وزارت جهاد کشاورزی: بخش کشاورزی در سال گذشته 1/7 درصد رشد داشته است
1385/08/15

 

 

خبرگزاري فارس: وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: رشد بخش كشاورزي در يك سال اخير از 5/6 درصد به 1/7 درصد با وجود محدوديت‌ منابع، نمي‌تواند معنايي جز رشد بهره‌وري بر مبناي دانايي محوري داشته باشد.       

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد:تقويت زيرساخت‌ها از قبيل توسعه شبكه‌هاي آبياري نوين، افزايش راندمان به ويژه از طريق تقويت زيرساخت‌ها و شبكه‌هاي پيشرفته آبياري از سياست‌هاي راهبردي وزارت جهاد كشاورزي در طول يكسال گذشته بوده است.

بر اساس اين گزارش، پيشبرد هر گونه طرح در اين زمينه مستلزم بسترسازي‌هاي لازم از جمله در عرصه‌هاي تامين اعتبارات و منابع مالي،‌ استقبال و اقبال كشاورزان و تامين امكانات و تجهيزات فني مورد نياز مي‌باشد.

با وجود تمامي تنگناهاي موجود در هر سه عرصه يادشده در طول يك سال گذشته، بيش از 73 هزار هكتار از زمينهاي كشاورزي، زير پوشش آبياري فشاري قرار گرفت و 95 هزار هكتار ديگر مورد مطالعه قرار دارد كه آماده اجرا مي‌باشد، در حالي كه ميانگين توسعه آبياري فشاري در طول برنامه سوم 45 هزار هكتار در سال بوده است.

بنابر اعلام وزارت جهاد كشاورزي، به موازات اين مساله در طول يكسال گذشته بيش از 73000 هكتار اراضي جديد تحت پوشش آبياري تحت فشار قرار گرفت كه اين مساله حداقل 430 ميليون متر مكعب متر مكعب صرفه‌جويي در مصرف آب كشاورزي را به همراه داشته است.

بر اساس اين گزارش، در قانون برنامه چهارم توسعه پيش‌بيني شده بود كه در طول سال 84، معادل 130 ميليون متر مكعب آب جديد استحصال شود.

اين در حالي است كه با اجراي طرحهاي كوچك تامين آب 124 ميليون مترمكعب و با مرمت و لايروبي قناتها در 2229 رشته قنات و با افزايش آبدهي 4883 ليتر در ثانيه معادل 154 ميليون متر مكعب و در مجموع 278 ميليون متر مكعب آب ، به دست آمده است كه بيش از دو برابر رقم پيش‌بيني شده در برنامه مي‌باشد.

بنابر اين گزارش، عمليات زيربنايي تجهيز و نوسازي و احداث شبكه هاي فرعي و پوشش نهرها و كانال‌هاي آبياري عمومي نيز در مجموع در سطح 118 هزار هكتار كار شده است كه 100 درصد تعهدات را پوشش مي‌دهد.

وزارت جهاد كشاورزي از نمايندگان مجلس خواست، براي استفاده بهينه از آب‌هاي استحصالي و بهينه‌سازي مصرف و حداكثر بهره‌گيري اساسي از سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده در بخش آب لازم است، كليه نيازها و اقدامات سازه‌اي و غيرسازه‌اي مورد نياز در هر حوزه آبريز ، از بالا دست تا پايين دست شامل آبخيزداري و آبخوان‌داري ؛ احداث سد و شبكه‌هاي اصلي و فرعي از بودجه و امكانات كشور به صورت متوازن تامين كنند.

اين گزارش حاكي است: اعتبارات بودجه سال 86 با توجه به تعهدات برنامه چهارم، بايد صرفا براي احداث شبكه‌هاي اصلي و فرعي استفاده شود. در اين راستا و به خصوص براي افزايش سطح عمليات زيربنايي لازم است، تجديد نظر اساسي در كاهش سهم هزينه‌هاي كشاورزان براي احداث شبكه‌هاي فرعي و تجهيز و نوسازي زمينها صورت گيرد.
تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal