ایران رتبه هفتم تولید فندق در جهان را دارد
1388/06/01

چهارمين جشنواره فندق در روستاي يارود در منطقه الموت غربي شهرستان قزوين برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، دكتر محمدرضا جهانسوز در اين مراسم با اشاره به اين كه فندق يكي از محصولات مزيت دار و درآمدزا در كشور است گفت: ايران از نظر سطح باروري فندق داراي رتبه پنجم و به لحاظ توليد داراي رتبه هفتم جهاني است.

وي در همين حال عملكرد اين محصول در واحد سطح  ناكافي دانست و افزود: كشور ما درخصوص عملكرد كلي توليد فندق رتبه 12 جهاني را دارد.

دكتر جهانسوز بر استعداديابي اراضي باغي استان قزوين براي توليد فندق تاكيد كرد و  اظهار داشت: منطقه الموت غربي به عنوان پايلوت براي كشت محصولات باغي در اراضي شيبدار در نظر گرفته شده است و در تلاش هستيم مشكلات حقوقي توسعه باغات در اين اراضي را برطرف كنيم.

وي استان قزوين را پايلوت كشاورزي مدرن در برنامه‌هاي وزارت جهادكشاورزي خواند و گفت با توجه به شبكه‌هاي قوي آبياري در اين استان، فعاليت هاي نوين كشاورزي در آن انجام شده است.

در اين مراسم، حجت‌الاسلام ابوترابي عضو هيات رئيسه مجلس و نماينده مردم قزوين نيز جايگاه شهر قزوين در توليد فندق را با اهميت خواند و گفت: شهر قزوين بعد از استان گيلان، رتبه دوم توليد اين محصول را در كشور دارد.

وي بر افزايش عملكرد توليد فندق در هكتار تاكيد و ابراز داشت: در منطقه الموت غربي شهر قزوين، حدود 1100 كيلو فندق در هكتار برداشت مي‌شود و اين در حالي است قابليت ميانگين توليدبالاتري از اين محصول وجوددارد.

ابوترابي افزود: به دليل شرايط اقليمي، حاصلخيزي و شيب مناسب زمين، محصولات منطقه الموت غربي شهرستان قزوين بايد به محصولات درجه يك تبديل شود.

در ادامه اين مراسم، دكتر محمدرضا صفري رئيس سازمان جهادكشاورزي استان قزوين نيز هدف از برگزاري اين جشنواره را معرفي توانمندي‌هاي كشاورزي منطقه، آشنايي مردم با جاذبه‌هاي تاريخي و توريستي و ايجاد زمينه‌هاي كمي و كيفي محصول فندق برشمرد.

وي سطح زيركشت بارور فندق در شهرستان قزوين كه بخش عمده آن در منطقه الموت غربي واقع شده است را 1720 هكتار عنوان كرد و اظهار داشت: توليد اين محصول در سال بيش از 15 هزارتن است.

اين مقام مسؤول در عين حال گفت: سطح زيركشت فندق در روستاي يارود 75 هكتار و ميزان توليد 90 تن در سال است.

وي اصلاح باغات، استفاده از ارقام مقاوم به سرما و آفات و بيماري‌ها، رشد صنايع تبديلي و تكميلي به خصوص در حوزه شيريني و شكلات و بازاريابي را در راستاي توسعه فندق مهم ارزيابي و تصريح كرد كه در برنامه پنجم بر توسعه مكانيزاسيون و صنايع تبديلي و تكميلي به منظور افزايش توليد فندق تاكيد شده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal