افزايش‪۱۲۰هزار تني توليد انواع حبوب در كشور
1387/09/16

مديركل دفتر برنج و حبوب وزارت جهاد كشاورزي از افزايش بيش از ‪۱۲۰هزار تني توليد انواع حبوب در كشور در سال گذشته ،خبر داد.

مهندس بهمن ناصحي به خبرنگار اقتصادي ايرنا گفت: توليد انواع حبوب در ايران از ‪۶۷۰هزار تن در سال ‪۸۵با رشد ‪۱۷/۲۵درصدي به ‪۷۹۴هزار و ‪۸۰۰تن در سال گذشته رسيد.

وي دستيابي به ميزان توليد بيش از ‪۸۰۰هزار تن انواع حبوب را هدف سال پاياني برنامه چهارم ( سال ‪( ۱۳۸۸عنوان كرد و افزود: توليد انواع مختلف حبوب در كشور در سال گذشته به هدف پاياني برنامه چهارم توسعه نزديك شد.

مديركل دفتر برنج و حبوب وزارت جهاد كشاورزي سپس با اشاره به رشد ‪۲۳/۶ ( ‪۲۳مميز شش ) درصدي سطح زير كشت ارقام پرمحصول برنج در سال گذشته نسبت به سال ‪،۸۵اظهار داشت: پارسال ميزان توليد شلتوك كشور با ‪۷/۲درصد افزايش نسبت به سال ‪۸۵به سه ميليون و ‪۳۸۵هزار تن رسيد.

ناصحي كاهش هزينه‌هاي توليد برنج در اراضي مكانيزه را از دستاوردهاي مهم دفتر برنج و حبوب وزارت جهاد كشاورزي در سال گذشته عنوان كرد و گفت:

هزينه نشاكاري هر هكتار شاليزار از شش ميليون و ‪۲۲۰هزار ريال به ‪۲ ميليون و ‪۹۰۵هزار ريال و هزينه برداشت در اين اراضي نيز از پنج ميليون و ‪۴۴۰هزار ريال در هكتار به ‪۲ميليون و ‪۶۸۰هزار ريال كاهش يافت.

اين مقام مسئول هدف برنامه چهارم توسعه كشور را در بخش برنج رسيدن به توليد چهار ميليون و ‪۱۱۶هزار و ‪۲۰۰تن شلتوك و افزايش عملكرد محصول از چهار هزار و ‪۷۰۷كيلوگرم به شش هزار و ‪۶۵۸كيلوگرم در هكتار اعلام كرد.

به گفته ناصحي، سرانه مصرف برنج نيز تا پايان برنامه چهارم توسعه كشور بايد از ‪۳۹كيلوگرم به ‪۳۶ ) ۳۶/۵مميز پنج ) كيلوگرم كه استاندارد تاييد شده از انستيتو تغذيه است، كاهش يابد.

مديركل دفتر برنج و حبوب وزارت جهاد كشاورزي در پايان برنامه ريزي براي رسيدن به خودكفايي و پايداري در توليد و قطع وابستگي به واردات برنج از خارج كشور و نيز كاهش هزينه‌هاي توليد، رسيدن به توليد پايدار، افزايش درآمد كشاورزان، سوق دادن كشت بهاره به پاييزه به منظور استفاده از كشت مكانيزه و افزايش عملكرد و گسترش كشت انواع حبوب به عنوان كشت دوم در اراضي شاليزاري را ازجمله ماموريت‌هاي اين دفتر برشمرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal