یکی از نتایج بازمهندسی تشکل‌ها حذف واسطه‌هاست
1386/05/17
خبرگزاري جمهوري اسلامي 

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: حذف واسطه‌ها، افزايش مشاركت روستاييان و انتخاب مستقيم هيات مديره‌هاي تعاون‌هاي روستايي از نتايج بازمهندسي‌تشكل ها است.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا،دكتر محمد علي شم‌آبادي در همايش بازمهندسي ظرفيتهاي اجتماعي و اقتصادي شبكه تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي استان فارس در شيرازافزود: باكمك وزارت جهادكشاورزي بازمهندسي تشكل‌ها در روستاها با انتخاب هيات مديره‌هاي كارآمدتر و مناسب تر و با همكاري روسا و معاونان جهاد استانها ساماندهي شده است.

وي در خصوص محورهاي فعاليت سازمان تعاون‌روستايي گفت: طرح جامع ساماندهي تشكل‌هاي تعاوني يكي از مهمترين محورهاي فعاليت اين سازمان است و با توجه به‌برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته قرار براين شد كه‌امسال در هيات مديره تشكل ها و اتحاديه‌ها از افراد كارآمدتر و خبره‌تر استفاده شود.

مديرعامل سازمان‌مركزي تعاون روستايي كشور در خصوص سازمان تعاون روستايي گفت: اين‌سازمان از معدود سازمانهايي است كه بيشترين حجم فعاليتش توسط بخش غير دولتي انجام مي‌شود.

دكتر شم آبادي اظهار داشت: بر اساس طرح جامع ساماندهي تشكل‌ها ‪ ۲۳‬طرح اساسي، ‪ ۷۰‬پروژه و همچنين ‪ ۱۸۰‬فعاليت اجرايي براي هر يك از پروژه‌ها پيش بيني شده است.

وي گفت: بر اساس دستور مقام معظم رهبري مبني بر اجراي سياست‌هاي اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسي توجه به رشد و نمو بخش خصوصي و بخش تعاون به طور جدي مورد توجه دولت خدمتگذار است كه البته پياده كردن چنين الگوي جديدي در كشور با توجه به فقدان آن در دهه‌هاي گذشته با مشكلاتي روبرو خواهد شد.

او افزود: ما در كشور حدود شش هزار شركت تعاوني داريم كه هركدام با يك الگو و سليقه‌اي خاص اداره مي‌شود،بايد تلاش شود كه تمامي الگوهاي غير ضروري از بين برود و از تعداد محدودي الگو تبعيت شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي درخصوص تضمين‌شكل‌گيري موضوع تعاون روستايي نسبت به گذشته گفت: آنچه كه اين موضوع رابه‌بهترين شكل‌ممكن تضمين مي‌كند خانواده تعاون روستايي و افراد فعال در آن هستند.

دكتر شم‌آبادي اظهارداشت: ما در بازمهندسي به سمت ظرفيتهاي جديد اقتصادي و اجتماعي هستيم چرا كه تشكل تعاوني از جنس اجتماعات است و بايد از اين ظرفيت‌ها نهايت استفاده صورت گيرد.

او گفت: با توجه به نظر خاص دولت خدمتگزار در حمايت از طرحها و نظراتي كه موجب اشتغال در كشور مي‌شود شركتهاي تعاوني نيز بايد از اين فرصت پيش مده استفاده كنند و در صورت ارائه طرحهاي مناسب از آنها حمايت خواهد شد.

وي در خصوص خريدهاي توافقي‌محصولات كشاورزي گفت: دربحث مربوط به خريدهاي توافقي بايد فاصله توليد تا مصرف بايدكمتر شود تا از سودجويي افراد واسطه كه محصولات را به پايين‌ترين قيمت از كشاورزان خريداري كرده و به بالاترين قيمت به مصرف‌كننده مي‌دهند جلوگيري شود.ك/‪۱‬

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal