افزايش 50 درصدي توليد با اجراي طرح آرماني زيتون در كشور
1386/12/20

نماينده مجري طرح زيتون وزارت جهاد كشاورزي گفت: در سالجاري اجراي طرح آرماني در 10درصد باغات زيتون كشور اجرا شده كه اين امر افزايش 50 درصدي توليد را محقق خواهد كرد.

جهانگير عرب در گفتگو با مهر گفت: تحقق سطح توليد ايده آل در باغات زيتون با افزايش بهره وري، استفاده بهينه از منابع آب و خاك امكان پذير مي شود و در حال حاضر متوسط عملكرد توليد زيتون دركشور معادل دو هزار و 300 كيلوگرم در هكتار است در حالي كه اين رقم در باغات زيتون دنيا بالغ برهزار و 850 كيلوگرم گزارش شده است. 

نماينده مجري طرح زيتون وزارت جهاد كشاورزي افزود: در حال حاضر توليدكننده موفق در كشور در حال برداشت 20 هزار كيلوگرم زيتون در هكتار است؛ لذا براي كاهش فاصله متوسط عملكرد توليد كشور تا بالاترين عملكرد موجود و نيز افزايش متوسط عملكرد، از سالجاري در سطح 10 هزار هكتار معادل 10 درصد باغات زيتون كشور طرح آرماني اجرا شده است.

وي بيان كرد: با انتقال به موقع يافته هاي جديد علمي به باغداران و مديريت باغات زيتون در اجراي طرحهاي آرماني متوسط عملكرد توليد را از دو هزار و 300 كيلوگرم ذكر شده به 3 هزار و 300 كيلوگرم در باغاتي كه اين طرح در آنها اجرايي شده افزايش خواهيم داد.

عرب تصريح كرد: با اجراي طرحهاي آرماني درسطح 10 هزار هكتاراز باغات زيتون 50 درصد به توليد دانه زيتون افزوده خواهد شد.  

وي عنوان كرد: در حال حاضر بالغ بر 26 استان به عنوان كشورهاي زيتون خيز به توليد معادل 61 هزار تن دانه زيتون در سطح 108 هزار هكتار فعاليت دارند.

نماينده مجري طرح زيتون وزارت جهاد كشاورزي تعداد كل درختان زيتون كشت شده در استانهاي زيتون خيز كشور را بيش از21 ميليون و 544 هزار و 330 اصله خواند و افزود: طبق آخرين اطلاعات واصله ظرفيت نهالستانهاي كشور معادل 14 ميليون و 334 هزار و 500 اصله است.

وي با اشاره به مصرف سرانه 120 گرم روغن زيتون در كشور، اظهارداشت: در حال حاضر ظرفيت بالقوه واحدهاي روغنكشي زيتون معادل 50 هزار و500 تن است ضمن اينكه تعداد واحدهاي روغنكشي اين محصول از 6 واحد در سه استان به 26 واحد در 6 استان افزايش يافته است.

به گفته عرب باغهاي مادري زيتون براي شناسايي ارقام سازگار برتر براي هر منطقه در سطح 99 هكتارو باغهاي مادري براي استحصال قلمه استاندارد در سطح 168 هكتار احداث شده است.

وي اظهارداشت: به منظور توليد دانه خوراكي روغن زيتون دو طرح عمده توسعه و اصلاح باغات زيتون و احداث باغهاي مادري سازگار در سطح كشور اجرايي شده است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal