حذف سموم پرخطر در محصولات كشاورزي
1387/04/12

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور گفت: در دولت نهم حذف سموم پرخطر در بخش كشاورزي محقق شده است، به نحويكه در برخي از محصولات مصرف سموم كم خطر جايگزين شده است.

همايون دارابي در گفتگو با مهر گفت: دردولت نهم كنترل آفات و بيماري ها، افزايش مبازرات بيولوژيك و غير شيميايي، كاهش مصرف سموم در مزارع و باغات در برنامه ها پيش بيني شده كه با هدايت يارانه ها فراتر از برنامه عمل شده است.

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور با اشاره به حذف سمپاشي هوايي در مدت زمان فعاليت دولت نهم در بخش كشاورزي، بيان كرد: علاوه بر حذف سمپاشي هوايي در بخش كشاورزي، در برخي محصولات نيز كاهش مصرف سم محقق شده است، به نحويكه در حال حاضر ميزان سمپاشي عليه سن غلات در سطح يك ميليون و 600 هزار هكتار از مزارع حذف شده، ضمن اينكه ميزان سمپاشي در نخيلات به دليل رعايت مسايل زيست محيطي به حداقل رسيده است.

وي با بيان اينكه حذف سموم پرخطر براساس كنوانسيونهاي بين المللي از اهداف سازمان در دولت نهم بوده است، افزود: به منظور تحقق اين هدف نسبت به شناسايي و ثبت سموم كم خطرو جايگزيني آنها به جاي مصرف سموم پرخطر در بخش كشاورزي اقدام شده است و در اين راستا كليه فارغ التحصيلان گياهپزشك درعرصه كشاورزي به كارگرفته شده اند.

دارابي تصريح كرد: به منظور به حداقل رساندن زيان اقتصادي از ناحيه آفات و بيماري ها و نيز كاهش خسارات و ضايعات كشاورزي، نسبت به ايجاد شبكه مراقبت با بكارگيري 4500 نفر نيرو در سطح كشوراقدام شده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir

pr@agri-jahad.ir

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal