معاون وزیر جهاد کشاورزی: بیماری‌های فرامرزی مانع اصلی تجارت منطقه‌یی در بین کشور‌های عضو اکو است
1385/08/24

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

يكي از موانع اصلي تجارت منطقه‌يي در بين كشور‌هاي عضو اكو بيماري‌هاي فرامرزي است.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، دكتر جعفر خلقاني ـ معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي ـ صبح امروز (چهارشنبه) در نخستين اجلاس سران دامپزشكي كشور‌هاي عضو اكو با تاكيد بر اهميت همكاري‌هاي كشاورزي و دامپروري بين كشور‌هاي عضو گفت: براي ريشه‌كني و جلوگيري از بروز بيماري‌هاي حيواني فرامرزي همكاري‌هاي اين كشور‌ها بسيار حائز اهميت است.

او يكي از موانع اصلي تجارت منطقه‌يي در بين كشور‌هاي عضو اكو را بيماري‌هاي فرامرزي ذكر كرد و ادامه داد: به دليل اين كه بيماري‌هاي حيواني به يك كشور محدود نبوده و مانع از تجارت آزاد بين كشور‌هاي عضو مي‌شوند، همكاري‌هاي تنگاتنگ ما در اين زمينه لازم و ضروري است.

خلقاني از تحقيقات، آموزش، اجرا و ايجاد موسسات و نهاد‌هاي علوم دامپزشكي كشور به عنوان يك شبكه بسيار كارآمد كرد و افزود: سازمان دامپزشكي ايران يكي از سازمان‌هاي بزرگي است كه دست اندركار بررسي و نظارت بيماري‌هاي حيوانات و فراهم آوردن خدمات مورد نياز است كه خدمات را براي منطقه فراهم مي‌كند.

معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اقدامات انجام شده در انستيتو تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي اظهار كرد: اين موسسه يكي از مراكز تحقيقاتي بسيار قديمي‌ و مشهور در خاورميانه است كه انواع مختلف واكسن‌هاي دامپزشكي را فراهم مي‌كند.

وي با بيان اين كه موسسه رازي با توليد 60 نوع مختلف از تحقيقات بيولوژيكي شهرت جهاني و بين‌المللي كسب كرد، ادامه داد: اين موسسه براي توسعه فعاليت‌هاي خود به ويژه در زمينه بيوتكنولوژي و واكسن‌هاي مبارزه با بيماري‌هاي حيواني طرح‌هايي را آغاز كرده است.

خلقاني تاكيد كرد: وزارت جهاد كشاورزي اين اطمينان را مي‌دهد كه حمايت و همكاري‌هاي خود را براي تقويت شبكه منطقه‌يي، از طريق چارچوب سازمان FAO و OIE براي به دست آوردن امنيت غذايي و نظارت بر جلوگيري از بيماري‌هاي حيواني به عمل آوريم.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر30 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal