استحصال307میلیون مترمکعب آب با ساماندهی 15هزار رشته قنات در کشور
1388/07/08

 

مديركل دفتر بهره‌وري آب كشاورزي معاونت آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي گفت: 15 هزار رشته قنات در كشور ساماندهي شدند كه از اين طريق زمينه استحصال 307 ميليون مترمكعب آب فراهم شد.

به گزارش ايسنا، مهندس عليرضا پرستار در جمع خبرنگاران اظهار كرد: تا ابتداي برنامه چهارم رويكرد برنامه آب براساس عرضه است اما باتوجه به پتانسيل‌ها و ضرورت تامين و استحصال آب‌هاي سطحي در سال‌هاي گذشته رويكرد مديريت آب كشور به سمت امور سازه‌اي و سخت‌افزاري هدايت شد كه ثمره اين رويكرد احداث حدود 185 سد بزرگ در كشور توسط وزارت نيرو و حدود پروژه‌ي تامين آب كوچك نيز از ابتداي انقلاب توسط وزارت جهاد كشاورزي احداث شده است. وي افزود: در برنامه‌ي چهارم توسعه مديريت توامان عرضه و تقاضا مطرح شده است و مديريت تقاضا كه مقوله‌اي جديد در سطح بين‌المللي است و بيشتر بر نقش بهره‌برداران و مردم بر آب كشور دلالت دارد. وي با اشاره به مديريت جامع آب در كشور گفت: از آبخيز تا جاليز تمامي مسائل حوضه آب مرتبط با امور آب كشور است به‌گونه‌اي كه از 7/8 ميليون هكتار اراضي آبي كشور 312 ميليون هكتار پاياب سدهاي مخزني است كه 50 درصد از آنها داراي بكه‌ي اصلي بوده و در حدود 25 درصد شبكه‌ي فرعي و در 16 درصد از آن‌ها تجهيز و نوسازي انجام شده است.

وي ابراز كرد: مديريت جامع در حوضه آبخيزداري به تمامي مسائل توجه دارد و تمامي اتفاقات وارد اين سيستم مي‌شود و سيستم را پايش مي‌كند. همچنمين سياست‌هايي نظير جلوگيري از ضايعات طبيعي و غيرطبيعي آب مطرح است. پرستار درباره لزوم استفاده بهينه از آب در كشور گفت: يكي از اقداماتي كه در اين بين بسيار مهم و تاثيرگذار بوده است تهيه سند ملي الگوي مصرف است و ديگر اينكه تمامي سيستم‌هاي آبگيري را به ابزارهاي مناسب اندازه‌گيري تجهيز كنيم و در برنامه‌ي پنجم اين بحث به‌طور جدي دنبال مي‌شود. همچنين مبحث نظام‌هاي بهره‌برداري در سازه‌هاي آبي در قالب تشكل‌هاي آب مطرح شد كه در قالب كميته‌هاي بهينه‌سازي مصرف آب تاكنون چهار هزار تشكل رسمي و غيررسمي تشكيل شده است و اين تشكل‌ها در آب‌هاي سطحي فعاليت مي‌كنند. در ارتباط با منابع زير زميني هم اقداماتي در دست اجرا است كه اقدامات موثر انجام شده هنوز تا نقطه مطلوب فاصله وجود دارد. وي درباره اقدامات انجام شده در دفتر مديريت بهره‌وري آب كشاورزي تصريح كرد: در سال گذشته شش مورد اقدام شاخص انجام شده است كه از مهمترين اين اقدامات عملياتي كردن آيين‌نامه‌ي اجرايي ماده‌ي 11 قانون تشكيل وزارت جهاد كشاورزي با تشكيل و فعال كردن كارگروه‌هاي موضوع اين آيين‌نامه بوده است. وي در ادامه گفت: يكي ديگر از اقدامات مهم اين دفتر در سال گذشته پيگيري امور غيرساده‌اي در بخش آب بوده است كه در اين رابطه به‌عنوان نمونه در سفرهاي استاني هيات دولت در استان يزد براي استان‌هاي كويري با محوريت استان يزد، طرح مديريت مصرف آب كشاورزي تصويب شد كه شامل دو بخش سازه‌اي و غيرسازه‌اي است كه تحول مهمي را در بخش آب و خاك ايجاد خواهد كرد. وي افزود: يكي ديگر از مباحثي كه مي‌تواند در بخش اصلاح الگوي مصرف آب تاثيرگذار باشد سند ملي الگوي مصرف آب است كه در حال اجرايي كردن است. اين طرح در دشت قزوين و قومنات گيلان به صورت پايلوت در حال اجراست و در بسياري از استان‌هاي اعتبارات خاصي براي اين امر اختصاص يافته است در صورت اجرايي شدن اين سند در هر هكتار يك هزار و 200 متر مكعب صرفه جويي در مصرف آب را خواهيم داشت. مديركل دفتر بهره‌وري آب كشاورزي معاونت آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي در ادامه خاطرنشان كرد: دو هزار رشته قنات در كشور امسال با لايروبي، مرمت و بازسازي ساماندهي خواهند شد كه براي اجراي اين طرح نيز 78 ميليارد تومان بودجه اختصاص يافته است كه نسبت به سال گذشته اين اعتبار به سه برابر افزايش يافته است. وي با تاكيد بر اينكه در كشور در مجموع 36 هزار رشته قنات وجود دارد، گفت: طي چهار برنامه توسعه گذشته 15 هزار مورد از اين قنات‌ها ساماندهي شده‌اند كه از اين طريق زمينه استحصال 307 ميليون متر مكعب آب فراهم شده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal