نظام جامع كشاورزي ايران تدوين شد
1387/08/11

سخنگوي وزارت جهادكشاورزي، از تهيه و تدوين طرح نظام جامع كشاورزي ايران براي برنامه پنجم توسعه كشور خبر داد.

محمدحسين انصاري‌فرد، در گفت و گوي اختصاصي با ايرنا گفت: در اين طرح نوآوري‌هاي بسيار زيادي در طول برنامه پنجم توسعه كشور در بخش كشاورزي ديده شده است.

وي گفت: اين طرح بزودي منتشر و در اختيار مجلس شوراي اسلامي قرار خواهد گرفت و مردم با برنامه ريزي‌هاي دقيق و كارشناسي آن براي پنج سال آينده بخش كشاورزي از نزديك آشنا خواهند شد.

به گفته‌ي وي، مهمترين مولفه اين طرح، افزايش سطح بهره‌وري درواحد توليد، ورود گسترده‌تر تحصيل كردن بخش كشاورزي، تقويت واگذاري امور كشاورزي به بخش خصوصي، توسعه صادرات محصولات كشاورزي، افزايش مكانيزاسيون كشاورزي، صرفه‌جويي در مصرف آب و ساماندهي انهار كشاورزي، توجه به بخش آبخيزداري در بالادست و لايروبي قنوات و توجه به زيرساختهاي كشاورزي مي‌باشد.

انصاري‌فرد تاكيد كرد: با اجراي اين طرح ، بخش كشاورزي ايران در برنامه پنجم توسعه كشور رونق بسيار فراواني خواهد داشت.

مديركل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي گفت: پارسال توليد محصولات كشاورزي ايران به ‪۱۰۲ميليون تن رسيد و امسال به‌رغم خشكسالي بخش كشاورزي حدود ‪۱۴درصد بيشتر آسيب نديده و آسيب ديدگي بخش كشاورزي در كشت ديم محصول گندم و جو و علوفه‌هاي مرتعي رخ داده است.

انصاري‌فرد گفت: به دليل خشكسالي و آسيب ديدگي مزارع ديم حدود شش ميليون تن گندم از خارج وارد مي‌شود، ولي چنانچه مشكلي بروز نكند سال آينده واردات گندم به ايران وجود نخواهد داشت.

مديركل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، در زمينه تخريب‌هاي صورت گرفته عليه دولت نهم در بخش كشاورزي اظهارداشت: تخريب‌هاي صورت گرفته كه بدور از انصاف نيز مي‌باشد، بلايايي طبيعي را نيز برگردن وزارت جهادكشاورزي انداخته‌اند.

وي گفت: استراليا بزرگترين صادركننده گندم جهان است، اما در چهارسال گذشته به علت خشكسالي صدور گندم و جو از اين كشور متوقف شده در حالي كه اين كشور ‪۱۰۰درصد از آبياري كشاورزي خود را مدرن كرده، ولي در زمينه خشكسالي كاري از پيش نبرد.

انصاري فرد يادآور شد: در ايران ‪۴/۵ميليون هكتار گندمزار و يك ميليون هكتار سطح زيركشت جو ديم وجود دارد و اين سطح زيركشت در اراضي مرتفع و اراضي شيبدار واقع شده و امكان آبياري نيز براي آنها وجود ندارد و وقتي باران نباريده و گندمزار خشك شده چه مي‌توان كرد.

 

وي گفت: هنگامي مي‌توان توليد و خودكفايي گندم كشور را خودكفا ندانست كه وجود بارش باران، طبيعي باشد و خشكسالي وجود نداشته و معيار نيز مزارع آبي است و به رغم خشكسالي بدون افزايش سطح زير كشت ميزان توليد محصولات جاليزي و سبزي و سيفي حدود سه تا چهار ميليون تن افزايش در كشور ايجاد شده است.

انصاري فرد اظهارداشت: وجود سيب زميني در بازارها نيز به دليل افزايش سطح زيركشت نبوده بلكه به دليل افزايش توليد در واحد سطح مي‌باشد و موفقيت جهادكشاورزي نيز به افزايش توليد در سطح زيركشت است.

به‌گفته وي، خشكسالي امسال بيش از ‪۱۵۰هزار ميليارد ريال به صورت مستقيم به بخش كشاورزي ضربه وارد كرد و ‪۵۰۰هزار ميليارد ريال نيز عدم نفع بوده، اما كل بودجه اختصاص يافته براي جبران خسارات ناشي از خشكسالي در اين بخش ‪۲۱هزار ميليارد ريال مي‌باشد.

انصاري‌فرد تصريح كرد: براساس برنامه پيش‌بيني شده در برنامه چهارم توسعه ايران در برخي از محصولات كشاورزي خودكفا شد ولي آمار برنامه چهارم توسعه براساس برآوردهاي دقيق صورت نگرفته است.

به گفته‌ي وي، براساس برآورد برنامه چهارم توسعه ، ايران در توليد جو بايد با توليد سه ميليون و ‪۷۰۰هزار تن به خودكفايي مي‌رسيده، اما در حال حاضر با چهار ميليون و ‪۸۰۰هزار تن در توليد جو خودكفا شده و دليل آن افزايش ميزان توليد گوشت و شير و تامين خوراك دامهاي صنعتي و نيمه صنعتي مي‌باشد.

انصاري‌فرد گفت: ايران در اين زمينه به خودكفايي رسيده اما مصرف خوراك دام نيز در كشور افزايش يافته و با اين مساله با هياهو برخورد شده است.

به گفته وي، در زمينه افزايش قيمت مرغ و تخم مرغ نيز هم‌اكنون بانكها اعتبارات سرمايه در گردش مورد نياز دامداري‌ها و مرغداري‌ها را پرداخت نمي‌كنند و قيمت جهاني دان و خوراك دامها ‪۱۰درصد افزايش يافته اما قيمت مرغ و تخم مرغ تنها ‪۳۰درصد افزايش يافته است.

انصاري‌فرد يادآور شد: هنگامي كه قيمت اين محصولات بالا مي‌رود عده‌اي از تخريب‌كنندگان هياهو مي‌اندازند اما هنگامي كه اين قيمتها كاهش مي‌يابد آنها سكوت اختيار مي‌كنند.

مديركل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي تصريح كرد:هنگامي كه جهادكشاورزي از توليد دفاع مي‌كند و قيمت محصولات را به نفع توليدكننده مي‌داند، تخريب كنندگان دولت را تخريب مي‌كنند كه چرا قيمتها بالاست، اما اگر قيمت‌ها پايين باشد و جوابگوي هزينه توليدكنندگان را نداشته باشد، آنها به سمت و سوي كارهاي كاذب كشيده مي‌شود و زمين‌هاي كشاورزي خود را مي‌فروشند.

وي گفت: بخشي از جريان تخريب از سمت كساني است، كه انگيزه سياسي دارند و بخشي ديگر نيز از سوي كساني مي‌باشد كه اطلاعات صحيحي ندارند و تحليل‌هاي درستي را ارايه نمي‌دهند.

 

به گفته وي،مردم براي وزارت جهادكشاورزي مهم است و وقتي اين وزارت‌خانه كار خود را درست انجام مي‌دهد و مورد رضايت كشاورزان مي‌باشد، نشانه گامهاي بلند دولت در بخش كشاورزي است.

به گزارش ايرنا، اين مسوول وزارت جهادكشاورزي براي بازديد از طرحهاي كشاورزي و نشست در جمع مديران شهرستانهاي چهارمحال وبختياري به شهركرد سفر كرده بود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal