استمرار و پایداری خودکفایی در تولید گندم با وجود خشکسالی در ‪۱۱استان
1385/07/22

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي

 

داخلي. اقتصادي. كشاورزي. گندم.

 

ايران امسال براي سومين سال متوالي به خودكفايي در توليد گندم مورد نياز دست يافت و استمرار و پايداري خودكفايي در توليد اين محصول راهبردي در شرايطي حاصل شد كه ‪۱۱استان كشور با شرايط خشكسالي مواجه بودند.

 

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ايرنا، ايران در سال ‪۸۳پس از گذشت افزون بر ‪۴۰سال با توليد حدود ‪۱۴ميليون تن گندم به خودكفايي در تامين اين محصول دست يافت.

 

از سال ‪۱۳۳۸به دليل مجموعه تغييراتي در سطح سياست داخلي و جهاني ، وابستگي ايران به واردات اين محصول راهبردي آغاز شده بود.تا سال مورد بحث توليد چهار ميليون تني گندم ايران به دليل رفتار زندگي مردم پاسخگوي نياز مصرف بود اما با آغاز وابستگي ايران به واردات گندم،كمبود توليد و نيز افزايش مصرف سرانه سبب شد تا واردات اين محصول هر سال افزايش يابد.

 

روند صعودي وابستگي ايران به واردات گندم تا آنجا پيش رفت كه در برخي از سالها، كشور ناچار بود سالانه بيش از يك ميليارد دلار براي واردات اين محصول ، هزينه كند.

 

در اين دوران، خودكفايي گندم آرزويي براي تمام دلسوزان كشورو آحاد مردم بود ،اما نخستين جرقه اين خودكفايي، در سال ‪۸۱پس از گذر كشور از خشكسالي چند ساله ، ظاهر شد.

 

اين رويداد مثبت با انتصاب مهندس " محمد رضا اسكندري" وزير كنوني جهاد- كشاورزي به عنوان مشاور وزير جهادكشاورزي وقت و مجري طرح ملي خودكفايي گندم همزمان شد و به فاصله دو سال پس از اين انتصاب و تهيه راهبرد طرح گندم و تنظيم سياستهاي مربوط به آن توسط مجري طرح، بخش كشاورزي ايران به يكي از افتخارهاي بزرگ تاريخ خود كه همانا خودكفايي در تامين گندم مورد نياز كشور بود، دست يافت.

 

با وجود آنكه تداوم خودكفايي گندم توسط برخي افراد در يكي دو سال گذشته با علامت ترديد و سوال مواجه شد، اما خريد بيش از ‪۱۱/۳ميليون تن گندم مازاد بر نياز كشاورزان با وجود خشكسالي در ‪۱۱استان كشور در سال جاري و با اعمال مديريت و انتقال دانش و يافته‌هاي علمي به مزارع، ثابت كرد كه خودكفايي در توليد گندم در ايران به پايداري رسيده است كه افتخاري ملي محسوب مي‌شود.
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
tafsyr jalaseh 5.DOC فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal