پيش بيني توليد 4 ميليون و 200 هزار تن جو در كشور
1388/03/02

معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي از شكسته شدن ركورد توليد جو در ايران در سال زراعي جاري خبر داد.            

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا،دكتر "محمدرضا جهانسوز" در گفت و گو با خبرنگاران، پيش بيني ميزان توليد جو را در سال زراعي جاري دست كم چهار ميليون و 200 هزار تن اعلام كرد و گفت: اين ميزان حدنصاب جديدي در توليد جو محسوب مي شود. جهانسوز پيش بيني توليد گندم كشور را در سال زراعي جاري بين 5/12 تا 5/13 ميليون تن اعلام كرد و اظهار داشت: ميزان خريد تضميني گندم مازاد بر نياز كشاورزان نيز به 5/9 تا 5/10 ميليون تن خواهد رسيد. معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي در ادامه با اشاره به برگزاري نخستين هم انديشي الگوي كشت محصولات زراعي و باغي در روزهاي 5 و 6 خردادماه جاري در تهران، از ارايه لايحه اصلاح الگوي كشت محصولات كشاورزي جهت بهره برداري مناسب از منابع توليد به مجلس شوراي اسلامي خبر داد و گفت: در صورت تصويب اين لايحه در مجلس، كشاورزان از يارانه عدم كشت محصولات در مناطق خاص برخوردار خواهند شد.

جهانسوز با بيان آنكه بحث الگوي كشت محصولات كشاورزي از حدود سه تا چهار دهه پيش در كشور مطرح بوده است، افزود: عدم توجه به الگوي كشت موجب بروز اشكالات فراوان در بخش كشاورزي مي شود. اين مقام مسئول با بيان آنكه بخش كشاورزي ايران با وجود رشد پنج برابري توليدات اين بخش در 30 سال گذشته و افزايش ضريب خودكفايي عليرغم رشد دو برابري جمعيت در كشور

، هنوز از توانمندي هاي زيادي برخوردار است، گفت: طرح هاي بسيار نوين و موفقي براي استفاده از ظرفيت هاي نهفته در بخش كشاورزي و افزايش عملكرد محصولات كشاورزي در دولت نهم مورد توجه قرار گرفته است. جهانسوز بابيان آنكه حركت در بخش كشاورزي يك حركت خلق الساعه نيست و نمي توان يك شبه ره صدساله را پيمود، اظهار داشت: با اين وجود، روش هاي تسريع انتقال يافته ها در بخش به صورت جدي و عملياتي در دستور كار قرار گرفته است. معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي، يكي از بحث هاي مهم مطرح در اين بخش را استفاده از الگوي صحيح بهره برداري از منابع آب خواند و افزود: با توجه به محدوديت هاي آبي كشور بايد تدبير و برنامه ريزي مناسبي در جهت بهره برداري از منابع آبي در توليد محصولات كشاورزي اتخاذ شود. به گفته جهانسوز، هم اكنون فلات مركزي ايران با دربرگيري 11 استان از محدوديت هاي شديد آبي رنج مي برد و به دليل غفلت هاي صورت گرفته بويژه در سال هايي كه رشد توليد مورد توجه قرار گرفته بود، حدود نيمي از دشت هاي كشور ممنوعه شده اند.

وي اظهار داشت: وزارت جهاد كشاورزي با درك اين موضوع، هم اكنون به دنبال جلوگيري از تداوم افزايش افت سطح آب هاي زيرزميني و ترميم آن است. جهانسوز از اجراي عمليات آبياري تحت فشار به عنوان بخشي از برنامه هاي وزارت جهاد كشاورزي در اين خصوص نام برد و افزود: تا پايان سال گذشته 732 هزار هكتار از اراضي كشور زير پوشش عمليات آبياري تحت فشار قرار گرفته است كه از اين ميزان حدود 253 هزار هكتار به عملكرد دولت نهم اختصاص دارد و اين آمار امسال به صورت جهشي افزايش خواهد يافت. وي اجراي عمليات تسطيح ليزري را در زمين هايي كه امكان اجراي عمليات آبياري تحت فشار وجود ندارد، به عنوان يكي ديگر از اقدام هاي وزارت جهاد كشاورزي براي استفاده بهينه از آب مصرفي در اين بخش نام برد و گفت: اين عمليات حدود 30 درصد بازده آب بخش كشاورزي را افزايش مي دهد.

به گفته جهانسوز، پارسال فقط در استان فارس 70 هزار هكتار زمين زير پوشش عمليات تسطيح ليزري قرار گرفت. معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي در ادامه از تغيير كشت سبزي و صيفي از محيط باز به محيط گلخانه اي به عنوان يكي ديگر از برنامه هاي وزارت جهاد كشاورزي براي مصرف بهينه آب در بخش كشاورزي يادكرد و افزود: مصرف آب كشت سبزي و صيفي در محيط گلخانه اي 17 برابر كمتر از محيط باز و عملكرد آن 20 برابر بيشتر است. جهانسوز تصريح كرد: سطح زير كشت محصولات گلخانه اي كشور تا پايان سال 83 حدود پنج هزار و 872 هكتار بود كه اين ميزان هم اكنون به هفت هزار و 755 هكتار افزايش يافته است. وي با بيان آنكه براي نخستين بار نظام گلخانه اي در كشور به تاييد رسيده و اكنون آماده اجرا است، گفت: در برنامه پنجم توسعه كشور نيز براي توسعه كشت گلخانه اي در 40 هزار هكتار از عرصه هاي پرخطر برنامه ريزي شده است. اين مقام مسئول اجراي عمليات خاكورزي حفاظتي و درختكاري در عرصه هاي شيبدار را از ديگر اقدام هاي جديد وزارت جهاد كشاورزي در دولت نهم برشمرد و افزود: در برنامه پنجم توسعه كشور توسعه يك ميليون هكتاري درختكاري در عرصه هاي شيبدار و توسعه حدود 800 هزار هكتاري كشت علوفه و 200 هزار هكتاري كشت گياهان دارويي در اين عرصه ها مورد توجه قرار گرفته است. به گفته جهانسوز، وزارت جهاد كشاورزي همچنين برنامه هايي را در زمينه الگوي صحيح بهره برداري از انرژي نظير توسعه گلخانه هاي خورشيدي و نيز الگوي صحيح بهره برداري از كود شيميايي ازجمله استفاده از كودهاي زيستي، آلي و معدني ويژه در دستور كار خود قرار داده است.

وي افزود: اين وزارتخانه در اين خصوص كاهش 20 درصدي يارانه كودهاي شيميايي و اختصاص آن براي توسعه استفاده از كودهاي زيستي، آلي و معدني ويژه را هدفگذاري كرده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal