طرح جامع خريد و فروش محصولات و فرآورده‌هاي كشاورزي اجرا مي‌شود
1386/11/28

 

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران از اجراي طرح جامع خريد و فروش محصولات و فرآورده‌هاي كشاورزي از سال آينده خبر داد.

به‌گزارش خبرنگار ايرنا، دكتر "محمدعلي شم‌آبادي" در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: با اجراي اين طرح، حدود1000 مركز فروش محصولات و فرآورده‌هاي كشاورزي با مشاركت تمام تشكل‌هاي روستايي و كشاورزي در كشور ايجاد خواهد شد.

به گفته وي، هم‌اكنون بيش از ‪۴۰۰مركز فروش توسط شبكه تعاون روستايي و كشاورزي در كشور ايجاد شده كه اين مراكز با اجراي طرح فروش ويژه، نيازهاي مردم را از ابتداي ايام دهه فجر تا پايان فروردين ماه سال آينده تامين مي‌كنند.

وي اظهار داشت: در اين مراكز محصولات و فرآورده‌هاي مختلف كشاورزي ازجمله گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ، محصولات شيلاتي، ميوه، خشكبار و ... با كيفيت خوب و قيمت مناسب عرضه مي‌شوند.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران در ادامه، تقويت طرح خريد توافقي محصولات كشاورزي را از برنامه‌هاي اين سازمان در جهت حمايت از توليد كنندگان بخش كشاورزي اعلام كرد و گفت: براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، امسال حدود يك ميليون و ‪۱۰۰هزار تن محصولات دامي، زراعي و باغي در قالب خريد توافقي از توليدكنندگان خريداري مي‌شود كه تاكنون خريد يك ميليون تن محصول تحقق يافته است.

وي خريد توافقي محصولات كشاورزي را شامل ‪۴۴محصول زراعي، باغي و دامي دانست و افزود: يكي ديگر از اقدام‌هاي سازمان مركزي تعاون روستايي، سامان دهي خريد و فروش تضميني محصولات كشاورزي است كه در اين خصوص، امسال سه محصول كلزا، برگ سبز چاي و پياز به قيمت تضميني از كشاورزان خريداري و بهاي محصول ظرف مدت حداكثر سه روز به آنان پرداخت شده است.

دكتر شم‌آبادي همچنين با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود در شبكه تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي براي انجام امور بازرگاني محصولات كشاورزي، ابراز اميدواري كرد: اين شبكه در آينده نزديك جايگزين شركت‌هاي دولتي فعال در اين عرصه شود.

وي سپس با اشاره به كاهش سهم شبكه يادشده در خريد تضميني گندم مازاد بر نياز كشاورزان در سال جاري، گفت: با سياست‌هاي وزارت بازرگاني درخصوص غير دولتي كردن چرخه خريد و جمع‌آوري محصولات كشاورزي، مي‌توان از ظرفيت‌هاي موجود در شبكه تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي در اين زمينه استفاده كرد.

به گفته وي، اين شبكه با توجه به ظرفيت‌هاي فيزيكي و انبارداري و نيز تجربه ‪۳۵ساله، توان خريد تضميني گندم و ساير محصولات كشاورزي را دارد.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران از ايجاد واحدهاي اعتباري در مناطق روستايي براي تامين تسهيلات و نقدينگي مورد نياز شبكه تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي خبر داد و افزود: واحدهاي اعتباري با وجود محدوديتهاي ايجاد شده توسط شبكه بانكي كشور در زمينه تامين تسهيلات مورد نياز متقاضيان، مي‌توانند نيازهاي مالي اين شبكه را تامين كنند.

وي همچنين دخالت سازمان مركزي تعاون روستايي در خريد توافقي زعفران را سبب بهبود قيمت اين محصول در بازار و بازگشت زعفران به جايگاه واقعي خود دانست و گفت: قيمت زعفران در سال‌هاي گذشته بسيار پايين بود اما اكنون به شرايط طبيعي رسيده است.

وي تصريح كرد: كساني كه در ‪۲سال گذشته آرامش بازار زعفران را بر هم زده بودند، اكنون به اين واقعيت تن داده‌اند كه بايد شرايط جديد را بپذيرند.

دكتر شم‌آبادي از ساماندهي حدود ‪۲هزار و ‪۷۰۰شركت تعاوني روستايي و كشاورزي در ‪۲اخير خبر داد و افزود: اجراي اين طرح آثار مثبتي نظير كاهش متوسط سن تركيب اعضاي هيات مديره به ميزان ‪۹سال و افزايش ميانگين سطح سواد اين اعضا به ميزان هفت سال داشته است.

به گفته وي، با برگزاري مجامع اين شركت‌ها دست كم ‪۵۰درصد شركت‌ها صاحب مديران عامل با مدرك تحصيلي ليسانس و بالاتر شده‌اند.

وي با بيان آنكه تا پايان امسال ‪۳۰۰شركت ديگر نيز زيرپوشش طرح جامع ساماندهي تشكل‌هاي تعاوني روستايي قرار خواهند گرفت، هدف از اجراي اين طرح را اعمال حمايت‌هاي لازم از تشكل‌ها و اجراي وظيفه نظارتي سازمان مركزي تعاون روستايي عنوان كرد.

وي، تجديد و تغيير هيات مديره، زمينه‌سازي براي برقراري ارتباطات لازم و تزريق نيروهاي كارآمد، جوان، خلاق و مبتكر و مجهز به دانش روز را از سياست هاي سازمان مركزي تعاون روستايي در اجراي طرح ساماندهي تشكل‌هاي تعاوني روستايي اعلام كرد.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران در ادامه به روز كردن سهام اعضاي شركت‌هاي تعاوني روستايي و كشاورزي را از ديگر طرح‌هاي اين سازمان اعلام كرد و افزود: اجراي اين طرح تاكنون در مجموع از ‪۴۵درصد پيشرفت برخوردار بوده است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
نشان غذاي حلال.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal