طرح پايش كيفيت خاك‌هاي كشاورزي اجرا مي‌شود
1388/12/17

 طرح پايش كيفيت خاك‌هاي كشاورزي با هدف بررسي تغييرات و همچنين آثار سياستگذاري‌ها بر كيفيت خاك‌هاي كشور اجرا مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، دكتر سعيد سعادت رئيس موسسه تحقيقات اصلاح خاك و مديريت پايدار اراضي و مجري طرح با اعلام اين خبر افزود: طرح پايش كيفيت خاك‌هاي كشاورزي ظرف 10 سال و در دو فاز پنج ساله با همكاري موسسه تحقيقات آب و خاك و معاونت آب وخاك و صنايع در سطح 18 ميليون هكتار اراضي آبي و ديم اجرا مي‌شود.

وي ادامه داد: ما در اين طرح، اثرات سياستگذاري‌ها، فعاليت‌‌ها و مديريت‌هاي مختلف زراعي و باغي بر تغييرات كيفيت خاك‌هاي كشاورزي در طول زمان و مكان‌هاي مختلف‌را بررسي مي‌كنيم.

دكتر سعادت اظهار داشت: سه ويژگي فيزيكي، شيميايي و بيولوژيكي خاك‌هاي كشاورزي در اين طرح بررسي مي‌شود و تعيين روند وميزان آلودگي و شوري آب و خاك‌هاي كشاورزي از پارامترهاي آن هستند.

وي با بيان اين كه اجراي طرح پايش كيفيت خاك‌هاي كشاورزي از آبان ماه امسال آغاز شده است، گفت: حدود 33 بخش تحقيقاتي آب و خاك در سطح استان‌ها با همكاري مديريت‌هاي آب و خاك و فني و مهندسي سازمان‌هاي جهادكشاورزي، متولي اين طرح هستند.

دكتر سعادت، انتخاب پايگاه‌هاي مطالعاتي را براي اين طرح ضروري خواند و اظهار داشت: در حال حاضر 3400 پايگاه مطالعاتي در كل اراضي كشاورزي كشور انتخاب شده‌اند و بدين ترتيب به ازاي هر 6 هزار هكتار اراضي، يك پايگاه مطالعاتي خواهيم داشت.

وي طرح پايش كيفيت خاك‌هاي كشاورزي را هزينه بر دانست و گفت: طبق قرارداد بين موسسه تحقيقات آب و خاك و معاونت آب و خاك و صنايع، اجراي اين طرح در سال نخست با مبلغ 500 ميليون تومان صورت مي‌گيرد كه اين اعتبار فقط براي تهيه مواد شيميايي به منظور آناليز خاك‌ها كفايت مي‌كند. از اين رو از منابع مالي موسسه تحقيقات آب و خاك براي پيشبرد طرح، استفاده خواهدشد.

دكتر سعادت پيش‌بيني كرد از ارديبهشت سال آينده، نمونه‌برداري از خاك‌هاي كشاورزي آغاز شود.

وي در عين حال نبود متولي خاك در كشور را يكي از دلايل تاخير در پايش كيفيت خاك‌هاي كشاورزي عنوان كرد و اذعان داشت: با تصويب لايحه خاك در مجلس شوراي اسلامي، وزارت جهادكشاورزي ملزم به انجام پايش خاك‌هاي كشاورزي خواهد شد.

 

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

 

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal