كميته حقيقت‌ياب براي حل مشكل چغندركاران تشكيل مي شود
1386/08/30

مديركل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي گفت: تنها راهكار رسيدگي به بدهيهاي كارخانه‌هاي قند به چغندركاران و جلوگيري از ورشكستگي اين واحدها تشكيل كميته حقيقت ياب است.

محمدحسين انصاري‌فرد در بجنورد به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: تشكيل اين كميته در وزارت جهاد كشاورزي مطرح شده است.

وي افزود: كارخانه‌هاي قند مي‌بايد در اين كميته گزارشي از موجودي شكر انبارها، ميزان درآمد و هزينه و نحوه هزينه تسهيلاتي را كه دريافت كرده‌اند ارايه دهند.

او مشكل كنوني چغندر قند را در كشور ضرر كشاورزان به دليل عدم پرداخت مطالباتشان توسط كارخانه‌هاي قند بيان كرد و گفت: امسال كشت چغندر قند ‪۳۴ درصد كاهش يافت.

وي ريشه اين مشكل را اطلاع كارخانه‌هاي قند از واردات ‪۳/۵ميليون تني شكر عنوان و بيان كرد: كارخانه‌هاي قند از اين موضوع به نفع خود سوء‌استفاده كردند.

او گفت: كارخانه‌ها اين موضوع را بهانه قرار داده و از پرداخت بدهي خود به كشاورزان طفره رفتند.

مديركل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي ادامه داد: اكنون با اينكه كارخانه‌هاي قند ‪۹۰درصد از شكر موجودي انبارها را فروخته‌اند، عمده بدهي خود به كشاورزان را پرداخت نكرده‌اند.

وي افزود: اين در حالي است كه از دو سال گذشته قيمت شكر كاهش نيافته و كارخانه‌ها در اين مدت هيچگونه ضرر مالي متحمل نشده‌اند.

او گفت: كارخانه‌ها چون از محل تصفيه شكرهاي وارداتي درآمد داشته‌اند، توجيهي براي ورشكستگي ندارند.

وي ادعاي كارخانه‌هاي قند مبني بر ورشكستگي را ناشي از سوء‌مديريت عنوان كرد و گفت: اين مقوله نيز در كميته حقيقت ياب جاي بررسي دارد.

او با تاكيد بر اينكه واردات شكر تنها كشاورزان را متضرر كرد افزود: دولت و كشاورزان نبايد تاوان سوء‌مديريت اينگونه كارخانه‌ها را بدهند.

وي گفت: واردات شكر با توجه به تسهيلاتي كه بيشتر كارخانه‌هاي قند گرفته و نرخ شكر نيز تغيير نكرد، نبايد موجب ورشكستگي آنان شده باشد.

او معيوب بودن چرخه توليد تا مصرف را يكي ديگر از دلايل ضرر چغندركاران بيان كرد و گفت: لازم است در اين چرخه دست دلالان قطع شود كه تقويت تشكلها و بخش خصوصي يك راه آن است.

مديركل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي بر رفع مشكل كشاورزان چغندركار تاكيد كرد و گفت: چغندركاران يك سال است كه براي گرفتن بدهي خود از كارخانه‌ها دوندگي مي‌كنند.

وي قيمت كنوني هر كيلوگرم شكر آزاد را ‪۹هزار ريال و نرخ آن با توجه به يارانه از طريق وزرات بازرگاني را پنج هزار و ‪۲۰۰ريال بيان كرد.

انصاري‌فرد همچنين از تصويب قانون ممنوعيت خردسازي اراضي كشاورزي موروثي در مجلس و ابلاغ آن به استانها خبر داد.

مديركل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي يكي از عمده مشكلات اصلي كشاورزي كشور را نظام خرده‌مالكي عنوان كرد و گفت: اين قانون با هدف جلوگيري از خرد شدن اراضي كشاورزي تنظيم شده است.

وي عنوان كرد: بر اساس اين قانون ورثه حق جداسازي زمينهاي كشاورزي سهم خود را ندارند.

او راهكار ديگر پيشگيري از خرد شدن و جداسازي عرصه‌هاي كشاورزي را تشكيل شركتهاي سهامي زراعي و همچنين فرهنگ‌سازي در ميان كشاورزان عنوان و بيان كرد: پارسال وزارت جهاد كشاورزي نسبت به آموزش ‪۱۳هزار و ‪۴۰۰نفر از فرزندان كشاورزان اقدام كرد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal