظار مي‌رود كه فضاي علمي، تحقيقاتي و كاربردي پدافند غير عامل مي‌بايست گسترش يافته و با ايجاد زمينه مناسب، گام‌هاي محكمي در جهت توليد دانش و ارتقاي توان بازدارندگي نهادهاي تخصص براي مقابله با تهديدات برداشته شود و اين كنفرانس بايد بتواند با گردآوردن مديران، برگزيدگان و نخبگان علمي كشور، ضمن ايجاد حساسيت لازم، موضوع اهتمام به شناسايي و رفع تهديدات و برقراري امنيت زيستي را در سطوح مختلف مديران، دانشگاهيان، مراكز پژوهشي، سازمان‌ها و نهادها اثرگذار در حوزه جهاد كشاورزي، نهادينه كند و البته نتايج و دستاوردهاي اين كنفرانس بايد با برنامه‌ريزي و تدبير كميته پدافند غير عامل و همكاري همه نهادهاي تخصصي ذي‌ربط در وزارت جهاد كشاورزي، پيگيري و عملياتي شود.

براساس اين گزارش، مهندس رضانيا پس از قرائت متن پيام وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: وزارت جهاد كشاورزي با وظيفه حساس تامين امنيت غذايي در كشور مسووليت خطيري در امر پدافند غير عامل دارد و به‌دليل همين وظيفه بايد با جديت بيشتري اين بحث را نسبت به ساير دستگاه‌ها دنبال كند.

وي فرهنگ‌سازي براي تشكل‌هاي توليدي كشاورزان و دامداران و ارتباط با متخصصان و دانشگاهيان را از مهمترين وظايف وزارت جهاد كشاورزي در راستا بحث پدافند غيرعامل برشمرد و گفت: كميته پدافند غير عامل وزارت جهاد كشاورزي تصميم به اجراي صحيح و منطقي اين موضوع در راستاي وظيفه اين وزارتخانه دارد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
دومين جلسه حجاب.doc فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal