پیش بینی تولید90هزار تن پنبه در کشور
1387/07/02

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي از توسعه كشت نشائي پنبه در سال آينده خبر داد و با اشاره به اينكه اين اقدام براي افزايش تعداد بوته در هكتار انجام مي‌شود، گفت: در حال حاضر مزارع پنبه كشور داراي 35 تا 40 هزار بوته در هكتار هستند كه تصميم داريم اين رقم را به 55 تا 60 هزار بوته در هكتار برسانيم.

مهندس اسماعيل نگارش در گفت‌وگو با (ايسنا)، افزود: همزمان با رشد ساير پنبه‌هايي كه در اثر شرايط اقليمي يا آفات از بين رفته‌اند،‌ كشت نشائي پنبه نيز انجام خواهد شد كه اين اقدام ارزش اقتصادي بسيار بالايي را خواهد داشت. نگارش درباره وضعيت توليد پنبه در سال جاري نيز اذعان كرد: در سال جاري سطح زيركشت پنبه نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد داشته است و پيش‌بيني مي‌كنيم امسال توليد پنبه با 12 هزار تن افزايش به 90 هزار تن برسد.

وي مسبب افزايش توليد و سطح زيركشت پنبه‌ را تغيير در سيستم بازرگاني و خريد مناسب وش توسط كارخانه‌ها دانست و افزود: فصل برداشت پنبه در كشور آغاز شده و تاكنون در سراسر كشور بيش از 80 هزار تن وش برداشت شده است.

او درباره شيوع آفت كرم قوزه پنبه در مزارع پنبه نيز با بيان اينكه شرايط اقليمي حادث باعث افزايش فعاليت برخي آفت‌ها مي‌شود،‌ افزود: كرم قوزه پنبه در سال‌هاي قبل نيز در مزارع پنبه وجود داشته و كنترل شده است كه در سال جاري نيز با سم‌پاشي‌هايي كه در حال انجام است اين آفت كنترل مي‌شود و هيچ جاي نگراني نيست.

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي مصرف پنبه كشور را در سال جاري 130 و نياز كشور را 150 هزار تن عنوان كرد و گفت: براساس اعلام صنايع نساجي تا سال 1404 ، 200 هزار تن محلوج مورد نياز اين صنايع است كه وزارت جهاد كشاورزي نيز براساس همين آمار برنامه‌ريزي‌هاي خود را انجام داده و طبق آن عمل مي‌كند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal