حمايت از توليد داخل، مي‌تواند كشور را به استقلال اقتصادي برساند
1391/02/30

عده‌اي كه از واردات گذشته سود كلاني به جيب زده‌اند عامل گراني را به رغم فراواني كمبود در بازار مي‌دانند و با ايجاد جو رواني مسئولان را ترغيب به واردات مي‌كنند. در اين صورت وعده‌هاي ارزاني محقق نشده و زيرساخت توليد كشور خسارت خواهد ديد.

يكي از اهداف نظام اسلامي تحقق استقلال اقتصادي، الهام گرفته از احاديث و روايات اسلامي است، قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران در اصول مختلف استقلال اقتصادي به خصوص خودكفايي را مد نظر قرار داده است به طوري كه رهبر معظم انقلاب به دفعات اهميت اقتصادي را بالاتر از سياست مي‌داند و در بيانات خود فرمودند كه تا وقتي به كار و سرمايه ايراني احترام نگذاريم توليد ملي شكل نمي‌گيرد و اگر توليد ملي شكل نگيرد استقلال اقتصادي نخواهيم داشت و آن وقت استقلال سياسي حرفي بيش نيست. براساس اين رهنمودها و توصيه‌ها بخش كشاورزي به عنوان تامين كننده مايحتاج مردم بايد مورد توجه بيشتر قرار گيرد از طرفي بخش بايد تلاش خود را براي تحقق اهداف مقدس نظام بيشتر نمايد تا موارد از پيش گفته شده با تكيه بر تعامل با توليدكنندگان محقق شود.

طي دو سال گذشته علي‌رغم وجود مشكلات و ناهماهنگي‌هاي موجود در زنجيره توليد و اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها، توليدكنندگان كشاورزي توانسته‌اند رشد توليد را از 1.5 درصد به حدود 9 درصد ارتقاء و در مجموع توليد محصولات كشاورزي را از 100 به 117 ميليون تن افزايش دهند.به همت مثال زدني كشاورزان، وجود محصولات به ميزان كافي و پس از اجراي مرحله اول طرح هدفمندي يارانه‌ها را شاهد بوديم به طوري كه كالاهاي ذخيره شده كه براي كنترل بازار تدارك ديده شده بود پس از اجراي طرح در انبارها ماند، از طرفي كاهش واردات و افزايش صادرات و وجود محصولات داخلي به ميزان كافي نيز گواه ديگري بر اين مدعاست،.

مسئولين امر نيز بايد توليد را حمايت و پشتيباني نمايند تا بتوان به اهداف مقدس نظام جمهوري اسلامي در زمينه خودكفايي و استقلال اقتصادي دست يافت، دست‌اندركاران مسائل اقتصادي نيز بايد مواظب اوضاع داخلي و خارجي بوده و برنامه‌هاي خود را به گونه‌اي تدوين نمايند تا در راستاي يك برنامه هدفمند و منطبق با اهداف مندرج در قانون اساسي و سند چشم‌انداز و رهنمودهاي مقام معظم رهبري قرار گرفته و از توليد داخلي حمايت لازم صورت گيرد.

*اهداف گرانيهاي اخير؛ كمرنگ كردن حمايت از توليد داخل

هنوز اجراي فاز دوم طرح هدفمندي يارانه‌ها اتفاق نيفتاده است اما گراني در همه جا ديده مي‌شود در اين بين عده‌اي كه از واردات گذشته سود كلاني به جيب زده‌اند عامل گراني را كمبود نيازهاي مردم مي‌دانند در حاليكه نياز مردم به ميزان كافي در بازار وجود دارد اما با ايجاد جو  رواني مسئولان را ترغيب به وارد كردن كالا مي‌نمايند.

در صورتي كه خواسته‌‌هاي واسطه‌ها تحقق يابد وعده‌هاي ارزاني محقق نخواهد شد و زيرساخت توليد كشور كه با زحمات زياد ترميم و رشد توليد چندين برابر شده است خسارت خواهد ديد و اتفاقاتي همچون كاهش توليد شكر در سال 1386 دور از انتظار نخواهد بود بنابراين راه حل و چاره‌ كار با توجه به توصيه‌هاي مقام معظم رهبري حمايت از توليد داخل است كه با برنامه‌‌ريزي‌هاي انجام شده مي‌تواند كشور را به استقلال اقتصادي برساند.

محمدرضا شافعي‌نيا مدير عامل موسسه جهاد استقلال

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal