مدير اجرايي سنديكاي كارخانجات چاي شمال: قرار است وزارت رفاه مسووليت چاي را برعهده بگيرد!
1385/09/14

درآمد چاي‌كاران از ‌٤٤ ميليارد به ‌٨/٢٧ ميليارد تومان كاهش يافته است         

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

درآمد كشاورزان چايكار از 44 ميليارد تومان در سال 82 به 8/27 ميليارد تومان در سال 85 كاهش داشته است.

نعمت ياورزاده ـ مدير اجرايي سنديكاي كارخانجات چاي شمال ـ در گفت‌وگو با خبرنگار كشاورزي ايسنا، با بيان اين كه ميزان درآمد حاصل از باغ‌هاي چاي نسبت به سال‌هاي گذشته بسيار پايين آمده است، گفت: در سال 82، كل درآمد كشاورزان 44 ميليارد تومان بود كه امسال اين ميزان به 8/27 ميليارد تومان كاهش يافته است.

او درآمد چايكاران را نسبت به درآمد حاصل از محصولات ديگر بسيار كم دانست و افزود: در سال‌هاي ا خير به دليل درآمد پايين حاصل از باغ‌هاي چاي، احيا، بازسازي و ترويج باغ‌هاي چاي و پايين آمده و باغ‌هاي چاي به صورت فرسوده باقي مانده و تنها كشاورزاني كه تك شغل هستند و از اين طريق زندگي خود را مي‌گذرانند به توليد ادامه داده‌اند. ياورزاده درباره صنعت چاي نيز خاطرنشان كرد: وضعيت صنعت چاي نيز بسيار نابسامان‌تر از باغ‌هاي چاي است و كارخانه‌هايي كه به كار خود ادامه مي‌دهند نيز يا از محل درآمد ديگري هزينه مي‌كنند و يا از طريق استقراض و وام‌هاي بانكي به توليد خود ادامه مي‌دهند.

وي با تاكيد بر اين كه بايد مزيت و توجيه نسبي صنعت چاي در كشور توسط كاركنان مشخص شود، ادامه داد: در اين صنعت بايد سياستگذاري‌ها هماهنگ باشد و با استفده از نظرات كارشناسانه در اين صنعت جلو رفت كه متاسفانه اكنون در صنعت چاي كشور اين گونه نبود و در هر زمان براي ساكت كردن كشاورزان و آرامش منطقه يك تصميمات خاصي گرفته مي‌شود.

مدير اجرايي سنديكاي كارخانجات چاي شمال در ادامه به چاي سنواتي به عنوان يكي از مشكلاتي حل نشده در اين صنعت اشاره كرد و گفت: متاسفانه در مورد چاي سنواتي حتي كسي حاضر نيست كه اعلام كند، چه كسي مالك چاي سنواتي است.

او با تاكيد بر اين كه سازمان تعاون روستايي وجاهت لازم براي به عهده گرفتن مسووليت چاي را ندارد ادامه داد: در حال حاضر چاي‌هايي كه در بازار فروخته مي‌شود حدود 30 درصد قيمت چايي است كه دو سال پيش فروخته مي‌شد كه علت همين امر نيز سازمان تعاون روستايي است.

ياورزاده ادامه داد: در حال حاضر واگذاري مسووليت چاي‌هاي گذشته و برنامه‌ريزي آينده به وزارت رفاه مطرح است كه به نظر ما وجاحتش از سازمان تعاون و روستايي بيش‌تر است.

 


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal