امکان صرفه جویی 7 میلیون دلاری با معرفی رقم جدید چغندرقند
1387/04/08

پژوهشگران موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه بذر چغندرقند به تازگي موفق به معرفي رقم جديد چغندرقند مقاوم به ساقه روي (بولتينگ) شده‌اند كه زمينه را براي صرفه جويي هفت ميليون دلاري كشت اين محصول فراهم مي‌كند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، اين رقم كه مناسب كشت پاييزه است، امكان توسعه كشت پاييزه چغندرقند در كشور را تا سطح ‪۳۵هزار هكتار فراهم مي كند. ضمن آنكه با استفاده از رقم جديد، به ميزان ‪۲۰۰دلار در يك هكتار كشت چغندرقند پاييزه صرفه جويي ارزي ناشي از خريد بذر حاصل مي‌شود.

صرفه جويي حدود ‪۱۷۵ميليون متر مكعب از منابع آب كشور با جايگزيني كشت پاييزه، تامين بذر مورد نياز در داخل كشور و جلوگيري از خروج ارز بابت خريد بذر مقاوم خارجي و ايجاد فرصت‌هاي شغلي در بخش كشاورزي و صنعت قند كشور با اشتفال بيش از يك نفر به ازاي يك هكتار زراعت چغندر قند با بكارگيري رقم جديد چغندرقند حاصل مي‌شود.

ميزان مصرف آب در كشت پاييزه چغندرقند هم اكنون بين هفت هزار تا ‪10هزار متر مكعب و در كشت بهاره بين 12هزار  تا ‪۱۵هزار متر مكعب در هكتار است ، ضمن آنكه كارآيي مصرف آب در كشت پاييزه57/0تا‪۰/۶۷كيلوگرم شكر بر متر مكعب و در كشت بهاره28/0تا ‪۰/۳۵كيلو گرم شكر بر متر مكعب است.

بكارگيري رقم جديد چغندرقند فرصت مناسبي را براي فراهم‌سازي زمينه تامين شكر مورد نياز كشور، ايجاد امكان كاهش مصرف آب در زراعت چغندر قند، اصلاح و معرفي رقم متحمل به ساقه روي (بولتينگ)، تامين بذر داخلي مقاوم جهت توسعه كشت پاييزه چغندرقند در مناطق مستعد كشور و كاهش هزينه توليد كشت پاييزه و افزايش ارزش افزوده توليد ايجاد مي‌كند.

در ايران به دليل تنوع آب و هوايي، امكان كشت چغندرقند به شكل بهاره و پاييزه وجود دارد.

در كشت پاييزه به دليل نياز آبي كمتر و استفاده آسان تر از نزولات آسماني و منابع آب موجود، امكان افزايش سطح زير كشت و استفاده بهينه از اين پتانسيل بالقوه براي دستيابي به يك زراعت پايدار وجود دارد.

يكي از محدوديت‌هاي كشت پاييزه مساله ساقه روي است و با توجه به اين كه ارقام حساس چغندرقند در اثر سرما به ساقه مي‌روند، اين امر سبب كاهش عملكرد ريشه و شكر توليدي مي‌شود.

تنها راه عملي و موثر در رفع اين محدوديت، تهيه ارقام مقاوم به ساقه روي است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir
pr@agri-jahad.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal