تدوين 7 برنامه راهبردي براي افزايش برداشت از منابع دريايي، شناسايي گونه هاي جديد و بهبود روش هاي صيد
1388/05/31

رئيس مركز تحقيقات شيلات از تدوين هفت برنامه راهبردي در زمينه ازدياد برداشت از منابع دريايي، شناسايي گونه هاي جديد و بهبود تكنيكهاي صيد خبر داد و گفت: اين برنامه ها با تاكيد بر امنيت غذايي تدوين شده و در آن به بهداشت و بيماريهاي آبزيان و فراوري گونه ها توجه شده است.

دكترعباسعلي مطلبي در گفتگو با خبرنگار مهر با تاكيد بر اينكه هفت برنامه راهبردي براي برنامه پنجم توسعه پيشنهاد شده است، گفت: موسسه تحقيقات شيلات با توجه به افق 1404، هفت برنامه راهبردي در زمينه ميگو و ساير سخت پوستان، غذاي زنده، ماهيان سرد آبي، ماهيان گرم آبي، ماهيان استخواني و كيلكا، ماهيان دريايي و گياهان دريايي تدوين كرده است.وي با تاكيد بر اينكه در اين برنامه به مقولاتي چون بهداشت و بيماريهاي آنها و فراوري گونه ها توجه شده است، افزود: اين برنامه راهبردي با تاكيد بر امنيت غذايي تدوين شده كه در آن پيش بيني هاي مناسبي در اين زمينه در نظر گرفته شده است.

مطلبي در اين باره توضيح داد: در حال حاضر سرانه مصرف پروتئين 29 گرم پروتئين حيواني است كه طبق اين برنامه در تلاش هستيم تا از اين ميزان 55/4 گرم به پروتئين دريايي اختصاص يابد و تا پايان برنامه اين ميزان به 6 گرم برسد. اجرايي شدن اين برنامه مستلزم افزايش توليد آبزيان است به طوري كه توليد آبزيان از 60 هزار تن به يك ميليون تن برسد.

وي رسيدن به اين عدد را در گرو فعال كردن بخش آبزي پروري دانست و ادامه داد: براي اين منظور امكان سنجي آبزي پروري در قسمتهاي مختلف را در دستور كار قرار داديم. بر اساس نتايج به دست آمد از اين مطالعه برنامه اي براي استانهاي كشور تدوين كرديم و در آن گونه هاي مناسب اقتصادي و اقليمي استانها، سدها و آب بندها را مشخص كرديم.

رئيس مركز تحقيقات شيلات برداشت برخي از گونه هاي گياهان دريايي و جلبكها كه تاكنون كمتر به آن توجه شده است را از ديگر پيشنهادات برنامه پنجم توسعه ذكر و خاطرنشان كرد: علاوه بر اين اقداماتي را در زمينه شناسايي ذخاير آبزي كشور از سال قبل شروع شده است كه موفق به شناسايي گونه "فانوس ماهيان" و "ميكروفيد" (نوعي ماهي ريز) شديم.وي اضافه كرد: ذخاير ميكروفيدها در خليج فارس بالغ بر دو ميليون تن برآورد شده است كه با يك برنامه راهبردي اقدام به برداشت اين گونه از آبهاي جنوب مي كنيم. اين امر مي تواند به تنوع بخشي سبد غذايي كشور منجر شود.

مطلبي بهبود روشهاي صيد را از ديگر برنامه هاي پيشنهادي بخش شيلات نام برد و در اين زمينه اظهار داشت: براي بهبود روشهاي صيد مطالعات گسترده اي انجام شده است و با همكاري بخش خصوصي موفق به كشف روشهاي بهينه برداشت شديم. وي از كاربردي شدن روشهاي ابداعي صيد خبر داد و اضافه كرد: استفاده از اين روشها سالانه بين 150 تا 200 هزار تن افزايش برداشت از ذخاير دريايي را به دنبال دارد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal