معاون آموزش سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي: 13هزار دانشجو جذب دوره‌هاي علمي ـ كاربردي بخش كشاورزي مي‌شوند
1385/10/24

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

بخش كشاورزي بيش از 13 هزار نفر دانشجوي علمي ـ كاربردي در سال جديد پذيرش خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، مجتبي رجب‌بيگي ـ معاون آموزش سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي ـ در جمع خبرنگاران با بيان اين مطلب افزود: ثبت نام و پذيرش دانشجو در دوره‌هاي كارداني و كارشناسي ناپيوسته دانشگاه جامع علمي ـ كاربردي از تاريخ 11 تا 25 دي‌ماه انجام مي‌گيرد و متقاضيان از طريق مراكز پستي و اينترنت مي‌توانند ثبت‌نام كنند.

او مجموع دوره‌هاي كارداني و كارشناسي ناپيوسته بخش كشاورزي را در سال تحصيلي جديد 239 دوره كارداني و 38 دوره كارشناسي ناپيوسته اعلام كرد كه در 57 رشته ( 41 رشته كارداني و 16 رشته كارشناسي ناپيوسته) شامل زيرگروه‌هاي علوم دامي، منابع طبيعي، زراعي، باغي و شيلات و آبزيان و صنايع تبديلي، دامپزشكي و ماشين‌آلات كشاورزي است. اين دوره‌ها در 58 مركز آموزش كشاورزي وابسته به وزارت‌خانه در سراسر كشور مشغول به تحصيل مي‌شوند كه با پيوستن دانشجويان جديد، تعداد دانشجويان مشغول به تحصيل در مراكز آموزش جهاد كشاورزي به سي هزار نفر مي‌رسد كه حركتي در جهت تكميل ظرفيت و استفاده بهينه از مراكز آموزش است.

رجب‌بيگي تصريح كرد: كشاورز زادگان و فرزندان روستاييان از اولويت خاص و شرايط ويژه براي ادامه تحصيل در ا ين دوره‌ها برخوردارند.

معاون آموزش سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي گفت: در حال حاضر 5825 دانش‌آموز كار و دانش در مراكز آموزشي وزارت جهاد كشاورزي در سراسر كشور مشغول به تحصيل هستند كه 1500 نفر به صورت شبانه‌روزي و بقيه به صورت روزانه مشغول به تحصيل هستند. 800 نفر اين افراد دانش‌آموز دختر هستند.

وي با اعلام آمادگي براي انعقاد قررداد با سازمان آموزش و پرورش استان‌ها براي جذب بيش‌تر دانش‌آموزان در جهت توسعه آموزش‌هاي مهارتي كار و دانش گفت: از سال 76 تاكنون براي 24 هزار دانش‌آموزان كشور در دوره‌هاي كار و دانش، آموزش‌هاي مهارتي كشاورزي ارائه شده است.

رجب‌بيگي توسعه آموزش‌هاي آزاد و دوره‌هايي كه نياز كم‌تري به منابع مالي دارند و هم‌چنين تعامل و هماهنگي با سازمان‌هاي نظام دامپزشكي و نظام مهندسي كشاورزي را از جمله برنامه‌هاي معاونت آموزش در سال آينده عنوان كرد و افزود: برنامه‌ريزي در جهت برگزاري 90 دوره آموزشي براي سازمان نظام دامپزشكي ويژه دامپزشكان و كارشناسان اين سازمان و هم‌چنين برنامه‌ريزي در جهت برگزاري 90 دوره آموزش آزاد كار آفريني ويژه متقاضيان طرح‌هاي اشتغال‌زا با سازمان نظام مهندسي كشاورزي كشور از اولويت‌هاي معاونت آموزشي در سال آينده است.

او همچنين از انعقاد قرارداد با شركت‌هاي تحت پوشش بنياد مستضعفان و وزارت راه و ترابري خبر داد.

معاون آموزش سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي ادامه داد: در 6 ماهه اول سال 85، 444 نفر از كاركنان وزارت جهاد كشاورزي براي كسب مدارج بالاتر علمي به دوره‌هاي آموزشي و 98 نفر از پژوهشگران به منظور ارتقا سطح علمي به دانشگاه‌هاي خارج از كشور اعزام شدند.

رجب‌بيگي از اجراي 1420 دوره آموزش كه تا پايان امسال40 هزار نفر از كاركنان در اين دوره‌ها آموزش مي‌بينند خبر داد و در زمينه تدوين منابع علمي ويژه دوره‌هاي آموزش علمي ـ كاربردي گفت: تاكنون فراخوان 109 عنوان كتاب صورت گرفته و هم‌چنين 439 عنوان كتاب، 2392 دقيقه فيلم آموزشي و 33 عنوان لوح‌هاي فشرده آموزشي در جهت توسعه علوم كشاورزي توسط معاونت آموزش سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي انجام شده است.

وي 80 درصد كشاورزان را كم‌سواد عنوان كرد و افزود: 35 تا 40 هزار نفر فارغ التحصيلان رشته كشاورزي جوياي كار وجود دارد كه فاصله و شكاف باعث چالش در اين زمينه شده است كه با آموزش‌هاي مهارتي و دادن تسهيلات به فارغ‌التحصيلان و هم‌چنين آموزش مهارتي براي توليدكنندگان مي‌توان شكاف بين مقاطع مختلف را برطرف كرد. در تعهدات برنامه چهارم و ماده 49 قانون مشخص شده كه با توسعه دوره‌هاي علمي ـ كاربردي اين چالش برطرف شود.

معاون آموزش سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي هم‌چنين تفاوت دوره‌هاي آموزشي علمي ـ كاربردي با دانشگاه‌ها را در تخصصي بودن مهارت‌ها در علمي ـ كاربردي عنوان كرد و گفت: با آموزش مهارت خاص و ايجاد علاقه و پرداخت تسهيلات افراد به اشتغال مي‌پردازند كه تسهيلات تصويب شده علمي ـ كاربردي به صورت گروهي تا سقف 60 ميليون تومان و فردي از سه ميليون تومان تا10 ميليون تومان است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal