اتحادیه های تعاون روستایی می توانند مشکلات بخش کشاورزی را برطرف کنند
1393/03/10

عضو هیات مدیره سازمان تعاون روستایی کشور گفت: پارسال از محل جمع آوری اعتبارات خرد کشاورزان عضو اتحادیه ها و شرکت های تعاون روستایی کشور افزون بر 400 میلیارد تومان منابع مالی به بخش کشاورزی تزریق شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا محمدزاده در مراسم تکریم و معارفه روسای سابق و جدید سازمان تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد که در یاسوج برگزار شد، افزود: هم اکنون بیش از هشت هزار شرکت و اتحادیه تعاون روستایی، کشاورزی و تولیدی شهرستانی و استانی با بیش از 65 هزار عضو شامل هیات مدیره، مدیرعامل و کارکنان در کشور وجود دارد که همگی آنها فعال هستند.

وی بیان کرد: شرکت ها و اتحادیه های تعاون روستایی کشور یک شبکه گسترده مردمی است و تمام کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی که افزون بر چهار میلیون نفر می شود عضو سازمان های تعاون روستایی هستند.

محمدزاده اظهار کرد: شرکت ها و اتحادیه های تعاون روستایی کشور به حمایت همه جانبه نیاز دارند زیرا خدمات ارزنده ای به ویژه در زمینه خرید توافقی و تضمینی محصولات کشاورزی به روستاییان و عشایر ارایه می دهند.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان کشور از هویت شغلی چندانی برخوردار نیستند، عنوان کرد: برای رفع این مشکل مهم نظام صنفی کشاورزی برای نخستین بار در سه سال گذشته تشکیل و راه اندازی شد که هم اکنون 400 هزار کشاورز عضو آن هستند.

محمدزاده ابراز داشت: هر چند که بخش کشاورزی سهم بسزایی در تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال دارد ولی نباید تنها به این دلایل از آن حمایت شود.

عضو هیات مدیره سازمان تعاون روستایی کشور افزود: بخش کشاورزی بنا به دو دلیل مهم از جمله تامین امنیت غذایی و عامل برقراری عدالت اجتماعی باید جزو محورهای اساسی هر دولت باشد.محمدزاده گفت: برای برقراری عدالت اجتماعی راهی جز توسعه بخش کشاورزی وجود ندارد زیرا تولیدکنندگان این بخش جزو ضعیف ترین قشرهای جامعه هستند و باید از آنان حمایت جدی شود.وی با اشاره به اینکه محور پیشرفت روستاهای کشور توسعه بخش کشاورزی در آنها است، بیان کرد: بخش کشاورزی کشور با وجود برخورداری از جایگاه مهم و ارزنده شرایط پیچیده ای دارد به طوری که قابل مقایسه با هیچ کدام از سایر بحش های اقتصادی نیست.

محمدزاده با بیان اینکه بخش کشاورزی کشور عرصه وسیع و گسترده ای است، اظهار کرد: هم اکنون 165 میلیون هکتار زمین کشاورزی در کشور وجود دارد و بیش از چهار میلیون کشاورز و بهره بردار نیز در این بخش فعالیت می کنند.

وی عنوان کرد: بخش کشاورزی دارای شرایط خطرپذیری قابل توجهی است به طوری که گاهی اوقات تلاش های چند ماهه کشاورز با اتفاقی ناخواسته شامل آفت، بیماری، سیل یا خشکسالی هدر می رود و در زمان برداشت نیز به دلیل حجم بالای محصولات امکان فاسد شدن آنها وجود دارد.محمدزاده ابراز داشت: بخش کشاورزی کشور دارای چهار مشکل اساسی شامل نبود نقدینگی، تامین نشدن به موقع نهاده ها، بازاریابی نامطلوب و کاهش ضریب بهره وری از منابع و عوامل تولید است.وی افزود: به دلیل وجود چنین مشکلات مهمی در بخش کشاورزی کشور باید نگاه ویژه ای به این بخش شده و مورد حمایت همه جانبه قرار گیرد.محمدزاده گفت: ورود نقدینگی به بخش کشاورزی کشور وضعیت چندان مطلوبی ندارد و تولیدکنندگان این بخش نیز همواره از چنین مشکلی رنج می برند.

وی بیان کرد: سازمان ها و اتحادیه های تعاون روستایی کشور می توانند بخش عمده ای از مسایل و مشکلات بخش کشاورزی را برطرف کنند به شرط آنکه به آنان بها داد شده و به جایگاه واقعی خود دست یابند.در این مراسم هوشنگ جهانبخش به عنوان رییس جدید سازمان تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد معرفی و از خدمات جهان رستمی رییس سابق این سازمان تقدیر شد.


تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal