طرح جامعه تولید دانه‌های روغنی در کشور تدوین شد
1387/10/22

مديركل پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهادكشاورزي از تدوين طرح جامع توليد دانه‌هاي روغني در كشور خبرداد.

مهندس اسماعيل نگارش در گفت وگو با خبرنگار ايرناافزود: رسيدن به خودكفايي با توجه به پتانسيل كشور در زمينه توليد دانه‌هاي روغني براي تامين نياز داخلي بنا به دلايل تخصصي و فني امكان پذير است .

وي ادامه داد: اكنون يافته‌هاي تحقيقي در كشور توان توسعه كشت دانه هاي روغني را فراهم كرده است .

وي افزود: همچنين تاكيد مسوولان كشور و حمايت‌هاي دولت سبب شدتا طرح جامع توليد دانه‌هاي روغني با همكاري وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي ، صنايع و معادن و بازرگاني تدوين و اجرايي شود.

نگارش افزود: براساس برنامه چشم انداز ‪،۱۴۰۴كشور با كمك ، سياستگزاري و برنامه ريزي اين سه وزارتخانه و همكاري كشاورزان در توليد دانه‌هاي روغني به خود كفايي صددرصد خواهد رسيد.

مدير كل پنبه و دانه‌هاي روغني افزود: در تدوين اين طرح از تجربه طرح ‪۱۰ساله قبلي دانه‌هاي روغني كمك گرفته شده و اكنون به اين نتيجه رسيده ايم كه براي رسيدن به خودكفايي حداقل سه برنامه پنج ساله نياز است تا افق سند چشم انداز كشور، خودكفايي در توليد دانه‌هاي روغني محقق و پايدار شود.

وي افزود: براساس سياست‌ها و برنامه‌هاي بلند مدت وزارت جهاد كشاورزي و با حمايت ساير وزارتخانه‌ها طرح جامع دانه‌هاي روغني اجرا مي‌شود.

نگارش با اشاره به تحول علمي و اجرايي دو دهه گذشته كشور در زمينه توسعه كشت دانه‌هاي روغني كلزا سويا، گلرنگ ، كنجد، آفتابگردان و بادام زميني گفت : اكنون ميزان خود كفايي كشور در توليد دانه‌هاي روغني متناسب با شرايط ‪۱۸تا ‪۲۰درصد برآورد مي‌شود كه اين رقم در برنامه پنج ساله پنجم به ‪۷۳درصد خواهد رسيد .

نگارش افزود: كلزا با داشتن ‪۴۰تا ‪۴۵درصد روغن و ‪۳۸تا ‪۴۵درصد پروتئين ، سويا ‪۱۸تا ‪۲۴درصد روغن و ‪۳۲تا ‪۳۷درصد پروتئين ، آفتابگردان ‪۴۵درصد روغن و ‪۲۵درصد پروتئين ، دانه گلرنگ ‪۲۷درصد تا ‪۳۵درصد روغن و كنجد ‪۵۰درصد روغن و بادام زميني ‪۴۵تا ‪۵۰درصد روغن در فهرست دانه‌هاي روغني قابل كشت در كشور قرار گرفته است .

وي افزود: مهمترين كشت محصول دانه‌هاي روغن كلزا است كه از نظر زراعي در تناوب با محصواتي مانند گندم و جو قرار گرفته و به صورت پاييزه كاشته مي شود.

مدير كل پنبه و دانه‌هاي روغني افزود: با كشت كلزا بيماريهاي زراعي و نماتد كاهش يافته و باعث افزايش كيفيت پروفيل خاك و ظرفيت‌سازي آب در زمين زراعي مي‌شود، لذا سرمايه‌گذاري خاصي در توسعه كشت دانه روغني كلزا انجام مي‌شود.

نگارش تصريح كرد: براساس برنامه پنجم توسعه طرح كشت كلزا از ‪۲۰۰هزار به ‪۷۵۵هزار هكتار در كشت آبي و ديم ، سويااز ‪۹۰هزار به ‪۱۳۲هكتار ، آفتابگردان از ‪۲۵هزار به ‪۱۰۰هزار هكتار، گلرنگ از شش هزار به ‪۶۲ هزارهكتار و پنبه از ‪۱۳۰هزار به ‪۲۰۰هزار هكتار افزايش خواهد يافت .

وي افزود: دانه روغني گلرنگ در اراضي ديم وبه عنوان محصول تناوبي و مهم كشت مي‌شود كه براي پايداري زمين بسيار موثر است .

مدير كل پنبه و دانه‌هاي روغني افزود: در برنامه جامع خودكفايي دانه هاي روغني پيش بيني شده كه دو ميليون و ‪۶۶۷هزار تن كنجاله و ‪۸۱۸هزار تن روغن خام خوراكي تا پايان برنامه پنجم به دست آيد.

نگارش در خصوص راههاي استفاده از تمام ظرفيت توليد كارخانه‌هاي روغن كشي كشور گفت : يكي از راههايي كه مي‌توان ظرفيت كارخانه‌هاي روغنكشي را تكميل كرد، اين است كه كارخانه‌ها در توليد دانه‌هاي روغني مشاركت داشته و با بستن قرارداد با كشاورز از توليد پايدار دانه روغني به عنوان مواد اوليه كارخانه حمايت كنند.

وي با اشاره به اينكه بين ‪۷۰تا ‪۷۵درصد روغن خوراكي كشور از خارج وارد مي‌شود، بيان داشت : اگر نياز كشور به جاي واردات روغن خام از محل واردات دانه روغني تامين مي‌شود، هم ظرفيت كارخانه‌ها تكميل شده و هم باعث ايجاد اشتغال مي‌شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal