رونمايي از پايگاه گزارش هاي طرحهاي تحقيقاتي وزارت جهاد كشاورزي
1387/11/13

نخستين پايگاه اطلاعاتي تمام متن گزارشهاي نهايي طرحهاي تحقيقاتي وزارت جهاد كشاورزي همزمان با دهه مبارك فجر رونمايي شد.

به گزارش خبرنگار واحد مركزي خبر جهانگير پرهمت رئيس سازمان ترويج اموزش و تحقيقات كشاورزي در مراسمي كه به اين منظور برگزار شد گفت.. اين سازمان داراي بيش از 23 مركز ملي و موسسه تحقيقاتي ، 34 مركز تحقيقات استاني و 64مركز و مجتمع اموزشي است كه هر ساله تحقيقات مختلفي را اجرا و نتايج ان را اعلام مي كنند.

وي افزود.. پيش از اين نظام واحدي براي آگاهي پژوهشگران از ساير طرح هاي مشابه انجام شده در ديگر مجموعه ها وجود نداشت و محققان بايد براي دسترسي به اين اطلاعات و استفاده از نشريات تخصصي و كتابهاي مرجع به مركز مدارك علمي كشاورزي كشور مراجعه مي كردند.

پرهمت ادامه داد: با ايجاد اين پايگاه اطلاعاتي بيش از 31 هزار عنوان "گزارش نهايي طرح تحقيقاتي " وزارت جهاد كشاورزي از بدو تشكيل تاكنون جمع اوري و به محققان ارائه مي شود.

وي گفت.. در اين پايگاه اطلاعات در سه بخش كشاورزي ، دامپروري و شيلات و پرورش ابزيان و منابع طبيعي در قالب بيش از 2 ميليون صفحه ديجيتالي در اختيار محققان قرار گرفته است.

وي وجود 8 پايگاه اطلاعاتي CABI با بيش از 8 ميليون و 300 هزار ركورد اطلاعاتي ، پايگاه اطلاعات استنادي ISI web knowledge، پايگاه اطلاعات پايان نامه ها (Dissertation Abstracts) ، دسترسي به 4 دايره المعارف تخصصي كشاورزي ، 6 منبع مرجع اينترنتي، 3 مجموعه نقشه تخصصي ، بيش از 400 عنوان كتاب الكترونيكي معتبر در بخش كشاورزي و علوم تجربي و متن كامل مقاله هاي بيش از 14 هزار عنوان مجله علمي معتبر در اين زمينه را از ديگر ويژگيهاي اين پايگاه اطلاعاتي اعلام كرد .

رئيس سازمان ترويج ، اموزش و تحقيقات كشاورزي گفت.. دسترسي سريع ، اسان و بدون هزينه به متن، جلوگيري از تكرار دوباره اجراي طرح هاي تحقيقاتي ، رفع محدوديت هاي زماني و مكاني براي دسترسي به منابع از راه دور و صرفه جويي در هزينه هاي تهيه كپي و نسخه هاي مكرر از منابع تا حدود 93 ميليون ريال از ديگر مزاياي استفاده از اين پايگاه اطلاعاتي است .

پرهمت اضافه كرد.. براي تسهيل در استفاده از اطلاعات ،در اين پايگاه ، امكان جستجوي تحقيقات و مقاله ها بر اساس عنوان، نويسنده ، شماره طرح، موضوع ها ، نام موسسه يا مركز تحقيقاتي و اموزشي، چكيده و كليد واژه فراهم شده است .

وي با اشاره به اينكه استفاده از اطلاعات كتابشناختي مانند عنوان طرح، نام مجري، همكاران طرح و محل اجرا براي عموم علاقه مندان ازاد است افزود.. به منظور ايجاد امنيت و حفظ حقوق معنوي مجريان طرح ها براي دسترسي افراد به متن كامل طرح هاي تحقيقاتي كد كاربري و گذرواژه هايي طراحي شده است كه در اختيار موسسه ها و مراكز تحقيقاتي متقاضي قرار خواهد گرفت.

در پايان مراسم بهره برداري از پايگاه تمام متن گزارش هاي نهايي طرح هاي تحقيقاتي وزارت جهاد كشاورزي گذرواژه هاي اين پايگاه به روساي موسسات و مراكز تحقيقاتي تحت پوشش سازمان جهاد كشاورزي اعطا شد .

همچنين در بخش ديگري ازمراسم رئيس سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي از زحمات دكتر رادمهر رئيس سابق مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران تجليل و دكتر گيلبري را به عنوان رئيس جديد اين مركز منصوب كرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal