خودکفایی کشور در تولید نهال زیتون
1392/11/14

 مجري طرح زيتون كشور گفت: امسال 97 هزار و 759 تن ميوه زيتون از 100 هزار هكتار باغات كشور برداشت شد.

به گزارش ايرنا، عليرضا اسمعيلي فلك در نشست خبري به مناسبت دهه مبارك فجر، با بيان آنكه طرح كاشت زيتون از سال 71 شروع شده است، افزود: قبل از سال 71، مجموع سطح زيركشت محصول زيتون 4500 هكتار بوده كه از اين ميزان هفت هزار و 700 تن ميوه زيتون برداشت مي شد.

وي اظهار داشت: قبل از اجراي طرح زيتون تمركز سطح زيركشت باغات زيتون مربوط به استان هاي گيلان، زنجان و قزوين بوده كه هم اكنون در 26 استان كشور پراكنده شده است.

شناسايي 395 هزار هكتار عرصه مستعد كشت زيتون

مجري طرح زيتون كشور درباره دستاوردهاي اين طرح، گفت: براساس مطالعات انجام شده حدود 395 هزار هكتار عرصه كاملا مستعد و تاييد شده به تفكيك پلاك و پروژه در كشور وجود دارد كه در توسعه باغات زيتون مدنظر قرار خواهد گرفت.

وي درباره توليد نهال زيتون افزود: خوشبختانه كشور در توليد نهال زيتون به خودكفايي رسيده، به طوري كه آمادگي توليد و صادرات نهال زيتون به كشورهاي منطقه را نيز داريم.

وي اضافه كرد: حدود 13 ميليون اصله در سال ظرفيت توليد نهال زيتون كشور است كه زيرساخت آن تجهيز شده و آماده توليد هستيم.

اسمعيلي فلك درباره تحقيقات بخش زيتون، گفت: زيتون تنها محصولي است كه 6 ايستگاه تخصصي دارد كه برنامه ريزي هاي تحقيقاتي آن در دست اجراست به طوري كه قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ژرم پلاسم هاي اين محصول كه يكي از مباحث مهم بوده به هيچ عنوان مورد توجه نبود و خوشبختانه در طول سالهاي اخير با شناخت ويژگي هاي اين ژرم پلاسم به عنوان منابع ژني غني و ارزشمند مورد توجه قرار گرفته است.

وي اضافه كرد: كشورهاي پيشرفته و كساني كه در مباحث ژنيتيكي دستي در كار دارند به دنبال اين منابع ژني هستند كه با همكاري آنها به دنبال استفاده و بهره برداري از اين منابع هستيم.مجري طرح زيتون كشور گفت: بررسي ها نشان مي دهد زيتون ايران به لحاظ وجود اقليم خاص داراي كيفيت بالاي روغن است و ايران از لحاظ توليد روغن زيتون از كشورهاي اسپانيا و ايتاليا فراتر قدم برداشته است.

وي تصريح كرد: هم اكنون 25 كلكسيون منطقه اي و استاني و يك كلكسيون ملي از ارقام مختلف زيتون كشورهاي مختلف در كشور موجود است.

وي درباره صنايع تبديلي و تكميلي اين محصول، افزود: در سالهاي قبل از اجراي طرح زيتون دركشور، تنها 3 واحد روغن كشي فعال بود كه هم اكنون اين رقم به 38 واحد روغن كشي و فرآوري با ظرفيت حدود 90 هزار تن در كشور رسيده است.

اسمعيلي فلك درباره عملكرد و موقعيت توليد اين محصول نيز اظهار داشت: هم اكنون در استان فارس ركورد توليد 30 تن محصول ثبت شده و به دنبال ثبت جهاني اين ركورد هستيم.

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal