رییس مرکز بین المللی «سیمیت» از موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کشور بازدید کرد
1393/02/13

بنا به دعوت دکتر اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات،آموزش وترویج کشاورزی ، دکتر توماس لامپکین رئیس مرکز بین المللی تحققیقات ذرت و گندم به اتفاق دکتر هانس براون رئیس برنامه جهانی گندم و آقای دکتر برنوج جرارد رئیس برنامه جهانی کشاورزی حفاظتی این مرکز به جمهوری اسلامی ایران دعوت شده وجمعه 12 اردیبهشت 93 از مرکز تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر دیدن کردند و از نزدیک با نحوه کاشت رقم های گندم و جو در ایران آشنا شدند.به گزارش روابط عمومی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در این بازدید رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر توضیحاتی در خصوص ویژگی های رقم های کاشته شده ارائه و خصوصیات لاین های اختصاص یافته به کشت گندم و جو را تشریح کرد و به پرسشهای کارشناسان مرکز بین المللی ذرت وگندم پاسخ داد.

پس از این بازدید ، نشستی با حضور دکتر  توماس لامپکین رئیس مرکز بین المللی تحقیقات ذرت وگندم و همکارانشان و دکتر زند رئیس سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی ، دکتر نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر ، دکتر قره یاضی رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی ، دکتر غفاری رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم ، دکتر شهیری رئیس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی ، دکتر محقق نیشابوری رئیس موسسه گیاهپزشکی کشور، دکتر رجب بیگی مدیرکل دفتر ارتباطات علمی و بین المللی و دکتر جلال کمالی نماینده سیمیت در ایران برگزار شد.

در این نشست دکتر زند به توانمندی محققان کشورمان درفعالیت های تحقیقات کشاورزی اشاره کرد و بخشی از دستاوردهای علمی آنان را شرح داد و آمادگی تحقیقاتی سازمان را برای همکاری های گسترده در این زمینه اعلام داشت. وی با ابراز امیدواری که این بازدیدها بتواند نتیجه پرباری برای ایران و سیمیت داشته باشد، بر ارتقاء سطح همکاری های علمی و تحقیقاتی با سیمیت تاکید کرد.

در ادامه پرفسور لامپکین رئیس مرکزبین المللی تحقیقات ذرت و گندم ضمن تشکر از مسوولان تحقیقات کشاورزی ایران ، بازدید از مزرعه های تحقیقاتی را ارزشمند دانست و خواستار ارتباطات هرچه بیشتر با سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ایران شد. وی با ارائه پاورپوینت، مسیر همکاری های علمی گندم و ذرت ایران با سیمیت را تشریح کرد و با اشاره به اینکه سیمیت دارای 14 دفتر در 14 کشور ازجمله ایران است ، افزایش اعتبارات سمیت را از 40 میلیون به 175 میلیون دلار بیانگر توجه این مرکز بین المللی به ذرت و گندم درجهان دانست.

وی درمقایسه ای بودجه خرید مواد غذائی توسط مردم درچند کشور در حال توسعه و چند کشور صنعتی را نقد کرد و مشکل آب درکشاورزی ایران را بسیار مهم دانست. رئیس مرکز بین المللی تحقیقات ذرت و گندم "سیمیت" برنامه های آن مرکز را برای تولید ذرت و گندم درکشورهای مختلف تشریح کرد و تکنولوژی دابل هابلوئید و چند تکنولوژی دیگر را برای خالص سازی لاین ذرت از ابداع های سیمیت دانست.

دکتر لامپکین سپس برنامه های سیمیت در مورد ایران را تشریح کرد و نقش همکاری های دانشگاه ها ، مراکز تحقیقاتی و سرمایه کذاران مالی و کشاورزی را در این زمینه حائز اهمیت دانست. وی استفاده از ماشین آلات هوشمند برای کاشت ، داشت و برداشت متناسب با هر منطقه را موضوعی مهم و مطمئن عنوان کرد و ارتباط با کشاورزان را از جمله با استفاده از تلفن همراه برای آگاهی دادن و استفاده مناسب از نهاده ها مهم دانست.

 دکترلامپکین ایجاد رقم های مناسب برای مناطق مختلف را باهمکاری دانشگاه ها مهم ارزیابی کرد و عملکرد ایران را در تولید گندم در دوره سال های 1991 تا 1996 قابل توجه دانست و پس از آن را مستلزم توجه بیشتر دراین خصوص شد.

تعداد مشاهده خبر33 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal