وزارت جهاد كشاورزي خبر داد: دستيابي ايران به 31 رقم جديد بذر 9 محصول كشاورزي
1385/07/12

خبرگزاري فارس: وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: دستيابي به 31 رقم جديد گندم، جو، چغندر قند، برنج، سويا، ذرت، سير، نخود ديم و كلزا از جمله دستاوردهاي تحقيقاتي كشاورزي در برنامه سوم توسعه است.             

 به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: مهمترين اقدامات ترويجي بخش كشاورزي در سال 84 شامل، ارايه آموزش‌هاي ترويجي به بيش از 230 هزار كشاورز و روستايي، ارايه آموزش‌هاي مهارتي غير رسمي به بيش از 30 هزار بهره‌بردار كشاورزي، آموزش‌هاي ويژه به 107 هزار و 763 نفر از زنان بهره‌بردار روستايي و عشايري، اجراي طرح بسيج سازندگي در بخش كشاورزي در قالب يك ميليون و 821 هزار و 441 نفر روز با جذب 2 هزار و 178 نفر سربازان سازندگي، اجراي 176 مورد طرح تحقيقي ترويجي و 88 مورد طرح تحقيقي _ تطبيقي مي باشد.

بر ساس اين گزارش، ساخت بيش از 75 عنوان فيلم داستاني و مستند آموزشي و ترويجي، برگزاري 16 مورد جشنواره، نمايشگاه و همايش ترويجي در كشور، ايجاد بيش از 50 صندوق اعتبارات خرد ويژه زنان روستايي احداث بيش از 1200 هكتار مزرعه و باغ الگويي و نمايشي از جمله اقدامات ترويج بوده است.

گرفتن پروانه تاسيس مجمع ملي كشاورزان خبره و مجمع هماهنگي حمايت از تشكل‌هاي بخش كشاورزي از وزارت كشور و كارگزاري بيمه اجتماعي روستاييان در 850 نقطه كشور به منظور ارايه خدمات بيمه اجتماعي به روستاييان بوده است.

 

* دستاوردهاي بخش آموزش و تحقيقات

 

بر اساس اعلام وزارت جهاد كشاورزي، سازمان تحقيقات و آموزش كشاورزي با 22 موسسه و مركز تحقيقات علمي، 31 مركز تحقيقات استاني و 29 مجتمع آموزش و ملي و استاني يكي از بزرگترين مجموعه‌هاي تحقيقاتي كشور به شمار مي‌آيد.

بر پايه گزارش ياد شده، در طول برنامه سوم 7 هزار و 563 پروژه و طرح تحقيقاتي كشاورزي به تصويب رسيده كه از اين تعداد 3 هزار و 940 عنوان پروژه و طرح به پايان رسيده و 3 هزار و 932 عنوان ديگر در دست اجرا است.

وزارت جهاد كشاورزي افزود: دستيابي به 31 رقم جديد گندم، جو، چغندر قند، برنج، سويا، ذرت، سير، نخود ديم و كلزا از جمله دستاوردهاي تحقيقاتي كشاورزي در برنامه سوم توسعه اقتصادي از جمله دستاوردها است.

در اين زمينه دستيابي به دانش فني و جايگزيني بيولوژيك كودهاي شيميايي، روش‌هاي جديد مبارزه بيولوژيك و كاهش مصرف سموم شيميايي، روش‌هاي نوين آبياري و تهيه نقشه‌ پهنه بندي اقليم كشور با روش يونسكو از جمله ديگر دستاوردهاي تحقيقاتي كشاورزي در برنامه سوم توسعه به حساب مي‌آيد.

در اعلاميه وزارت جهاد كشاورزي آمده است: در زمينه آموزش، يك ميليون و 579 هزار نفر روز آموزش كوتاه مدت كاركنان، 3 ميليون و 454 هزار نفر روز آموزش بهره‌برداران و 4 ميليون و 390 هزار نفر روز آموزش كار دانش در طول برامه سوم برنامه‌ريزي و اجرا شده است.

در برنامه چهارم توسعه، بهبود كيفيت تحقيقات با اولويت محصولات دامي و آبزيان، گسترش تحقيقات كاربردي در زمينه‌هاي آب و خاك، اصلاح بذر و نهال، اصلاح نژاد دام و آبزيان، توسعه تحقيقات بيوتكنولوژي و نانو تكنولوژي و مهندسي ژنتيك و توسعه تحقيقات باغباني از جمله اهداف تحقيقات كشاورزي به حساب مي‌آيد. در اين زمينه پيش‌بيني شده است 370 هزار طرح تحقيقاتي انجام، 144 هزار تن پايه بذري و بذر اصلاح شده تامين و 442 هزار اصله نهال اصلاح شده و عاري از ويروس تامين شود.

علاوه بر اين، تامين بيش از 2 ميليارد «دز» واكسن دام و طيور و پزشكي، يك ميليون و 738 هزار قلم دارو و 991 هزار ميلي‌ليتر آنتي‌ژن‌‌ها از ديگر برنامه‌هاي تحقيقات كشاورزي در برنامه چهارم توسعه است.
تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal