نمايندگان مجلس از فعاليت‌هاي پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي تقدير كردند
1386/12/06

۱۵۲نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طي نامه‌اي به رييس جمهوري از فعاليت‌هاي پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي تقدير كردند و خواستار حمايت از فن‌آوري‌هاي نوين به خصوص بيوتكنولوژي شدند.

به گزارش ايرنا  ، در اين نامه يكي از رسالت‌هاي مجلس شوراي اسلامي حمايت از رشد، توسعه و پيشرفت كشور در عرصه فن‌آوري‌هاي نوين به خصوص بيوتكنولوژي عنوان شده است.

همچنين در ادامه نامه با اشاره به برخي دستاوردهاي اين پژوهشكده مبني بر تامين و توليد ريز غده سالم سيب زميني عاري از ويروس و اجراي طرح خودكفايي توليد بذر سيب زميني، مسير براي توليد ساير طبقات بذري براي خودكفايي در كشور هموار شد.

تدوين و به اجرا در آوردن برنامه راهبردي مديريت بيماري جاروك ليمو ترش پس از ‪۱۰سال از ورود اين بيماري در كشور، تهيه شناسنامه مولكولي و بانك اطلاعات ارقام مختلف پسته كه براي اولين بار در ايران و جهان به ثمر نشست، حركت بزرگي در جهت تعيين اصالت نهال و ايجاد نهالستان‌هاي سالم و يكنواخت بود كه جاي تقدير دارد.

در ادامه اين نامه آمده است: مجلس همواره از تحقيقات ارزنده محققان در دستيابي به فن آوري‌هاي نو از جمله توليد گياهان تراريخته به عنوان يك مزيت و نقطه قوت براي كشور استقبال و بر حمايت همه جانبه خود از تحقيقات در عرصه مهندسي ژنتيك و بر جهت دهي اين تحقيقات به سمت نيازهاي اساسي كشور درامر خودكفايي تاكيد مي‌كند.

با توجه به اينكه مهمترين راه حل اساسي براي توليد محصولات تراريخته در كشور وجود قانون مصوب ايمني زيستي است اميد است كه صاحبنظران و انديشمندان مراكز پژوهشي و دانشگاهي در يك محيط كاملا علمي در مقوله محصولات تراريخته، نگراني‌هاي احتمالي محققان و عامه مردم به عنوان مصرف كننده از بابت سلامت محصولات تراريخته را مرتفع كنند.

اميد است مجلس شوراي اسلامي نيز با تصويب قانون جامع در اين خصوص و تعيين متولي شايسته اين امر، گام اساسي را در جهت توسعه هدفمند تحقيقات مهندسي ژنتيك بردارد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal