پيش بيني توليد 22 ميليون و 700 هزار تن سبزي و صيفي در كشور
1387/07/06

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي گفت: در سال جاري به نسبت نياز كشور به محصولات سيب زميني، پياز و گوجه فرنگي سطح زير كشت و نيز الگوي كشت تعيين مي شود.

محمد مهدي بحريني در گفتگو با مهر گفت: به منظور تحقق تعيين سطح زير كشت محصولات سبزي و صيفي متناسب با نياز كشور در سال زراعي جاري، روشهاي كشت گلخانه اي در مناطق جنوبي كشور و روشهاي آبياري تحت فشار در مزارع دنبال مي شود.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي با بيان اينكه عملكرد توليد در واحد سطح با روشهاي توليد گلخانه اي و مكانيزه و نيز آبياري تحت فشارافزايش مي يابد افزود: در تغيير الگوي كشت محصولاتي همچون سيب زميني ، پياز و گوجه فرنگي كاهش سالانه 2 تا 3 درصدي سطح زير كشت موردهدف است و اين امر خللي در افزايش توليد در حد 22 ميليون و 700 هزار تن پيش بيني شده و افزايش صادرات وارد نمي كند.

وي با اشاره به پيش بيني 184 هزار هكتاري سطح زير كشت سيب زميني در سال گذشته عنوان كرد: بروز خشكسالي در سال گذشته سبب كاهش سطح زير كشت سيب زميني به 176 هزارهكتار شد و با وجود كاهش 8  هزار هكتاري سطح زير كشت، معادل 5 ميليون تن محصول در حال توليد است.

بحريني تاكيد كرد: در سال زراعي جاري طرح آرماني مزارع و خاك ورزي حفاظتي در راستاي افزايش عملكرد محصول و رساندن سطح زيركشت محصولات سبزي و صيفي به ميزان نياز موجود، اجرايي مي شود.

وي افزود: اجراي طرح آرماني سيب زميني براي استانهاي داراي عملكرد زير20 تن در هكتار و استانهاي داراي عملكرد 20 تا 25 تن در هكتار در نظر گرفته شده است.

به گزارش مهر، طرح ملي افزايش كمي و كيفي سيب زميني با اعتبار125 ميليارد ريال تدوين شده و پيش بيني مي شود در سال جاري معادل 22 ميليون و 700 هزار تن سبزي و صيفي در كشور توليد شود.

سطح زير كشت محصولات  سبزي وصيفي معادل 820 هزارهكتاراست و پيش بيني مي شود درسال زراعي جاري، بالغ بر5 ميليون تن سيب زميني و معادل دو ميليون و400 هزار تن پياز و 5 ميليون و 250 هزار تن گوجه فرنگي در كشور توليد شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal