با توزیع بذر OP و هیبرید صورت گرفت: 12 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در تامین بذر دانه‌های روغنی
1385/10/25

 

 

خبرگزاري كشاورزي ايران - گروه كشاورزي :

ترويج و توزيع بذر OP و هيبريد داخلي و واردات بذر هايولا 401، حدود 12 ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي در تامين بذر دانه‌هاي روغني را به همراه داشت.     

عليرضا مهاجر، مجري طرح دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي در گفت‌وگو با خبرنگار ايانا ضمن اعلام اين مطلب افزود: با توزيع 50 هزار و 300 تن بذر OP و هيبريد داخلي و واردات 650 تن بذر هايولا 401، نه‌تنها مشكل كمبود بذر در كشور رفع شد بلكه 30 درصد از نياز كشور تامين شد كه اين اقدام 12 ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي را همراه داشته است.

وي با اشاره به جايگزيني كمباين‌هاي خارجي به جاي ايراني افزود: جهت بومي‌سازي هد برداشت ايراني به‌جاي هدهاي خارجي كمباين‌هاي جاندير، هم‌اكنون برنامه‌ريزي توليد، 150 دستگاه هد برداشت در كشور انجام شده است.

مهاجر تصريح كرد: باتوجه به توزيع يك هزار و 870 دستگاه دنباله‌بند در سال‌هاي گذشته و افزايش درجه مكانيزاسيون زراعت كلزا، برنامه تهيه و تامين 215 دستگاه ادوات دنباله‌بند در سال‌جاري نيز تهيه شده است.

وي با اعلام اين مطلب كه براي نخستين بار در زمينه كشت كنجد شش رقم در نظر گرفته شده است افزود:‌ اين ارقام در سطح پنج هزار هكتار از مزارع كشور در سال آتي كشت مي‌شود.

مجري طرح دانه‌هاي روغني كشور درخصوص سطح و توليد ساير دانه‌هاي روغني گفت: امسال آفتابگردان در سطحي معادل 28 هزار و 500 هكتار با توليدي بالغ بر 25 هزار تن، سويا در 106 هزار هكتار با توليد 224 هزار و 500 تن گلرنگ و نيز در سطحي معادل هشت هزار و 600 هكتار كشت شده است كهتاكنون معادل چهار هزار و 500 تن گلرنگ خريداري شده است.

وي تصريح كرد: توليد كلزا در سال زراعي 85 – 84 با 40 درصد افزايش نسبت به سال زراعي گذشته به 300 هزار تن رسيد.

مهاجر افزود: تا دهه اول دي‌ماه سال‌جاري بالغ بر 238 هزار هكتار از مزارع كشور كلزا كشت شده است كه اين ميزان نسبت به 212 هزار هكتار سطح زيركشت كلزا در سال گذشته افزايش قابل توجهي نشان مي‌دهد./
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر121 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal