ايران و تركيه در زمينه مبارزه با فرسايش خاك و گردوغبار همكاري مي كنند
1391/03/27

 ""صادق خليليان"" وزير جهاد كشاورزي جمهوري اسلامي ايران و ""ويسل اروغلو"" وزير امور آب و جنگلداري تركيه در آنكارا فرايند همكاري هاي دو كشور در زمينه هاي جنگلداري و منابع آب را مثبت ارزيابي و بر همكاري موثر در زمينه مبارزه با فرسايش خاك و گردوعبار تاكيد كردند.    

به گزارش خبرنگار ايرنا ، "" خليليان"" در صدر هياتي براي گفت و گو با مقامات بلندپايه تركيه در زمينه همكاريهاي كشاورزي دو كشور بامداد امروز چهارشنبه وارد آنكارا شد و اولين ديدار خودرا در محل وزارت جنگلداري تركيه با ويسل اروغلو انجام داد.

خليليان در اين ديدار ضمن قدرداني از ميزباني گرم مقامات تركيه گفت: روابط دو كشور عميق ، گسترده و بي نظير و در بخش هاي اقتصادي و تجاري نيز روبه گسترش است به طوري كه در سال گذشته مبادلات تجاري دو طرف با رشد قابل توجهي به بيش از 16 ميليارد دلار رسيد.

وي گفت: در تمامي زمينه ها و بحث هاي مربوط به منابع طبيعي و آب همكاري دو كشور مذاكرات در سطح خوبي پيش مي رود و ايران نيز با جديت براي توسعه روابط در ابعاد مختلف با كشور دوست و برادر تركيه گام بر مي دارد.

وي در خصوص بحث مقابله با ريزگردها گفت: بحث مقابله با ريزگردها بسيار مهم است و اميد است بتوانيم در سطح كشورهاي منطقه همكاريها را توسعه دهيم چراكه اين پديده تهديدي جدي براي سلامت انسان و محصولات كشاورزي بشمار مي رود.

وزير جهاد كشاورزي ايران با اشاره به سفر اروغلو به تهران و امضاي يادداشت تفاهم ارزشمندي در بحث منابع طبيعي و آبخيز داري و اينكه ايران مجدانه پيگير اجرايي شدن اين يادداشت تفاهم است، گفت: خوشبختانه ايران در زمينه توسعه جنگل، طرحهاي آبخيزداري و طرحهاي تثبيت شن و مسائل مربوط به استفاده از روش هاي نوين آبياري و صرفه جويي در مصرف آب كارهاي بسيار عظيمي انجام داده است.

خليليان گفت: با توجه به اين يادداشت تفاهم، تشكيل كارگروه تخصصي به منظور طراحي نقشه راه و برنامه ريزي عملياتي براي همكاري دوجانبه حايز اهميت است و بايد در اين زمينه فعاليتها تسريع شود. چراكه در آن يادداشت تفاهم در زمينه هاي مختلف جنگلداري، مديريت منابع، بيابان زدايي، آبخيزداري و همچنين آموزش و پژوهش تاكيد شده كه لازم است اجرايي شود. وي افزود: در بحث منابع طبيعي و آب ظرفيتهاي بسيار زيادي براي همكاري وجود دارد كه بايد از اين ظرفيتها در جهت توسعه هرچه بيشتر دوكشور استفاده كنيم.

وي براهميت فعال سازي بخش خصوصي در مناسبات دوكشور تاكيد و ابراز اميدواري كرد كه در زمينه هاي مورد بحث نيز بتوان بخش خصوصي را فعال كرد و در طرحهاي كشاورزي و جنگلداري و آب اين بخش مشاركت داده شوند.

وزير جهاد كشاورزي ايران در پايان سخنان خود از ويسل اروغلو براي سفر به تهران نيز دعوت كرد. اروغلو نيز در اين ديدار روابط جمهوري اسلامي ايران و تركيه را به عنوان دو كشور دوست و برادر بسيار ديرينه و داراي ابعاد گسترده و روبه رشد دانست و گفت: تبادل هيات ها با حضور مقامات دوكشور در سالهاي اخير حاكي از گسترش همه جانبه روابط دو طرف و تركيه خواهان توسعه هرچه بيشتر روابط با ايران است.

وي گفت: صميميت تركيه در توسعه و تعميق روابط با ايران را مي توان در مواضع و برخوردهاي مقامات دولت اين كشور در گفت و گو با مقامات ايراني و به ويژه ""رجب طيب اردوغان"" نخست وزير تركيه كه همواره در مجامع بين المللي از حقوق حقه ايران دفاع كرده است، مشاهده كرد. اروغلو با اشاره به همكاري هاي دوكشور در زمينه مبارزه با فرسايس خاك و ريزگردها گفت: دوطرف در مبارزه با پديده گرد و غبار چندين جلسه مشترك در دوكشور برگزار كرده اند كه بايد اين همكاريها را نهادينه و توسعه داد. وزير امور آب و جنگلداري تركيه گفت: در بخش حفاظت از محيط زيست و پاركهاي ملي نيز دو كشور مي توانند همكاري و مساعدتهاي خوبي داشته باشند كه طرف تركيه دراين زمينه آمادگي كامل دارد. در زمينه امور آب، سد و امور آبياري همكاري خوبي بين دو كشور شروع شده كه با نهادينه سازي اين همكاريها مي توان توسعه داد. درختكاري، حفاظت از جنگلها، پيشگيري از آتش سوزيهاي جنگلي، توليد نهال از موضوعات ديگري است كه تركيه آماده همكاري با كشور دوست و برادر ايران است.

وي به عنوان وزير امور آب و جنگلداري تركيه چندين بار به ايران سفر كرده كه آخرين بار براي شركت در همايش سدهاي بزرگ در تهران بود.

وي با اشاره به اينكه تركيه دوسال است با ايران و ديگر كشورهاي همسايه براي مقابله با فرسايش ناشي از باد، گردوغبار و فرسايش خاك و بيابان زدايي فعاليت مهم سازنده و مفيدي را آغاز كرده است، گفت: ""نصب سامانه هاي هشدار سريع، كاشت درختان، توسعه و حفظ جنگلها براي مقابله با اين امر مطرح شده است و خوشبختانه پيشرفت هاي خوبي در اين نوع همكاريها مشاهده مي شود. ساير كشورها از جمله موريتاني و قطر در اين مشاركت شركت كرده اند و كشورهاي جمهوري آذربايجان، قزاقستان و تركمنستان نيز براي مشاركت در اين ابتكار عمل علاقه نشان مي دهند."" او در خاتمه با اشاره به اينكه نشست مجمع بين المللي جنگل كه تاكنون بطور سنتي 9 بار در سازمان ملل در نيويورك تشكيل شده است، با مساعدتهاي سازمان ملل به استانبول منتقل شده و قرار است دهمين نشست در سال 2013 در اين شهر برگزار شود گفت ""از هم اكنون از دوستان ايراني خود براي شركت در اين همايش دعوت مي كنم.""

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal