وزیر جهاد کشاورزی: مجلس حق گرا جانب حق را خواهد گرفت
1385/07/25

 وزير جهادكشاورزي گفت: مجلس هفتم، مجلس حق‌گرايي است و در جريان استيضاح وي، به طور قطع جانب طرفي را كه حق است، خواهد گرفت.

 

به گزارش خبرنگار ايرنا، "محمدرضا اسكندري" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، با بيان آنكه استيضاح حقي است كه قانون در اختيار نمايندگان مجلس گذاشته است، افزود: وزير جهاد كشاورزي نيز موظف است در جريان استيضاح، از عملكرد خود دفاع كند.

 

وي اظهار داشت: همانگونه كه مجلس در جريان معرفي وزيران توسط رييس جمهوري در آغاز بكار دولت نهم به آنان راي اعتماد داده است، مي‌تواند با راي خود نيز آنان را بركنار كند.

 

وي با بيان آنكه هيچ نگراني از موضوع استيضاح خود ندارد، تصريح كرد: تا زماني كه بر مسند وزارت جهاد كشاورزي قرار دارد، در چارچوب برنامه‌هاي تعيين شده براي اين وزارتخانه فعاليت خواهد كرد.

 

وزير جهاد كشاورزي، طرح استيضاح را فرصت مناسبي براي تقويت بخش كشاورزي و ارايه دستاوردهاي اين بخش در يك سال گذشته دانست و گفت: مروري بر عملكرد يك سال اخير وزارت جهاد كشاورزي، بيانگر پيشرفتهاي فراواني است.

 

وي افزود: من در طول دوران وزارت، حرفهاي خود را به شكل صريح مطرح كرده و ملاحظه‌كاري نكرده‌ام و قرار نيست مسايل بخش كشاورزي را سياسي كنيم.

 

به‌گفته اسكندري، در روز استيضاح نيز براي پاسخگويي به موارد مطرح شده توسط استيضاح‌كنندگان ، از ملاحظه خودداري مي‌كنم.

 

وي در ادامه با بيان آنكه نرخ خودكفايي محصولات كشاورزي در سال گذشته به حدود ‪۸۷درصد رسيد، گفت: با توجه به تحقق بسياري از پيش‌بيني‌ها در سال جاري، انتظار مي‌رود اين نرخ در پايان سال جاري به ‪۹۴درصد افزايش يابد.

 

وي در تشريح برخي از دستاوردهاي يك سال گذشته وزارت جهاد كشاورزي، به تراز مثبت ‪۵۰۰ميليون دلاري بازرگاني بخش كشاورزي در يك سال منتهي به مردادماه ‪۸۵اشاره كرد و افزود: اين رقم ركورد جديدي براي بخش كشاورزي محسوب مي‌شود.

 

وزير جهاد كشاورزي، ارزش صادرات محصولات بازرگاني را در اين مدت يك ميليارد و ‪۹۰۰ميليون دلار و ارزش واردات اين محصولات را نيز يك ميليارد و ‪۴۰۰ميليون دلار اعلام كرد.

 

وي با بيان آنكه براساس اهداف برنامه چهارم توسعه كشور در بخش كشاورزي، قرار بود سال گذشته براي ‪۷۶هزار نفر شغل جديد ايجاد شود، گفت: اين در حالي است كه اشتغال ايجاد شده با ‪۱۸درصد رشد نسبت به برنامه پيش‌بيني شده به ‪۹۰هزار نفر رسيد.

 

وي، ميزان تسهيلات مصرفي بخش كشاورزي را نيز در سال گذشته ‪۵۰تريليون ريال اعلام كرد و افزود: اين ميزان در بودجه سال جاري ‪۸۰تريليون ريال مصوب شده كه پيش‌بيني مي‌شود تا ‪۱۱۰تريليون ريال افزايش يابد.

 

به‌گفته وي، نرخ رشد سرمايه‌گذاري بخش كشاورزي نيز در يك سال اخير از ‪۷/۱ به ‪۱۰درصد رسيده و پيش‌بيني مي‌شود اين ميزان تا پايان سال جاري به ‪۱۳ درصد برسد.

 

اسكندري، خريد نقدي محصولات كشاورزي را از دستاوردهاي بزرگ وزارت جهاد كشاورزي در جهت حمايت از توليدكنندگان اين بخش عنوان كرد و گفت: در سال جاري تاكنون نزديك به ‪۳۰تريليون ريال براي خريد نقدي محصولات كشاورزي هزينه شده است.

 

وي، خريد توافقي محصولاتي نظير ليموترش، خرما، زعفران، سيب زميني و پياز در كنار خريد تضميني ساير محصولات را از جمله رويكردهاي مثبت وزارت جهاد كشاورزي در يك سال گذشته عنوان كرد.

 

وي تصريح كرد: اين وزارتخانه با توجه به وقوع خشكسالي در ‪۱۱استان كشور و در جهت حمايت از دامداران، تاكنون ‪۵۰۰هزار راس دام آنان را به شكل نقدي خريداري كرده است.

 

وزير جهاد كشاورزي با بيان آنكه آثار سياستهاي حمايتي اين وزارتخانه به شكل افزايش درآمد روستاييان بروز كرده است، افزود: اين وزارتخانه حمايت از توليدكنندگان را در اولويت برنامه‌هاي خود قرار داده است.

 

وي به‌عنوان مثال از تصويب قيمت ‪۲هزار و ‪۵۰۰ريال براي خريد هر كيلوگرم شير خام از دامداران، توسط شوراي اقتصاد خبر داد و گفت: وزارت جهاد كشاورزي نسبت به تعيين اين قيمت كه معادل قيمت سال گذشته است، اعتراض كرده و براي افزايش آن در جهت حمايت از دامداران تلاش مي‌كند.

 

اسكندري همچنين افزايش كيفي توليدات كشاورزي را از برنامه‌هاي مهم وزارت جهاد كشاورزي خواند و اظهار داشت: ترويج مبارزه بيولوژيك با آفات و بيماريها و كاهش مصرف سموم در توليد محصولات ازجمله اقدامهاي صورت گرفته در اين زمينه محسوب مي‌شود.

 

به‌گفته وي، هنوز ظرفيتهاي فراواني براي بهبود كيفي توليدات كشاورزي وجود دارد و وزارت جهاد كشاورزي، تدوين استاندارد مواد غذايي را در شوراي كدكس مواد غذايي پيگيري مي‌كند.

 

وزير جهادكشاورزي در پايان درخصوص ممنوعيت واردات ماهيان و فرآورده‌هاي آبزي ايران توسط برخي كشورها نظير كويت و قطر، اظهار داشت: ايران در زمينه صادرات رسمي آبزيان به اين كشورها هيچ مشكلي ندارد.
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal