دانشنامه کشاورزی از دیدگاه اسلام تدوین می‌شود
1386/12/15

 

نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي از تدويندانشنامه كشاورزي از ديدگاه اسلام   خبرداد.
به گزارش ايرنا، آيت اله حسن عالمي روز در گفت و گو با خبرنگاران، تدوين اين دانشنامه را نخستين تجربه جهاني در بخش كشاورزي دانست و افزود: هزينه سنگين تدوين اين دانشنامه با پشتيباني وزارت جهاد كشاورزي تامين خواهد شد.

وي با اشاره به اهميت بخش كشاورزي و تاكيد قرآن، روايات و علماي ديني بر اهميت اين بخش، اظهار داشت: در قرآن مجيد بيش از يكهزار آيه در ارتباط با مسايل كشاورزي وجود دارد ضمن آنكه حجم عظيمي از روايات اهل بيت عصمت و ظهارت نيز به اين بخش اختصاص يافته است.

به گفته وي، در تدوين دانشنامه كشاورزي از ديدگاه اسلام، مجموع آيات و روايات يادشده بايد جمع آوري و از ديدگاه بخش كشاورزي تفسير و تحليل شود.

نماينده ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي در ادامه با اشاره به اهميت توليد غذاي سالم در سلامتي جوامع انساني، گفت: اين نمايندگي اگرچه مسئوليت اجرايي در زمينه توليد غذاي سالم را برعهده ندارد، اما نگرش اخلاقي را در اين خصوص مورد توجه قرار داده و نيروهاي اجرايي را به كار سالم و اخلاقي در اين زمينه دعوت مي‌كند.

وي با بيان آنكه نمايندگي ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي نسبت به موضوع توليد غذاي سالم، تفسير اخلاقي و انساني و فقهي و شرعي ارايه كرده است، افزود: خوشبختانه اين امر در دستور كار مديران اجرايي بخش كشاورزي قرار گرفته به گونه‌اي كه با تدبير وزير و ساير مديران وزارت جهاد كشاورزي ميزان مصرف سموم در توليد محصولات كشاورزي نسبت به گذشته ‪۵۰درصد كاهش يافته است.

وي اظهار داشت: در زمان حاضر هيچ دغدغه و نگراني درخصوص توليد محصولات غذايي سالم وجود ندارد، اما بايد به سمتي حركت كنيم كه تمام محصولات كشاورزي به صورت ارگانيك و فاقد بقاياي سموم و كودهاي شيميايي توليد شوند وي سابقه استفاده بيش از اندازه از سموم و كودهاي شيميايي در توليد محصولات كشاورزي را در ايران مربوط به دهه ‪۴۰دانست و گفت: تحليل من آن است كه يك جرياني تحت سلطه استعمار استفاده بيش از اندازه سموم و كودهاي شيميايي را در توليد محصولات كشاورزي رواج داده بود.

حجت‌الاسلام عالمي سپس استفاده از محصولات سالم كشاورزي را حق طبيعي مصرف كنندگان خواند و تصريح كرد: نمايندگي ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي تلاش خود را براي توجيه كارشناسان اجرايي در اين خصوص بكار گرفته و حركت خوبي در زمينه توليد محصولات سالم در اين وزارت خانه آغاز شده است.

وي همچنين درخصوص پرورش دام‌هاي غير حلال گوشت در كشور، گفت: چنانچه پرورش اين دام‌ها با اهدافي غير از مصرف خوراكي انجام شود، مانعي وجود ندارد ، اما پرورش حيوانات حرام گوشت به منظور مصرف انساني از نظر شرعي مجاز نيست.

عالمي درخصوص تشكيلات حوزه نمايندگي ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي نيز اظهار داشت: اين حوزه هم اكنون از حدود يكهزار و ‪۴۰۰پست سازماني و حدود ‪۸۰۰تا ‪۹۰۰نفر پرسنل در تمام استان‌ها و شهرستان‌هاي كشور كه وزارت جهاد كشاورزي داراي تشكيلات و دفتر است، برخوردار بوده و ‪۳۰۰روحاني ثابت در اين مجموعه فعاليت مي‌كنند.

به گفته وي، اين حوزه مسئوليت نظارت شرعي بر واردات مواد پروتئيني را برعهده دارد و ناظران ذبح شرعي و اسلامي نمايندگي ولي فقيه در وزارت جهاد كشاورزي پس از فراگيري آموزش‌هاي لازم براي نظارت بر امر كشتار دام به كشورهايي كه واردات از آنها صورت مي‌گيرد، اعزام مي‌شوند.

وي در پايان از افزايش زكات پرداختي كشاورزان خبر داد و گفت: ميزان زكات پرداختي از۱۲ميليارد ريال در سال ‪۸۳به حدود ‪۱۲۰ميليارد ريال در سال جاري افزايش يافته است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal