طراحي الگوي كشت هر استان متناسب با مزيت نسبي آن
1385/08/16

 

خبرگزاري فارس: وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: طراحي الگوي كشت هر استان متناسب با مزيت نسبي و پتانسيل منطقه، اقداماتي همچون تدوين الگوي كشت انجام شده است.     

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: يكي از مشكلات تاريخي كشاورزي ايران، حاكميت ديدگاه‌ مبتني بر «عدم توانايي در خودكفايي محصولات اساسي كشاورزي» در داخل كشور بوده است. منشا اين ديدگاه «عدم خودباوري» و عدم توجه كافي به ظرفيت‌هاي طبيعي و توانمندي نيروي انساني و وجود مزيت‌هاي نسبي در كشور بوده است.

بر اساس اين گزارش، نتيجه سيطره چنين ديدگاهي كه قبل از انقلاب اسلامي وجود داشته و كمابيش در دو دهه پس از وقوع انقلاب اسلامي بر مديريت كشاورزي كشور استمرار داشت، آن بود كه هر سال بر حجم واردات محصولات كشاورزي افزوده شد تا جايي كه ايران در سال 1381 به بزرگترين كشور واردكننده غلات جهان تبديل شد.

رشد شتابان دانش و فناوري نوين و حضور دانش آموختگان جوان كشاورزي و وجود پتانسيل‌هاي طبيعي و مزيت‌هاي كشور ايجاب مي‌نمايد كه با استمرار و تقويت روحيه جهادي برپايه دانش روز، ضمن جبران عقب‌ماندگي‌هاي تاريخي حركتي سنجيده و پرشتاب به سوي آينده‌اي روشن و اميد‌آفرين وجود داشته باشد.

وزارت جهاد كشاورزي در ارائه عملكرد يك سال گذشته اين وزارت خانه اعلام كرد: اصلاح ساختار اجرايي وزارتخانه از اين جمله است.

در راستاي كوچك‌سازي ساختار اجرايي و ساماندهي تشكيلات وزارت جهاد كشاورزي در تازه‌ترين توافق به عمل آمده با سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور طي ماههاي گذشته 20 درصد از حجم تشكيلات كاهش پيدا كرده است.

علاوه بر اين ساختار هرم نيروي انساني وزارت جهاد كشاورزي از طريق بازنشستگي و خروج از خدمت تعداد قابل توجهي از كاركنان اصلاح شده است.

بنابر اين گزارش، به منظور سالم‌سازي محيط اداري و توسعه تعامل با بخش غيردولتي و كاهش هزينه‌هاي زائد و صرفه‌جويي در مصرف منابع دولتي اقداماتي از قبيل اصلاح نظام‌هاي اجرايي و برقراري معاملات به صورت مناقصه و مزايده به اجرا گذاشته شده است كه از جمله صرفه‌جويي‌ها كاهش سفرهاي خارجي به ميزان يك سوم سال قبل مي‌باشد.

اين گزارش حاكي است: براي تقويت نظارت بر عملكرد مديران و دستگاههاي تابع وزارتخانه در طول سال گذشته نظام نظارت و ارزيابي بخش از ركود خارج شده و به صورت جدي فعال شد.

در اين رابطه كارشناسان وزارتخانه در 6 ماه سال 85 از طرح‌هاي 150 شهرستان بازديد نموده و حدود 100 گزارش نظارتي تهيه و ارائه نمودند.

وزارت جهاد كشاورزي در گزارش ارزيابي عملكرد وزارتخانه‌ها كه توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي منتشر شده، نسبت به سال گذشته از رده هفتم به رده ششم ارتقا يافته است.

بر اساس اين گزارش، طراحي الگوي كشت هر استان متناسب با مزيت نسبي و پتانسيل منطقه، اقداماتي همچون تدوين الگوي كشت؛ به صورت متناسب با تعهدات ايجاد شده و در راستاي برنامه ارائه شده و هم جهت با سند آمايش استانها و برنامه چهارم توسعه براي بخش كشاورزي، انجام گرفته است.

در شرايط حاضر برنامه كشت براي سال 1386 به تفكيك استان‌ها و همچنين به تفكيك محصول تهيه شده و به زودي تمهيد لازم براي اجراي آن فراهم خواهد شد.

 

* اصلاح نظام بهره‌برداري از زمين كشاورزي

 

وزارت جهاد كشاورزي اعلام كرد: طرح ايجاد مجتمع‌هاي توليدي تدوين شده است. اين مجتمع‌ها با مشاركت بانك، زمين و شركت‌هاي وابسته و بخش خصوصي و در زمينهاي منابع ملي ايجاد مي‌شوند و پيش‌بيني شده است، در طول برنامه چهارم تعداد 600 مجتمع توليدي در فضايي به وسعت 38 هزار و 140 هكتار اجرا شود.و 35 هزار و 400 واحد توليدي در اين مجتمع‌ها فعاليت نمايند.

علاوه بر اين با مطالعه 6 شركت سهامي زراعي و ثبت 5 شركت جديد شرايط جديدي براي بهره‌برداري از اراضي فراهم شده است.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal