1293 ميليارد تومان؛ ارزش توليدات زنبور عسل ايران در سال 92
1392/11/09

دكتر حسن ركني معاون وزير جهاد كشاورزي در امور دام در هشتمين سمينار پژوهشي زنبور عسل كشور گفت: با تشكيل كارگروهي به رياست رئيس سازمان آموزش و ترويج كشاورزي و كارشناسان ذيربط ، با بررسي تمامي موارد و ميزان توليد ملكه در كشور در صورت نياز با واردات ملكه زنبور مخالفتي وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي،ركني تعداد ملكه زنبور عسل در كشور را 569 هزار و 700 ملكه اعلام كرد و در رابطه با تعداد كندوهاي كشور گفت: تعداد زنبور عسل از يك ميليون  كلني در ابتداي انقلاب اسلامي به بيش از 6 ميليون و 600 هزار كلني و ميزان توليد عسل از 6 هزار تن به 74 هزار و 577 تن عسل در سال جاري رسيده است.

وي با اعلام اينكه در سال جاري 73 هزار و 535 نفر زنبوردار در كشور فعاليت دارند، اظهار داشت: سرانه توليد عسل در كشور بالغ بر 967 گرم و سرانه مصرف حدود 926 گرم است.

دكتر ركني ادامه داد: در حال حاضر 206 تعاوني زنبورداري فعال و 20 اتحاديه استاني و يك اتحاديه سراسري زنبورداري در كشور فعال هستند.

وي ادامه داد: در سال 92 بيش از 74 هزار تن عسل در كشور به ارزش 1146 ميليارد تومان و 2043 تن موم زنبور عسل به ارزش 43 ميليارد تومان توليد شده است.

به گفته وي ارزش بچه كندوهاي توليدي در كشور نيز 103 ميليارد تومان بوده است و كل ارزش توليدات زنبور عسل در كشور در سال جاري 1293 ميليارد تومان بوده است.

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور دام با تأكيد بر ضرورت كاربردي شدن تحقيقات در حوزه زنبوداري كشور ياداور شد: توجه به اجرايي شدن نتايج تحقيقات زنبور عسل، مقابله با بيماري‌هاي زنبورعسل و توليد ملكه‌هاي مقاوم به بيماري بايد در اولويت فعالان صنعت زنبورداري در كشور باشد.وي با اشاره به ضرورت ايجاد توازان در واردات و صادرات تصريح كرد:بايد صادرات توليدات زنبور عسل از كشور افزايش يابد.

اهميت تحقيقات در توسعه كشاورزي و صنايع وابسته

دكتر اسكندر زند معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان تحقيقات آموزش و ترويج كشاورزي نيز طي سخناني در هشتمين سمينار پژوهشي زنبور عسل كشور گفت: وابستگي كشاورزي به منابع پايه و محدوديت اين منابع موجب اهميت تحقيقات كشاورزي در دهه هاي اخير شده است.

زند با بيان اين كه اهميت تحقيقات كشاورزي در جهان موجب شده در كشور هاي پيشرفته شوراي عالي تحقيقات به رياست رييس جمهوري و يا معاون اول آن تشكيل شود، اضافه كرد: تشكيل شوراي عالي تحقيقات كشاورزي مي تواند بستر مناسبي براي ارتباط بيشتر محققان و فعالان دانشگاه ها با بخش كشاورزي ايجاد كند.

وي ادامه داد: با تشكيل اين شورا از موازي كاري، اجراي طرح هاي تكراري و غيرموثر در بخش كشاورزي جلوگيري مي شود.

دكتر زند با تاكيد بر ضرورت حضور فعال بخش خصوصي در حوزه تحقيقات خاطر نشان كرد: بايد زمينه هاي لازم براي فعاليت بخش خصوصي در توليد بذر،نهال و نژادها فراهم شود.

رئيس سازمان تحقيقات آموزش و ترويج كشاورزي به حضور دانشگاه ها در كنار موسسات تحقيقاتي و انجام تحقيقات تقاضا محور اشاره كرد و گفت: طي 60 سال گذشته موسسات تحقيقاتي به دليل نياز ايجاد شده اند و امروز بايد دانشگاه ها نقش پر رنگتري را در زمينه تحقيقات كاربردي انجام دهند.وي خاطرنشان كرد: تحقيقات بايد براي اثر بخشي بيشتر از عرضه محوري به تقاضا محوري تغيير جهت دهد.

گفتني است در پايان اين همايش از 5 پيشكسوت حوزه اجرا، دانشگاه و صنعت زنبورداري به نام هاي سيد محمد رضويات از اصفهان، اسداله عالي خاني از لرستان ، عفت رئيسي  مديرعامل اتحاديه زنبور داران ايران زمين، صديقه نبييان از دانشگاه تهران و ماشاءالله جمشيدي مسئول دفتر زنبورعسل معاونت امور دام وزارت جهاد تقدير و تجليل به عمل آمد.

همچنين از 110 مقاله ارسالي به همايش پژوهشي زنبور عسل، 70 مورد آن تاييد و در قالب سمينار و سخنراني طي امروز و فردا به مدعوين صنعت زنبورداري عرضه خواهد شد.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal