در ديدار وزير تعاون سريلانكا با رييس سازمان تعاون روستايي تاكيد شد: مبادله مستقيم چاي بين 2 كشور گسترش صادرات چاي سريلانكا به عراق
1385/08/07

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

در نشست وزير تعاون سريلانكا با رييس سازمان مركزي تعاون روستايي كشورمان، بر توسعه همكاري‌هاي دوكشور به خصوص درباره صادرات چاي تاكيد شد.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، دكتر شم‌آبادي ـ رييس سازمان مركزي تعاون روستايي ـ در اين ديدار كه صبح امروز (شنبه) برگزار شد، اظهار كرد: ويژگي شركت‌هاي زيرمجموعه ما اين است كه مردمي‌ و كاملا غيردولتي هستند.

او افزود: با توجه به اين كه 30 درصد جمعيت كشور ما را روستا‌ها تشكيل مي‌دهند و اصل توليد محصولات هم در روستاها صورت مي‌گيرد، براي بهبود وضعيت و رسيدگي به آنان 23 هزار فروشگاه كالا داير كرده‌ايم كه محصولات خود را به عرضه برسانند.

شم‌آبادي تصريح كرد: سازمان تعاون روستايي مسووليت خريد تضميني محصولات كشاورزي را بر عهده دارد و فعاليت‌ها ما در جهت بهبود وضع كشاورزان است؛ البته در حال حاضر در صدد باز مهندسي براي تشكيل شبكه‌هاي بيش‌تر فروشگاهي هستيم و مقدمات آن را هم انجام داده‌ايم.

وي افزود: ما توانسته‌ايم 5500 شركت زيرمجموعه‌يي تشكيل داده و با پنج ميليون عضو در 23 هزار روستا، 98 درصد روستاييان را پوشش داده‌ايم.

وي با شاره به قيمت پايين محصول زعفران در سال گذشته خاطرنشان كرد: با تلاشي كه صورت داديم توانستيم قيمت زعفران را از 200 دلار به 450 دلار برسانيم و در ساير محصولات هم چنين روندي داريم.

شم‌آبادي با تشريح اتحاديه‌هاي زيرمجموعه‌يي اظهار كرد: اتحاديه سراسري دامداران، اتحاديه سراسري مرغ گوشتي، اتحاديه سراسري گل و گياه، اتحاديه تشكل زنان و اتحاديه پنبه‌كاران شركت‌هاي زيرمجموعه‌هاي ما هستند كه براي تقويت و گسترش آن‌ها برنامه‌هاي وسيعي تدوين كرده‌ايم.

او افزود: طبق قانون در زمينه بازرگاني نيز وظيفه بر عهده ماست و توانسته‌ايم خريد و جمع‌آوري و بسته‌بندي و فروش محصولات را بر عهده بگيريم.

شم‌آبادي با بيان اين كه ايران در تمامي‌ زمينه‌هاي مربوط به توليد و پس از توليد آماده همكاري با كشور سريلانكا است، ادامه داد: در زمينه توليد محصول چاي كه از محصولات مهم سريلانكا است آماده همكاري گسترده هستيم.

هم‌چنين در اين جلسه وزير تعاون سريلانكا اظهار كرد: ايران تجربه مفيدي در زمينه تعاون دارد و اميدواريم با تفاهم‌نامه‌يي كه امضا خواهد شد، زمينه‌هاي همكاري گسترش يابد.

وي گفت: شركت‌هاي تعاوني روستايي متعددي در كشور ما وجود دارد كه وزارت تعاون مسوول سياست‌گذاري آن‌هاست.

در ادامه اين جلسه سفير سريلانكا در تهران اظهار كرد: موضوع چاي در ايران مهم است و حدود 25 ميليون دلار چاي از طريق سريلانكا به ايران صادر مي‌شود كه بخشي از آن از دوبي وارد ايران مي‌شود؛ ما مايل هستيم كه چاي سريلانكا از طريق مبادله مستقيم وارد ايران شود، علاوه بر اين كه مي‌توانيم گسترش صادرات چاي به عراق را نيز از طريق ايران انجام دهيم.

 او ادامه داد: ما در زمينه طعم دهنده‌هايي كه مناسب مذاق ايراني است، هم‌چنين در توليد ميوه‌هايي چون موز و آناناس و نارگيل و نيز در توليد پارچه، آماده همكاري گسترده با ايران هستيم.

 

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal