اختصاص كد رهگيري براي فرآورده هاي توليدي دامي و آبزي
1392/04/01

 

 

رييس سازمان دامپزشكي كشور گفت: كنترل كيفي و اختصاص كد رهگيري براي فرآورده هاي توليدي دامي و آبزي از اولويت هاي اين سازمان در سالجاري است.

  سيدمحسن دستور در بازديد از بازار الگوي ماهيان رشت در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در مرحله اول اين طرح، اختصاص كد رهگيري براي مرغ مد نظر است كه به صورت آزمايشي در حال انجام بوده و در شش ماهه اول امسال به نتيجه مي رسد.

 وي افزود: اختصاص كد رهگيري براي فرآورده هاي آبزي و دامي نيز در دست انجام است و هويت دار كردن دام از جمله برنامه هاي سازمان دامپزشكي در سال جاري است.

 وي از تقويت سامانه مراقبت در بيماري هاي دام به عنوان يكي ديگر از برنامه هاي اين سازمان در سال جاري نام برد و اظهار كرد: در زمينه ايجاد آزمايشگاه هاي تخصصي و مرجع نيز توافقات خوبي در سطح بين المللي انجام شده است.

 وي درباره وضعيت آبزي پروري در كشور نيز گفت : وضعيت آبزي پروري در كشور خوب است و براساس گزارش هاي سازمان شيلات كشور از رشد خوبي نيز برخوردار است و در زمينه بهداشت آبزيان نيز كارهاي خوبي انجام شده كه ايجاد بازار الگوي ماهيان رشت از آن جمله است .  دكتر دستور خاطر نشان كرد : يكي ديگر از سياست هاي سازمان دامپزشكي ساماندهي كشتارگاه ها و ايجاد كشتارگاه هاي صنعتي در كشور است كه بخش خصوصي در اين زمينه با حمايت سازمان داميزشكي فعال شده و سرمايه گذاري خوبي انجام شده است.

 رييس سازمان دامپزشكي كشور گفت: تاكنون ۳۰۰ كشتارگاه سنتي در كشور تعطيل شده و هم اكنون ۶۲ كشتارگاه صنعتي در كشور فعال است و ۶۰ كشتارگاه ديگر نيز در دست ساخت است.  دكتر دستور افزود: ۲۲۰ كشتارگاه طيور نيز در كشور فعاليت مي كند و خوشبختانه كشتارگاه سنتي طيور در كشور وجود ندارد و همه كشتارگاه ها با نظارت بهداشتي سازمان دامپزشكي فعاليت مي كنند.

 رييس سازمان دامپزشكي كشور با بيان اينكه سال گذشته بيشتر از پنج هزار تن ميگو توليد شده كه ۱۵ درصد نسبت به سال ۹۰ افزايش نشان مي دهد گفت:

ميگوهاي توليدي به كشورهاي اتحاديه اروپا صادر شده است.

 وي خاطر نشان كرد: در مدت ياد شده ۶۶ هزار تن ماهي ، ۶۰۰ كيلو گرم ماهي خاوياري، دو هزار ۵۰۰ تن گوشت ماهي ، ۳۵۰ هزار عدد ماهيان زينتي و ۷۱۰ تن ماهي زنده از ايران به كشورهاي همسايه با نظارت سازمان دامپزشكي كشور صادر شده است .

 رييس سازمان دامپزشكي كشور گفت: دو طرح كنترل كيفيت محصولات دامي و آبزي پروري را در دست اجرا داريم كه شامل نظارت در جهت توسعه و افزايش كيفيت محصولات توليدي است.  دكتر دستور افزود : در اين دو طرح، مراحل مختلف توليد و عرضه فرآورده هاي دامي و آبزيان از توليد تا مصرف كنترل مي شود و همچنين كارخانه هاي توليد خوراك دام، جايگاه هاي پرورش ماهي از قبل از مرحله توليد ، تا تبديل واحد پرورش ، توليد محصول و عرضه آن به بازار مصرف كنترل و نظارت مي شود .

 وي اضافه كرد: سرمايه گذاري خوبي در بازار الگوي ماهيان رشت انجام شده و با ايجاد اين بازار حمايت خوبي از توليد كنندگان و صيادان پره نيز مي شود و مكاني مناسب براي عرضه آبزيان با شكل و كيفيتي مناسب وجود دارد .

 وي با بيان اينكه افزايش توليد آبزيان يكي از سياست هاي دولت و نظام است، ادامه داد: توليد داخلي بايد افزايش يابد و مردم نيز تشويق به مصرف ماهي شوند .

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal