وزير جهادكشاورزي: سالانه بيش از ‪۹هزار ميليارد ريال يارانه نهاده‌هاي كشاورزي است
1385/08/27

كرمانشاه، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

 

وزير جهادكشاورزي گفت: دولت سالانه ‪۹هزار و ‪۶۰۰ميليارد ريال يارانه براي چهار قلم نهاده‌هاي كشاورزي كود، سم، بذر و ماشين آلات كشاورزي مي‌دهد.

 

محمدرضا اسكندري، بامداد پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از ابتداي سال جاري يك گروه ‪۹۰نفره از كارشناسان ميزان كود و سم انواع كشت را مورد بررسي قرار دادند و بر اساس آن امسال پنج ميليون و ‪۱۵۰هزار تن كود و سم در كشور توزيع شد.

وي گفت: توزيع سم و كود در كشور روند افزايشي داشته و در سال ‪۸۳كه سه ميليون و ‪۲۰۰هزار تن بود در سال ‪۸۴به چهار ميليون و ‪۶۰۰هزار تن رسيد و امسال اين ميزان به پنج ميليون و ‪۱۵۰هزار تن افزايش يافت.

وزير جهاد كشاورزي افزود: ما مشكل كمبود كود و سم در كشور نداريم و كشاورزاني كه درخواست كود و سم دارند، نياز آنان براساس رعايت تناوب تامين مي‌شود.

وي گفت: هر كشاورز بايد ‪۵۰درصد اراضي خود را براي آيش بگذارد و يا تناوب كشت را با كاشت حبوبات رعايت كند و در غير اين صورت براي تمام اراضي وي كود و سم داده نخواهد شد.

اسكندري، در خصوص تامين بذر موردنياز كشاورزان افزود: در سال ‪۸۵ميزان بذر يارانه‌دار كه توسط بخش دولتي توزيع شد به ‪۴۳۰هزار تن رسيد كه نسبت به پارسال حدود يكصد هزار تن افزايش داشت.

وي گفت: در خصوص تامين بذر جو هم كه از پارسال تامين آن را شروع كرديم امسال ‪۳۲هزار تن بذر جو يارانه دار تامين شده است كه نسبت به سال گذشته ‪۲۲هزار تن افزايش دارد.

وزير جهادكشاورزي اضافه كرد: بذر ذرت توسط بخش غير دولتي تامين مي‌شود.

وي گفت: در مورد ماشين آلات كشاورزي نيز كمبود نداريم فقط بايد نوسازي كنيم و از ماشين آلات درست استفاده شود.

اسكندري افزود: امسال ‪۲۲هزار دستگاه ماشين آلات كشاورزي توزيع شده كه نسبت به سال گذشته ‪۱۷درصد افزايش دارد.

وي گفت: يكي از راههاي استفاده درست از ماشين آلات كشاورزي راه اندازي واحدهاي خدمات مكانيزه در كشور است.

وي در خصوص ارايه خدمات حمايتي به كشاورزان اظهارداشت: در سال جاري حداقل ‪۸۰هزار ميليارد ريال تسهيلات به كشاورزان داده شده كه حدد ‪۶۰تا ‪۷۰ درصد بيشتر از سال قبل است.

وي افزود: تسهيلات بانكي هم‌اكنون با ‪۱۴درصد سود و كارمزد در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد كه براي كشاورزان رقم سود ‪۱۱/۵درصد است.

اسكندري گفت: برخي تسهيلات به‌كشاورزان نيز از حداقل سود و يا كارمزد برخوردار است كه ميانگين سود تعلق گرفته به تسهيلات پرداختي به كشاورزان به هفت درصد مي‌رسد و هفت درصد بقيه را دولت تامين مي‌كند.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal