اولویت های وزارت جهاد کشاورزی در امور باغبانی اعلام شد
1393/03/31

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اصلاح باغ‌های رها شده، احیای طرح‌های توسعه باغ‌های جدید، برنامه ریزی برای افزایش تولید از طریق افزایش عملکرد، تقویت تشکل‌های باغداری و ... از اولویت‌های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی است.

جهانگیر عرب در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از اولویت‌هایی که در شرایط کنونی در بخش باغبانی مدنظر قرار دارد به روز کردن مبانی اطلاعات و آمارهای موجود، ارتقای دانش فنی کارشناسان و کشاورزان و آشنایی آن‌ها با علوم روز فعالیت‌های باغبانی است.

وی افزود: تکمیل مطالعات دقیق و تفصیلی اجرایی طرح‌های نیمه کاره زیربنایی توسعه و اصلاح باغ‌های کشور که سال‌ها رها شده بود به همراه احیای طرح‌های توسعه باغ‌های جدید و اصلاح باغات قدیمی از جمله مهمترین برنامه‌های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی است چرا که در شرایط کنونی دیگر فرصتی برای آزمون و خطا نداریم.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ضرورت افزایش تولید از طریق افزایش عملکرد محصولات باغی گفت: برنامه‌ریزی‌هایی بسیاری صورت گرفته تا بتوانیم تولید محصولات باغی را از طریق افزایش عملکرد در هکتار با استفاده از دانش و تجربه کشور و استفاده از دانش روز جهانی افزایش دهیم. البته افزایش استفاده از ماشین‌های کشاورزی در باغات در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت از جمله برنامه‌های معاونت باغبانی است.

عرب اظهار کرد: گسترش بیمه برای سرمایه باغداران از جمله بیمه درختان، تاسیسات و محصول و تلاش برای استفاده از دانش جدید در راستای کاهش خسارت‌های وارده به باغات در کنار برنامه‌ریزی برای استفاده از نهاده‌های قابل قبول و شناسنامه دار مانند نهال، کود، سم و ماشین‌های کشاورزی از برنامه‌های مهمی است که باید در سال‌های پیشرو مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: تشکل‌های باغی و تولیدکنندگان محصولات باغی باید تقویت شوند تا بتوانند از طریق حمایت‌های قانونی لازم فعالیت خود را در بخش خصوصی با هدف افزایش صادرات به بازارهای مطمئن و پایدار گسترش دهند.

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اقتصادی کردن فعالیت‌های باغداری را یکی از مهمترین اولویت‌های بخش باغبانی وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: تدوین الگوی کشت مبتنی بر وضعیت اقلیمی آب و خاک و تولید اقتصادی براساس نیاز داخلی و بازارهای بین المللی پایدار به همراه ترویج فعالیت‌های علمی و اقتصادی باغداری می‌تواند زمینه‌های جلب سرمایه‌گذاری در این بخش را فراهم کند و چنین برنامه‌ریزی‌هایی در جهت اقتصادی کردن فعالیت باغداری با تکیه بر علم، تحقیق و پژوهش‌های کاربردی زود بازده قابل تحقق است.

تعداد مشاهده خبر35 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
pdf3B2.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal