كنترل كيفي و اختصاص كد رهگيري به فرآورده‌هاي توليدي دامي و آبزي، اولويت‌ سازمان دامپزشكي
1392/06/05

رئيس سازمان دامپزشكي كشور با بيان اينكه اختصاص كد رهگيري براي فرآورده‌هاي توليدي دامي و آبزي از اولويت‌هاي اين سازمان است، گفت: 9500 پرونده تخلف در سال‌جاري به مراجع قضايي معرفي شد.

 سيدمحسن دستور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبريز اظهار كرد: در سه ماهه نخست امسال 10 ميليون و 728 هزار و 775 كيلوگرم ماهي خوراكي به خارج از كشور صادر شده است.

 وي افزود: در همين مدت 18 ميليون و 921 هزار عدد تخم مرغ خوراكي و سه ميليون و 788 هزار عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتي به خارج از كشور صادر شده است.

 دستور ادامه داد: 276 هزار قطعه جوجه مادر تخم‌‌گذار، 391 هزار قطعه جوجه يك روزه گوشتي در بهار امسال از ايران به خارج از كشور صادر شده است.

 وي از كشتار هفت ميليون و 238 هزار راس گوسفند و بره در سال گذشته در سطح كشور خبر داد و افزود: دو ميليون و 235 هزار بز، يك ميليون و 480 هزار راس گاو و 235 هزار راس بزغاله نيز در سال گذشته در سطح كشور كشتار شده كه نسبت به سال پيش از آن چهار درصد رشد نشان مي‌دهد.

 به گفته رئيس سازمان دامپزشكي، 27 هزار نفر شتر، 6 هزار و 625 قطعه شترمرغ، 31 هزار و 700 راس گاوميش و 603 ميليون قطعه طيور نيز در سال گذشته كشتار شده كه نسبت به سال گذشته 5.9 درصد رشد داشته است.

رئيس سازمان دامپزشكي از واردات پنج هزار راس دام زنده طي سه ماهه نخست امسال از ارمنستان به كشور خبر داد.

 وي يا اشاره به اينكه طي سه ماه نخست امسال حدود پنج هزار رأس گوسفند از كشور ارمنستان به كشور وارد شده است، اظهار كرد: دام‌هاي زنده به صورت رسمي و كاملاً با نظارت سازمان دامپزشكي به كشور وارد شده‌اند.

 وي افزود: دام‌هاي سبك زنده وارد شده از ارمنستان تحت نظارت ادارات كل دامپزشكي در استان‌هاي مرزي از جمله آذربايجان‌شرقي و اردبيل به نزديك‌ترين كشتارگاه انتقال داده شده و كشتار شده‌اند. به گفته دستور، از كشور ارمنستان تنها گوسفند زنده وارد مي‌شود.

 وي خاطرنشان كرد: در سال گذشته 70 هزار دام سبك زنده وارد كشور شده بود.

 دستور درخصوص قرنطينه‌هاي دامپزشكي در مرزهاي كشور گفت: تمام واردات با مجوزهاي دامپزشكي انجام مي‌گيرد، بنابراين واردات و صادرات دام‌هايي كه با مجوزهاي بهداشتي سازمان دامپزشكي باشد، خطر انتقال بيماري ندارند.

 وي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با بيان اينكه سه وظيفه اصلي بر عهده سازمان دامپزشكي قرار دارد، افزود: مبارزه با بيماري‌هاي دامي، نظارت بر بهداشت دام و مبارزه با بيماري‌هاي واگيردار از جمله اين وظايف است.

 دستور تصريح كرد: يكي از اقدامات ديگر سازمان دامپزشكي، مبارزه با بيماري‌هاي مشترك انسان و دام است كه اين امر سطح وسيعي از خدمات اين نهاد را در بر مي‌گيرد.

 وي خاطرنشان كرد: سازمان دامپزشكي كشور در مقابله با بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام نقش مهم و اساسي دارد. وي تاكيد كرد: مبارزه با بيماري‌هاي نوپديد و بازپديد دام و طيور و نظارت بر سلامت مواد خام دامي نيز از ساير وظايف سازمان دامپزشكي است.

 رئيس سازمان دامپزشكي كشور از افزايش پنج درصدي نظارت و بازرسي در سطح كشور خبر داد و تصريح كرد: حدود دو ميليون و 700 هزار مورد بازرسي و نظارت در سطح كشور انجام شده كه 9 هزار و 500 مورد پرونده تخلفات به مراجع قضايي معرفي شد.

 وي در مورد تعداد كشتارگاه‌هاي كشور يادآور شد: در كل كشور 63 مورد كشتارگاه صنعتي دام، 350 مورد كشتارگاه سنتي دام و 220 مورد كشتارگاه صنعتي طيور داريم.

 دستور تأكيد كرد: سال گذشته 350 تا 400 هزار رأس كشتار خارج از كشتارگاه‌هاي كشور كم شده است. 

رئيس سازمان دامپزشكي كشور گفت: كنترل كيفي و اختصاص كد رهگيري براي فرآورده‌هاي توليدي دامي و آبزي از اولويت‌هاي اين سازمان در سال‌جاري است. وي افزود: در مرحله اول اين طرح، اختصاص كد رهگيري براي مرغ مدنظر است كه به صورت آزمايشي در حال انجام بوده و در شش ماهه اول امسال به نتيجه مي‌رسد.

 دستور افزود: اختصاص كد رهگيري براي فرآورده‌هاي آبزي و دامي نيز در دست انجام است و هويت‌دار كردن دام از جمله برنامه‌هاي سازمان دامپزشكي در سال جاري است.

 وي از تقويت سامانه مراقبت در بيماري‌هاي دام به عنوان يكي ديگر از برنامه‌هاي اين سازمان در سال جاري نام برد و اظهار كرد: در زمينه ايجاد آزمايشگاه‌هاي تخصصي و مرجع نيز توافقات خوبي در سطح بين‌المللي انجام شده است.

 

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal