اجرای پروژه مشترک مدیریت جنگل و مرتع در شهرستان بازفت با همکاری ایران و ژاپن
1392/03/04

معاون آبخيزداري، سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور گفت: پروژه مشاركتي شهرستان بازفت با هدف مديريت مشاركتي در بخش جنگل و مرتع و توسعه مشاركتي جوامع محلي با پردازش توسعه روستايي اجرا مي‌شود.

به گزارش ايسنا، پرويز گرشاسبي در سمينار "استراتژي توسعه ظرفيت" با بيان اينكه پروژه بازفت پروژه‌اي مشترك بين ايران و ژاپن است، افزود: اين پروژه از سال 89 شروع شده و تا پنج سال ادامه دارد و با هدف مديريت جنگل‌داري و مراتع مشاركتي انجام مي‌شود.

وي با بيان اينكه متولي اصلي اين پروژه سازمان جنگل‌هاست و امسال سومين سال اجراي اين پروژه است، خاطرنشان كرد: پروژه مشاركتي بازفت با هدف مديريت مشاركتي در بخش جنگل و مرتع و توسعه مشاركتي جوامع محلي با پردازش توسعه روستايي همچنين توسعه ظرفيت‌هاي آموزشي در رابطه با حفظ منابع طبيعي اجرا مي‌شود.

گرشاسبي تصريح كرد: شهرستان بازفت با 132 هزار هكتار وسعت، حدود 50هزار هكتار جنگل دارد؛ اين در حالي است كه پوشش گياهي مراتع اين شهرستان به علت چراي بي رويه دام بسيار كم و اراضي تخريب شده است.

وي ادامه داد: ده روستا از بازفت براي اجراي اين طرح مورد بررسي قرار گرفتند كه از اين تعداد، پنج روستا انتخاب شدند.

گرشاسبي استفاده از دانش پويا را از اهداف اجراي پروژه دانست و گفت: اهداف زيست محيطي جهاني، كنوانسيون متغير اقليم و كنوانسيون مبارزه با بيابان‌زدايي لزوم استمرار اين پروژه در سال سوم را نشان مي‌دهد.

وي با بيان اينكه اين طرح با مشاركت مردم تدوين شده است، افزود: فعاليت‌هاي اجرايي براي كمك به افزايش درآمد خانواده در پنج روستاي هدف در راستاي جلب مشاركت مردم در مديريت جنگل و مراتع توسط اداره كل منابع طبيعي و كارشناسان ژاپني انجام مي‌شود.

گرشاسبي با اشاره به اينكه اين سمينار با حضور مسئولين استان‌هاي همجوار كارون برگزار شد، خاطرنشان كرد: هشت استان در حوزه آبخيز كارون مشترك هستند كه بايد با ايجاد هماهنگي، كوچ عشاير را مديريت و با برنامه‌ريزي مناسب با معادن همجوار برخورد كنند تا از آسيب‌هايي چون فرسايش خاك و بروز سيل جلوگيري شود.
تعداد مشاهده خبر24 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
مقالات برگزيده همايش.p%20df
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal