مبارزه غیر شیمیایی با آفات در سطح 1 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی
1391/11/04

معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات گفت: در حال حاضر طرح مديريت تلفيقي در دو ميليون و300 هزار هكتار از اراضي زير‌كشت موجود در سطح كشور اجرا شده است.به گزارش خبرنگار مهر، محمد‌جواد سروش در همايش توليد محصولات سالم و پروانه كاربرد علامت استاندارد تشويقي با بيان اينكه رشد و توسعه اقتصادي، دست‌يابي به امنيت غذايي و توليد غذاي كافي و سالم به عنوان مهم‌ترين محور‌هاي فعاليت جهاد كشاورزي است، اظهار داشت: توليد غذاي كافي و سالم وظيفه اصلي جهاد كشاورزي به شمار مي‌رود.

وي با تاكيد بر اينكه در گذشته بحث افزايش كميت محصولات كشاورزي مطرح بوده است اما طي دو دهه گذشته افزايش كيفيت محصولات و توليدات كشاورزي از اهميت بسياري برخوردار شده است، ادامه داد: در گذشته استفاده بي‌رويه از كود و سم سبب وقوع انقلاب‌هاي سبز در دنيا شده است.

معاون مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با بيان اينكه تا زماني كه سم جزو سبد يارانه‌ها بود 37 هزار تن سم وارد كشور مي‌شده است، تاكيد كرد: با خارج شدن سم از سبد يارانه‌ها كشور به سمت توليد محصولات سالم گام برداشته است.

وي با اشاره به اينكه تا سال 1385 هيچ روشي به غير از مبارزه شيميايي براي مبارزه با آفات محصولات كشاورزي در كشور وجود نداشته است، گفت: امروز در حدود يك ميليون هكتار از اراضي كشاورزي  مبارزه با آفات بدون استفاده از مواد شيميايي صورت مي‌گيرد.

سروش با بيان اينكه براساس برنامه پنجم توسعه مديريت تلفيقي بايد در 25 درصد اراضي زير كشت موجود در كشور اجرا شود، اظهار داشت: در حال حاضر طرح مديريت تلفيقي در دو ميليون و300 هزار هكتار از اراضي زير‌كشت موجود در سطح كشور اجرا شده است.

وي ادامه داد: در حال حاضر يارانه بخش سم به توليد محصول سالم، مبارزه بيولوژيك با آفات و افزايش سطوح غير‌شيميايي در كشاورزي تزريق شده است.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
KETEB.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal