میزان تولید آبزیان کشور به 600 هزار تن افزایش می یابد
1386/11/23

 

 رئيس سازمان شيلات ايران از افزايش توليد آبزيان كشور به ميزان 600  هزار تن تا پايان سالجاري خبر داد. به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران دكتر شعبانعلي نظامي معاون وزير جهاد كشاورزي و رئيس سازمان شيلات ايران صبح روز يكشنبه 21 بهمن ماه سالجاري در جمع بيش از 50 نفر از خبرنگاران رسانه هاي گروهي در دفتر مركزي سازمان شيلات ايران گفت:  در حال ح اضر ايران در بين كشورهاي در حال توسعه به لحاظ رشد آبزي پروري از موقعيت مناسبي برخوردار مي باشد بطوريكه در زمان حاضر از نظر رشد آبزي پروري، جايگاه دوم را در بين كشورهاي در حال توسعه دارد و پيش بيني مي‌شود در آينده نزديك جايگاه نخست را از آن خود كند.  وي افزود: فعاليت‌هاي توسعه آبزي پروري در ايران طي چند سال اخيردرنقطه عطفي در تاريخ توليد آبزيان كشور قرار داشته و دولت نهم تسهيلات مناسبي براي احداث زيرساخت‌هاي آبزي پروري اختصاص داده است.

 وي با بيان اينكه شيلات ايران در سالجاري تسهيلات زيادي به متقاضيان پرداخت نموده است افزود: اين ميزان تسهيلات جدا از تسهيلاتي است كه استان‌ها در اختيار متقاضيان آبزي پروري قرار مي‌دهند. وي افزود: ميزان توليد محصولات شيلاتي در سال گذشته ‪ ۵۷۵ هزار تن است كه پيش بين ي مي شود اين رقم از مرز ‪ ۶۰۰ هزار تن فراتر ‌رود.  وي با بيان اينكه سال گذشته از مجموع توليد محصولات شيلاتي كشور، ‪ ۱۵۵هزار تن به توليد محصولات پرورشي در آب‌هاي داخلي اختصاص داشت، افزود: ميزان توليد آبزيان در آب‌هاي داخلي در سالجاري حداقل بين‪ تا ‪ ۳۰ درصد افزايش خواهد يافت.

رئيس سازمان شيلات ايران در ادامه افزود: براساس پيش‌بيني سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) ، ميزان توليد و برداشت آبزيان از آب‌هاي داخلي از ميزان صيد آبزيان از درياها و اقيانوس‌ها فراتر خواهد رفت. وي افزود: سازمان شيلات ايران براي توسعه فعاليت‌هاي آبزي پروري كشور در سال گذشته تعداد ۸۰۰  مورد موافقت اص ولي صادر نمود واين ميزان در سالجاري با۲۵۰ درصد رشد به حدود ۲ هزار مورد افزايش مي‌يابد. وي با اشاره به رشد سرانه مصرف آبزيان در كشورگفت: سرانه مصرف آبزيان ايران از حدود يك كيلوگرم در سال ‪ ۵۷  به بيش از 7 كيلوگرم افزايش يافته است.

رئيس سازمان شيلات ايران در ادامه به پرورش ماهي خاوياري در سواحل براي نخستين بار اشاره كرد و افزود: در طي دو سال اخير تعداد 54 فقره مجوز پرورش ماهي خاوياري با توليد بيش از 2 هزار و 678 تن گوشت ماهي خاوياري و 100 تن خاويار پرورشي در سواحل شمالي كشور داده شده است، همچنين تاكنون دو مورد موافقت‌ اصولي براي پرورش كروكوديل به منظور استفاده از پوست اين آبزي صادر شده است. وي از رهاسازي 12 ميليون قطعه ب چه ماهي خاوياري در سالجاري خبر داد و افزود: اين ميزان بچه‌ماهي در اوزان سه تا پنج گرمي به منظور بازسازي ذخاير ماهيان خاوياري رهاسازي شده است. وي در ادامه برخورداري از 127 كارخانه كنسروسازي، 125 مركز فرآوري، 66 مركز پودر ماهي، 169 مركز يخ‌سازي، 167 مركز سردخانه و 15 مركز فرآوري خميري آبزيان را از توانمنديهاي سازمان شيلات برشمرد. وي  ايجاد زيستگاههاي مصنوعي را 60 درصد راه نجات درياها دانست و افزود: ايجاد زيستگاهها در سطح وسيع در جنوب كشور آغاز شده است كه پايداري صيد در دريا را در پي دارد. وي خودكفايي پودر ماهي در كشور را در گرو يافتن تكنولوژي برداش؍ ? فانوس ماهيان دانست و افزود: ‌صيد فانوس ‌ماهيان از اعماق خليج‌فارس محدوديتي براي كشور ندارد و مي‌توان با برداشت سالانه 50 تا 100 هزار تن از ذخاير اين ماهيان، نياز كشور به پودر ماهي را تامين كرد.

وي تعداد اسكله‌هاي موجود در جنوب كشور را 150 اسكله عنوان كرد و افزود: در حال حاضر طرح جامع اسكله بنادر صيادي با 9 ميليارد ريال اعتبار به دولت ارائه شده است. وي اصلاح چارت سازماني شيلات ايران را از ديگر برنامه‌هاي اين سازمان اعلام كرد و افزود: در حال حاضر ‪ ۲۷درصد نيروي انساني سازمان شيلات ايران را كارشناسان تشكيل مي‌دهند كه با اصلاح چارت سازماني، اين ميزان به بيش از ‪۸۰ درصد افزايش خواهد يافت. وي در ادامه با اشاره به تاكيد وزير محترم جهاد كشاورزي براي بكارگيري كارشناسان بيكار در زيربخش شيلات افزود: شيلات ايران از صيدگاههايي به وسعت بيش از يك هزار هكتار در نقاط ساحلي براي صيد و فرآوري ماهيان خاوياري برخوردار است كه با ابلاغ وزير محترم جهادكشاورزي، اين صيدگاه‌ها بايد براي پرورش ماهيان خ اوياري و ساير ماهيان دريايي در اختيار كارشناسان بيكار قرار گيرد. وي همچنين از افزايش ‪ ۱۰۰درصدي نيروهاي حفاظتي در درياها خبر داد و گفت: تعداد ‪۱۴۰ هزار نفر نيروي حفاظتي با برخورداري از۱۱ هزار قايق و لنج، صيد از درياها را تضمين خواهند كرد.

وي در پايان در خصوص پرورش ماهي در قفس افزود: پرورش ماهي در قفس در دريا روش جديدي است كه با مشاوره كارشناسان خارجي از سال 85 در كشور آغاز و مراحل آزمايشي نيز با كمك بخش خصوصي با موفقيت انجام شده است.

گفتني است دكتر نظامي و همچنين مديركل روابط عمومي و امور بين الملل شيلات ايران از حضور پررنگ و مسئولانه خبرنگاران حاضر در جلسه تشكر و قدرداني نمودند.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر71 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal