مديرعامل شركت خدماتي حمايتي كشاورزي: 100 درصد بذر مزارع، از داخل كشور تامين مي‌شود
1385/09/20

75 درصد كودشيميايي مورد نياز كشاورزان توزيع شده است      

 

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - زنجان

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

 

در سال 85 بر اساس مصوبات شوراي اقتصاد، بايد 4 ميليون و 350 هزار تن انواع كودشيميايي براي مزارع كشور تامين شود.

به گزارش خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران، احمد صيفي‌كاران ـ مديرعامل شركت خدماتي حمايتي كشاورزي ـ در يك نشست مطبوعاتي در زنجان ضمن اعلام خبر فوق افزود: از ديگر مصوبات سال 85 تأمين 16 ميليون ليتر انواع سموم شيميايي و بيش از 450 هزار تن انواع بذر گندم، جو، ذرت و دانه‌هايي هم‌چون پنبه بوده است.

او با اعلام اين كه دولت در سال 85 براي تأمين ميزان كود مورد نياز 7 هزار ميليارد ريال يارانه پرداخت كرده است گفت: 75 درصد قيمت كود خريده شده به عهده دولت و تنها 25 درصد را كشاورزان پرداخت مي‌كنند.

صيفي‌كاران با بيان اين كه در بخش سموم شيميايي نيز 50 ميليارد تومان يارانه‌ پرداخت شده به صورتي كه كشاورزان تنها 50 درصد از مبلغ سموم خريده شده را پرداخت مي‌كنند و 50 درصد باقي مانده توسط دولت به صورت يارانه پرداخت مي‌شود، ادامه داد: در بخش خريد بذر نيز كشاورزان 75 درصد هزينه را پرداخت كرده و پرداخت 25 درصد باقي مانده به عهده دولت است.

وي در ادامه به سهميه استان زنجان در كود شيميايي اشاره كرد و افزود: سهميه استان زنجان در كود شيميايي 93 هزار تن، در سم 300 هزار ليتر و در بذر هشت هزار تن است.

صيفي‌كاران يادآور شد: امسال ميزان خريد گندم از كشاورزان 11 ميليون و 400 هزار تن بوده و در اين زمينه ركورد جديدي را شاهد بوديم چرا كه در كنار خريد، پرداخت هزينه گندم‌هاي خريده شده را همزمان داشتيم كه اين باعث شد كشاورزان در زمينه كشت بعدي دچار كمبود نقدينگي نباشند.

اين مقام مسوول اظهار كرد: تأمين لوازم و ادوات كشاورزي و توسعه مكانيزاسيون يكي از ابزار و عوامل موثر در ايجاد توسعه پايدار و بهبود راندمان‌ها و نيز اقتصاد بخش كشاورزي است كه در سال‌هاي اخير اهتمام ويژه‌اي در جهت مكانيزاسيون خريد در پيش گرفته شده است. چرا كه در گذشته يارانه‌اي كه به صورت مستقيم پرداخت مي‌شد به يارانه تسهيلات بانكي تعديل مي‌كردند كه امسال حجم تسهيلاتي كه براي اين بخش در نظر گرفته شده 400 ميليارد تومان است.

او در ادامه خاطرنشان كرد: كليه نهاده‌هاي بذور به صورت 100 درصد از داخل كشور بوده ولي در سموم، مواد اوليه از خارج كشور خريده شده و درخصوص كود شيميايي نيز 35 درصد از داخل و 65 از خارج كشور است كه اميدواريم با توسعه بخش‌هاي پتروشيمي كه توليدش كود اوره است نه تنها به خودكفايي رسيده بلكه بتوانيم كود صادر كنيم.

مديرعامل شركت خدماتي حمايتي كشاورزي در پايان با بيان اين كه 75 درصد كودشيميايي از ابتداي سال تا كنون توزيع شده، تصريح كرد: 90 درصد بذر و 50 درصد سموم مورد نياز كشاوران در 8 ماهه امسال توزيع شده است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal