صرفه جويي ۱۵ ميليون دلاري با توليد ۶ محصول جديد واكسن و داروي دام و طيور
1392/07/14

معاون تشخيص و درمان سازمان دامپزشكي كشور از رونمايي شش محصول جديد واكسن و دارو دام، طيور و زنبور عسل با منشاء گياهي در هفته گراميداشت دامپزشكي خبر داد و گفت: از محل توليد اين محصولات، مبلغ ۱۵ ميليون دلار صرفه جويي ارزي براي كشور حاصل مي شود.

به گزارش ايرنا، سيد مصطفي عزيزيان به مناسبت روز ملي دامپزشكي در نشست خبري اظهار كرد: در حال حاضر اين شش محصول از مرحله پايلوت و گذراندن مراحل آزمايشگاهي خارج شده و به صورت انبوه در بخش صنعت در حال توليد است.

** رونمايي توليد واكسن سه گانه طيور

اين مقام مسئول تصريح كرد: براي نخستين بار واكسن سه گانه طيور براي مقابله با بيماري هاي(نيوكاسل، آنفلوانزا و گامبرو) در هفته دامپزشكي رونمايي مي شود.

وي با بيان اين كه، پروانه توليد اين واكسن توسط سازمان دامپزشكي كشور صادر و توسط بخش خصوصي در كشور توليد شده است ادامه داد: همچنين داروي تزريقي ضد التهاب(ملوكسيكام) و داروي تزريقي پنيسيلين(سترومايسين) توليد و عرضه شده است.

معاون تشخيص و درمان سازمان دامپزشكي گفت: داروي ضد مسمويت طيور ماده اوليه(اتروپين) نيز توسط بخش خصوصي توليد شد كه اين ماده اوليه تاكنون وارد مي شده است.

وي درباره توليد داروي گياهي مقابله با كنه واروا زنبور عسل گفت: طي سال هاي اخير يكي از مشكلات توليد عسل در كشور خود درماني و بكارگيري از داروهاي شيميايي از سوي زنبورداران بود كه در مواقعي براي مقابله با كنه واروا بدون مراجعه به دامپزشك از داروهاي شيميايي مصرف مي كردند.

وي افزود: بنا بر اين باقيمانده تركيبات شيميايي در فراورده عسل كشور بالاتر از حد مجاز بود كه همين نگراني هايي را براي مصرف كنندگان ايجاد كرده بود.

وي ادامه داد: طي اين مدت سازمان دامپزشكي كشور درصدد بود تا با رويكرد توليد داروهاي گياهي از نگراني مصرف كنندگان بكاهد و در همين راستا براي نخستين بار داروهايي براي مقابله با كنه واروا با منشا گياهي توليد شده است.

عزيزيان با بيان اين كه، به طور قطع بكارگيري داروهايي با منشاء گياهي اثرات سوء استفاده از تركيبات شيميايي را ندارد يادآوري كرد: متاسفانه به دليل خشكسالي هاي پي در پي به وِيژه افزايش دما طي سال جاري كنه واروا در زنبورستان ها درگيري هاي را براي زنبورداران ايجاد كرده است كه اميدواريم با بكارگيري داروهاي گياهي توليد عسل ارگانيك را براي كشور به همراه داشته باشيم.

وي به ميزان كاهش توليد عسل در كشور اشاره كرد و گفت: امسال به دليل افزايش دما، نه تنها كشور ايران بلكه منطقه خاورميانه با كاهش توليد عسل مواجه شده است.

عزيزيان ادامه داد: همچنين براي نخستين بار پروانه توليد واكسن(PPR) براي مقابله با طاعون نشخواركنندگان كوچك در كشور توسط سازمان دامپزشكي كشور صادر و توسط موسسه سرم سازي رازي توليد شد.

وي اظهار كرد: تاكنون اكثر اين داروها و واكسن ها از خارج كشور وارد مي شد كه با توليد اين محصولات نياز كشور در واردات دارو و واكسن هاي دام و طيور كاهش مي يابد و ارزآوري خوبي براي كشور به همراه خواهد داشت.


 

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal