دریای خزر و منابع زنده آن میراث همه کشورهای حاشیه این دریا است
1388/04/24

 رييس سازمان شيلات كشور گفت: درياي خزر و منابع زنده آن ميراث مشترك تمامي كشورهاي حاشيه خزر است و اين كشورها بايد براي حفظ و مديريت آن تلاش ويژه داشته باشند.       

به گزارش ايرنا، "سيدعلي نقي سرپناه" روز چهارشنبه در اجلاس كميسيون منابع زنده ياي خزر اظهار داشت: تلاش ها ي اين پنج كشور در فضاي بسيار صميمي سبب شده امروز كميسيون منابع زنده درياي خزر به عنوان يك ارگان رسمي و بسيار موثر در عرصه هاي منطقه اي و بين المللي اهداف خود را با جديت هرچه تمام پيش برد. وي تصريح كرد: هدف اصلي تشكيل كميسيون هماهنگي و همكاري كشورهاي حاشيه خزر به منظور حفظ تنوع زيستي و بهره برداري از ذخاير ارزشمند آبزيان به ويژه ماهيان خاوياري درياي خزر است. سرپناه متذكر شد: در اين راه نياز به همكاري هاي تحقيقاتي و علمي و همكاري در زمينه تكثير ، بازسازي ذخاير، احياي مناطق تخم ريزي و مبارزه با صيد قاچاق كه از وظايف ذاتي كميسيون است، احساس مي شود. وي با اشاره به اين كه اين مهم نياز به هماهنگي بيشتر پنج كشور حاشيه درياي خزر دارد ابراز اميدواري كرد در طول دو سال رياست ايران بر اين كميسيون شاهد هماهنگي و مواضع مشترك همچون گذشته باشيم. سرپناه تصريح كرد: اين كميسيون اكنون از جايگاه بسيار مهمي برخوردار است و بايد تلاش كنيم به نحو فعالتري خود را بين ساير مجامع بين المللي و منطقه اي معرفي نموده و ارتباط مستمر با اين مجامع داشته باشد. وي خاطرنشان كرد: فقدان مواضع مشترك و اختلاف بين اعضا باعث مي شود تا در مجامع جهاني شاهد تضييع حقوق كشورهاي حاشيه خزر باشيم . سرپناه تاكيد كرد اين اجلاس مي تواند يكي از نمادهاي اتحاد و همكاري و همفكري بين كشورهاي حاشيه خزر باشد. اجلاس سي ام و فوق العاده كميسيون منابع زنده درياي خزر روز چهارشنبه با حضور مسوولان و نمايندگان شيلات كشورهاي روسيه ، آذربايجان ، قزاقستان و تركمنستان به ميزباني ايران در بندرانزلي آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.

هدف از تشكيل اين اجلاس تعيين و تصويب سهيمه هاي صيد و صادرات آبزي مشترك درياي خزر شامل ماهيان خاوياري ، كيلكا و فك درياي خزر است. كميسيون منابع زنده درياي خزر پس از فروپاشي شوروي سابق در سال 1992 ميلادي با حضور چهار كشور حاشيه درياي خزر تشكيل شده و ايران از سال 1381 به عضويت اين كميسيون در آمده است. اين كميسيون با اهداف هماهنگي در فعاليت كشورها در ارتباط با اداره ، بهره برداري پايدار و حفظ منابع زنده آبزي درياي خزر ، هماهنگي در تحقيقات و همكاري عملي مشترك بين طرف ها در رابطه با منابع زنده آبي و محيط زيست آنها ، تدوين نحوه تعيين سهميه صيد ذخاير مشترك ( ماهيان خاوياري ، كيلكا و فك ) منطبق با استانداردهاي بين المللي ، همكاري با برنامه ها و سازمان هاي بين المللي ، هماهنگي در امور مربوط به آماده نمودن موافقت نامه حفاظت و بهره برداري از منابع زنده آبي درياي خزر ، همكاري در زمينه هاي تكثير ، بازسازي ذخاير ، احياي مناطق تخم ريزي آبزيان ، حفاظت از گونه هاي در حال انقراض و مبارزه با صيد قاچاق تشكيل شده است . با توجه به رياست دوره اي ايران در سال هاي 2009 و 2010 تمامي نشست هاي كميسيون در طي اين دو سال در ايران برگزار مي شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal