گلخانه هاي خورشيدي سنتي در كشور ايجاد مي شود
1386/11/28

مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ هاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي از احداث گلخانه هاي خورشيدي سنتي در كشور خبر داد و گفت: در سالجاري با هماهنگي استانها دو تا سه گلخانه خورشيدي سنتي به صورت پايلوت در سطح كشور راه اندازي مي شود.

بهروز غيبي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر ساخت و توسعه گلخانه هاي خورشيدي سنتي درسطح كشوردنبال مي شود و اميدواريم امسال بتوانيم با هماهنگي استانها دو تا سه گلخانه را با اين روش به صورت پايلوت راه اندازي كنيم.

مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ هاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي، اين گلخانه ها را كاملا سنتي خواند و افزود: درگلخانه هاي خورشيدي سنتي نيازي به گرمايش پيچيده كنوني ناشي ازتامين سوخت وجود ندارد؛ لذا احتمال افزايش هزينه هاي تمام شده توليد كه درساير گلخانه ها به دليل تامين مسايل سوختي اتفاق مي افتد با احداث اين گلخانه ها مرتفع مي شود.

وي بيان كرد: احداث گلخانه هاي خورشيدي سنتي رهاورد جديدي براي توليدات گلخانه اي است كه كشاورزان مي توانند با كمترين هزينه و بالاترين كيفيت توليدات زمستاني خود را روانه بازار عرضه كنند.

غيبي با اشاره به ورود سرمايه گذاران به معناي واقعي در عرصه توليد قارچ، عنوان كرد: دردو سال اخير ارتباط  ايجاد شده ميان انجمن قارچ ايران و وزارت جهاد كشاورزي با ساماندهي توليد قارچ در سطح كشورهمراه بود به نحوي كه  سرمايه گذاران به معناي واقعي وارد اين عرصه شده اند و در صدديم توليد قارچ را از 28 تا 30 هزار تن فعلي در سال آينده به 40 هزار تن افزايش دهيم.

وي اظهارداشت: سطح كشت قارچهاي دكمه اي حدود 28.5 هكتارو قارچهاي صدفي هم اكنون  حدود 1.5 هكتاراست ضمن اينكه ميزان توليد قارچ به طورمتوسط  بالغ بر28 هزار تن است. 

مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ هاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: ميزان صادرات قارچ در سال گذشته حدود 400 تن بوده كه اين رقم در سالجاري به 250 تا 300 تن بالغ شده است و پيش بيني مي شود تا پايان سال بيش از 400 تن قارچ به كشورهاي همجوارصادر شود.

وي يكي از مشكلات در صنعت صادرات قارچ را عدم استمرار توليد خواند و گفت: هماهنگي ميان واحدهاي پرورش قارچ درسطح استانها و انجمن قارچ ايران مي تواند به ارائه برنامه ريزي توليد و زمانبندي براي آن منجر شود كه اقدام به اين امردر نهايت تمامي كشورها را به خريداران  قارچ ايران مبدل مي سازد.

غيبي تصريح كرد: سازمانهاي جهاد كشاورزي در سطح كشورازآمادگي ارائه هر گونه كمكهاي مالي در قالب وامهاي بازسازي و نوسازي واحدهاي پرورش قارچ به منظورانجام اين امر برخوردارهستند و وزارت جهاد كشاورزي نيز در اين زمينه اقدامات موثري را به انجام مي رساند.

وي افزود: از نظروزارت جهاد كشاورزي واحدهاي پرورش قارچ جزو واحدهاي گلخانه اي  هستند؛ لذا از محل اعتبارات گلخانه ها تسهيلات مورد نياز به توليد قارچ اختصاص مي يابد ضمن اينكه تسهيلات بازسازي و نوسازي واحدهاي پرورش قارچ به تناسب عرصه توليد و تقاضا پرداخت مي شود.

مديركل دفتر گل و گياهان زينتي، دارويي و قارچ هاي خوراكي وزارت جهاد كشاورزي، اظهارداشت: صنايع تبديلي و تكميلي در رابطه با فرآوري قارچ دركشورايجاد نشده كه درزمينه پرداخت تسهيلات به منظور ايجاد اين واحدها مشكلي وجود ندارد البته توليد 40 هزار تن قارچ حضور داوطلبين راه اندازي اين صنايع را مي طلبد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal