۲۸۰استاندارد برای ‪۶۵قلم محصول کشاورزی تدوین شده است
1386/06/27

مديركل دفتر محيط زيست و توسعه پايدار وزارت جهادكشاورزي گفت:هم اكنون ‪۲۸۰استاندارد براي " ‪۶۵قلم محصول توليدي كشاورزي با استفاده از ‪۶۰نوع سم" تدوين و مراحل مختلف آن سپري شده است.

دكتر "غلامرضا اميني رنجبر" روز سه‌شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود:در همين حال در دو سال گذشته، عمليات سمپاشي هوايي از سطح ‪۳۰درصد اراضي زراعي و باغي كشور حذف شده است.

به گفته اين مقام مسئول ،اين اقدام به منظور كاهش استفاده از سم و كود در توليد محصولات كشاورزي انجام شده است.

وي سپس وظيفه دستگاه‌هايي نظير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و موسسه استاندارد وتحقيقات صنعتي رانيز در توليد محصولات كشاورزي استاندارد مهم دانست .

اميني رنجبر سپس با بيان اينكه وزارت جهاد كشاورزي در دو سال اخير رويكرد توليد محصولات ارگانيك بدون استفاده از سم و كود را پيش گرفته است ، اظهار داشت: حذف يارانه سم و كود از اقدام‌هاي دولت براي توليد محصولات سالم و ارگانيك محسوب مي‌شود.

اين مقام مسئول همچنين با اشاره به حساسيت وزارت جهادكشاورزي در خصوص بكارگيري سموم پرخطر در توليد محصولات كشاورزي، تصريح كرد، بايد از واردات چنين سمومي به كشور جلوگيري شود.

وي با بيان آنكه استفاده از سموم پرخطري نظير سموم "پاپس" (‪ (pop,sيا سموم آلي پايدار به دليل باقي ماندن آنها در آب و خاك و يا ارگانيسم جانوري و گياهي از ‪۴۰سال پيش منسوخ شده است، گفت: هر ساله فهرست ممنوعيت استفاده از چنين سمومي طولاني‌تر مي‌شود.

دكتراميني رنجبر افزود: با اين وجود، سالانه مقادير زيادي از اين سموم از كشورهايي نظير هند و چين به ايران و ساير كشورهاي جهان قاچاق مي‌شود.

وي با تاكيد بر لزوم مقابله جدي با ورود قاچاق اين سموم، نقش رسانه‌ها را در آگاهي بخشي به مردم براي مصرف محصولات سالم غذايي و خودداري از مصرف محصولاتي كه داراي باقيمانده سموم هستند، موثر خواند.

به گفته وي، هم اكنون سه درصد محصولات كشاورزي جهان به شيوه ارگانيك توليد مي‌شود و در همين راستا توليد چنين محصولاتي در ايران بتازگي مورد توجه مسئولان بخش كشاورزي قرار گرفته است.

اين مقام مسئول تعيين استاندارد و يا " اندازه‌گيري باقيمانده مواد شيميايي" را قانوني ‪۴۰ساله در كشور اعلام كرد كه متاسفانه در دهه‌هاي گذشته مورد كم توجهي قرار گرفته است.

مديركل دفترمحيط زيست و توسعه پايدار وزارت جهادكشاورزي در پايان گفت: اما در سال‌هاي اخير حركت‌هاي مثبتي براي كاهش استفاده از كود و سم در توليد محصولات كشاورزي در كشور صورت گرفته است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر32 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal